Arabia Saudyjska porzuca swoich sojuszników i prowadzi bezpośrednie rozmowy pokojowe z Jemenem: raport

Arabia Saudyjska porzuca swoich sojuszników i prowadzi bezpośrednie rozmowy pokojowe z Jemenem: raport

Według doniesień urzędnicy saudyjscy odbyli bezpośrednie rozmowy z delegacją jemeńskiego ruchu Ansar Allah w sprawie trwałego zawieszenia broni, które zakończy wojnę, pozostawiając strony sojusznicze w izolacji.

Libańska gazeta „Al-Akhbar” powołuje się na poinformowane źródła, które podają, że negocjacje toczą się w ramach mediacji omańskiej między Arabią Saudyjską a rządem Sany w Riyadzie.

Powiedziała, że ​​Prezydencka Rada Przywódców powołana przez Arabię ​​Saudyjską w Jemenie oraz Południowa Rada Tymczasowa wspierana przez Zjednoczone Emiraty Arabskie „nie wydają się odgrywać żadnej roli w negocjacjach”, oczekując, że rola duetu „nie będzie wykraczać poza podpisanie i udział w konferencji.” [upcoming] świętować.”

W raporcie dodano, że Arabia Saudyjska ignoruje separatystyczne aspiracje Tymczasowej Rady Południowej i odrzuca jej żądania włączenia jej do rozmów w Rijadzie.

Podkreślił, że dyskusje osiągnęły niemal „końcową” fazę, w której osiągnięto „znaczący postęp”, zwłaszcza w kwestiach humanitarnych.

Niedawno do Sany przybyła delegacja z Ammanu.

Ali Al-Qom, członek biura politycznego Ansar Allah, powiedział w mediach społecznościowych: „Istnieje optymizm co do mediacji i wysiłków Omanu na rzecz osiągnięcia pokoju w Jemenie”.

Rozmowy pokojowe skupiają się na szeregu kwestii, w tym całkowitym ponownym otwarciu jemeńskich portów i lotniska w Sanie, a także wypłacie wynagrodzeń sektorowi publicznemu z dochodów z ropy naftowej i wysiłków na rzecz odbudowy, a także harmonogramu wycofania obcych sił z Jemenu. – stwierdził Jemen.

W międzyczasie saudyjski książę koronny Mohammed bin Salman spotkał się w Maskacie z delegacją rządu Sany.

Al-Akhbar poinformował, że najważniejszymi omawianymi tematami były „budżet ogólny państwa, przemieszczanie się między prowincjami i zniesienie blokady portów”.

Dodał: „Bin Salman zapewnił Sanie gwarancje dotyczące wszystkich punktów spornych, w tym amerykańskiego stanowiska sprzeciwiającego się pokojowi”.

Tawfiq Al-Himyari, doradca jemeńskiego Ministerstwa Informacji, powiedział w niedzielę, że Riyad zgodził się zaprzestać oblężenia Jemenu i zwrócić zrabowane fundusze.

Powiedział: „Naciski wywierane dzisiaj przez Sanę na Arabię ​​Saudyjską przewyższają naciski amerykańskie na Rijad”, odnosząc się do gróźb Ansara Allaha dotyczących wybrania Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich w odpowiedzi na przedłużającą się wojnę z Jemenem.

READ  Muhammad Syed został oskarżony o trzecie z czterech morderstw muzułmanów, które wstrząsnęły Albuquerque

Arabia Saudyjska rozpoczęła brutalną wojnę agresywną przeciwko Jemenowi w marcu 2015 r., pozyskując pomoc niektórych swoich regionalnych sojuszników, a także masowe dostawy zaawansowanej broni ze Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej.

Rządy zachodnie zapewniły także Riyadowi wsparcie polityczne i logistyczne w jego nieudanej próbie przywrócenia władzy w Jemenie poprzedniemu rządowi w tym kraju wyznaczonemu przez Arabię ​​​​Saudyjską.

Były premier Jemenu Abd Rabbuh Mansour Hadi złożył rezygnację z funkcji prezydenta pod koniec 2014 r., a następnie w obliczu konfliktu politycznego z Ansar Allah uciekł do Riyadu. Ruch zarządza sprawami Jemenu przy braku skutecznej administracji.

Wojna doprowadziła także do śmierci dziesiątek tysięcy Jemeńczyków i zamieniła cały naród w scenę najgorszego kryzysu humanitarnego na świecie.

Wynegocjowane za pośrednictwem ONZ zawieszenie broni, osiągnięte w zeszłym roku, w dużej mierze nadal obowiązuje, mimo że oficjalnie wygasło. W ciągu ostatnich miesięcy starcia znacznie się zmniejszyły.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *