Zakład Moderny w rejonie Montrealu ma wyprodukować 100 milionów dawek szczepionki do 2024 r.

Amerykański gigant farmaceutyczny Moderna potwierdził w piątek, że wybrał aglomerację Montrealu jako lokalizację swojej nowej fabryki bioprodukcji – pierwszej firmy poza Stanami Zjednoczonymi.

Zakład o wartości 180 milionów dolarów ma produkować 100 milionów dawek szczepionek mRNA rocznie.

„Ważne jest, aby produkcja odbywała się w Kanadzie” – powiedział premier Justin Trudeau z McGill University wraz z dyrektorem generalnym Moderny Stéphane’em Bancelem i premierem Quebecu François Legault.

„Wzmacniamy naszą zdolność reagowania na wirusy”.

Szczegóły dotyczące jego dokładnej lokalizacji są nadal w toku. Obecny na spotkaniu minister ds. innowacji, nauki i przemysłu François-Philippe Champagne powiedział, że firma wciąż szuka potencjalnych lokalizacji.

Budowa zakładu rozpocznie się jeszcze w tym roku i ma zakończyć się do 2024 roku.

Legault powiedział, że zakład lepiej przygotuje hrabstwo na przyszłe pandemie poprzez wzmocnienie lokalnych łańcuchów dostaw i niezależność szczepionek.

„Mieliśmy dwa trudne lata” – powiedział. „Musieliśmy szukać masek, sukien, a potem szczepionek. Wiedzieliśmy, że lepiej nam służyli”.

Legault przyznał, że kanadyjski przemysł bioprodukcyjny podupadł, ale to, co pozostało, skoncentrowało się w Quebecu i Greater Toronto Area, z których oba działały dla zakładu.

„Dzisiaj mam przyjemność ogłosić, że Quebec wygrał zakład Bitwy o Moderna.”

Placówka będzie również obejmować ośrodek badawczy, który będzie współpracował z naukowcami z McGill University, którzy podpisali umowę partnerską z firmą, i będzie miał zdolność do produkcji szczepionek mRNA przeciwko innym wirusom układu oddechowego, w tym grypie sezonowej. Oczekuje się, że fundusze na te badania będą pochodzić z Moderny.

„Po raz pierwszy w historii medycyny mamy molekułę, która jest molekułą informacyjną i która zmienia wszystko. To jak przejście z Blockbuster do Netflix – to zmiana paradygmatu” – powiedział Bancel.

Powiedział, że firma podpisała 10-letnie partnerstwo z rządem federalnym w celu obsługi obiektu.

Oglądaj | Justin Trudeau ogłasza nową fabrykę Moderny w Quebecu:

Justin Trudeau ogłasza nową fabrykę Moderny w Quebecu

Pierwsza fabryka amerykańskiego giganta farmaceutycznego Moderna poza Stanami Zjednoczonymi znajduje się w regionie Montrealu. 1:09

READ  Najfajniejsze bańki mieszkaniowe w Kanadzie zdmuchnięte pod koniec kanadyjskiego luzowania ilościowego

„Rząd Kanady był jednym z naszych pierwszych globalnych partnerów na początku epidemii koronawirusa” – dodał Bancel. „Kiedy zbierałem pieniądze w 2020 roku, nie mieliśmy siły finansowej, aby uruchomić tę przemysłową maszynę, a Kanada była jednym z niewielu krajów, które tutaj pomogły”.

Szczegóły umowy między rządem Moderny i Quebecu a rządem Kanady nie zostały ujawnione. Nie jest jasne, ile pieniędzy publicznych zostanie przeznaczonych na sfinansowanie obiektu o wartości 180 milionów dolarów.

Moderna podpisała porozumienie z rządem federalnym w sierpniu zeszłego roku, aby sprowadzić taką fabrykę do Kanady. Komunikat prasowy rządu federalnego w piątek powiedział, że strony nadal pracują nad szczegółami umowy.

Krytycy twierdzą, że nierówności w szczepionkach Moderny są przełomowe

Grupa poparcia Rada Kanadyjczyków potępiła partnerstwo, mówiąc, że tylko pogłębi nierówność w zakresie szczepionek na całym świecie.

powiedział Nicholas Barry Shaw, specjalista ds. handlu i działacz prywatyzacyjny z radą.

Champagne powiedział dziennikarzom w piątek, że rząd ma nadzieję, że Kanada utrzyma preferencyjne traktowanie szczepionek produkowanych w ośrodku.

„Jeśli Moderna zamierza produkować szczepionki w Kanadzie, Kanadyjczycy będą pierwszymi, którzy zrobią te szczepionki”.

Barry Shaw powiedział, że dopóki szczepionki COVID-19 nie będą szeroko dostępne w krajach o niskich dochodach, wirus i nowe warianty będą się nadal rozprzestrzeniać.

„Uważamy, że powinniśmy wydawać publiczne pieniądze na budowanie publicznych zdolności produkcyjnych i dzielenie się technologią” – powiedział, dodając, że kraje należące do Światowej Organizacji Handlu wezwały gigantów, takich jak Moderna i Pfizer, do złożenia patentów na szczepionki.

Oglądaj | Dyrektor generalny Moderny mówi, że lokalna obecność może oznaczać płynniejsze wprowadzenie szczepionek w przyszłości:

Delegat Moderny mówi, że kanadyjski zakład postawi kraj w lepszej sytuacji na wypadek epidemii w przyszłości

Posiadanie fabryki tutaj zapobiegłoby opóźnieniom w wydaniu szczepionki w przypadku kolejnej pandemii, mówi Patricia Gauthier, dyrektor generalna Moderna w Kanadzie. 6:03

READ  Oto 10 wspaniałych ras psów, które można łatwo wyszkolić bez kosztownych lekcji posłuszeństwa

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top