Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd pozywa giełdę kryptowalut Kraken w związku z brakiem rejestracji

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd pozywa giełdę kryptowalut Kraken w związku z brakiem rejestracji

Logo giełdy kryptowalut Kraken pokazano na ilustracji wykonanej 28 lipca 2022 r. REUTERS/Dado Rovik/Illustration/File Photo Uzyskanie praw licencyjnych

20 listopada (Reuters) – Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd pozwała w poniedziałek Kraken, jedną z największych giełd kryptowalut na świecie, zarzucając jej nielegalne prowadzenie działalności jako giełda papierów wartościowych bez uprzedniej rejestracji u organu regulacyjnego.

Pozew złożony w sądzie federalnym w San Francisco jest najnowszym krokiem w dążeniu przewodniczącego SEC Gary’ego Genslera do objęcia kryptowalut jurysdykcją jego agencji, poprzez twierdzenie, że aktywa cyfrowe są kontraktami inwestycyjnymi podlegającymi federalnym przepisom dotyczącym papierów wartościowych.

Kraken zamierza się bronić, mówiąc, że Kongres musi zdecydować, jak uregulować giełdy kryptowalut i nazywając pogląd SEC na temat aktywów cyfrowych „nieprawidłowym z prawnego punktu widzenia, fałszywym w rzeczywistości i katastrofalnym z punktu widzenia polityki”.

Giełda z siedzibą w San Francisco stwierdziła również, że pozew nie będzie miał wpływu na jej ponad 10 milionów klientów.

W czerwcu SEC złożyła podobne pozwy przeciwko Binance, największej na świecie giełdzie kryptowalut, oraz Coinbase, największej w Stanach Zjednoczonych. Obaj bronią się przed roszczeniami regulatora.

Od 2018 roku Payward Inc i Payward Ventures Inc, które działają jako Kraken, zarobiły setki milionów dolarów na organizowaniu zakupów i sprzedaży kryptowalut, przymykając oczy na przepisy dotyczące papierów wartościowych mające na celu ochronę inwestorów, stwierdziła SEC.

Kraken został również oskarżony o niedociągnięcia w kontroli wewnętrznej i nieodpowiednie prowadzenie dokumentacji, co częściowo odzwierciedla się w łączeniu środków klientów ze środkami własnymi i opłacaniu kosztów operacyjnych bezpośrednio z rachunków klientów.

Brak rejestracji „skutkował modelem biznesowym pełnym konfliktów interesów, które narażają pieniądze inwestorów na ryzyko” – stwierdził w oświadczeniu szef organów wykonawczych SEC Gurbir Grewal. „Kraken przedkładający nielegalne zyski nad ochronę inwestorów to coś, co zbyt często widzimy w tej przestrzeni”.

READ  Raport: Popyt na wynajem w Kanadzie nadal przewyższa podaż

Kraken stwierdził w swoim oświadczeniu, że w skardze SEC uznano, że wszelkie rzekome „pomieszanie interesów” opiewało na „nie więcej niż faktycznie zarobione przez Krakena opłaty za wydatki”.

SEC oskarżyła również Binance o mieszanie środków klientów po tym, jak raport Reuters opisał to zachowanie. Binance zaprzecza mieszanym oskarżeniom.

Złożony w poniedziałek pozew dotyczy grzywny cywilnej, zwrotu nieuczciwie uzyskanych zysków i zaprzestania prowadzenia działalności w formie giełdy bez rejestracji.

Kraken został założony w 2011 roku. Jest wspierany przez inwestorów, w tym Blockchain Capital, Digitalcurrency Group, Hummingbird Ventures, SkyBridge i Tribe Capital.

Sprawa to SEC przeciwko Payward Inc i in., Sąd Okręgowy Stanów Zjednoczonych, Północny Okręg Kalifornii, nr 23-06003.

(Reportaż Jonathana Stempela z Nowego Jorku – przygotowany przez Mohammeda dla Biuletynu Arabskiego) Dodatkowa relacja Chrisa Prentice’a. Pod redakcją Davida Gregorio, Stephena Coatesa i Chrisa Reese

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *