Zainspirowany XIV-wiecznym wierszem Zielony Rycerz to najnowsza legenda Artura na dużym ekranie

Legenda Artura nie jest obca na dużym ekranie i najnowszym w tej linii, zielony rycerz W roli głównej Dev Patel, już otworzył się na entuzjastyczne recenzje.

Ale niektórzy mają nadzieję, że czternastowieczny poemat epicki został zainspirowany tym – Sir Gawain i Zielony Rycerz – Zostań prawdziwą gwiazdą.

W najnowszym filmie A24 Patel gra Sir Gawaina, siostrzeńca króla Artura, który wyrusza w fantastyczną podróż, by rzucić wyzwanie Zielonemu Rycerzowi, dziwnej i wyniosłej postaci o zielonej skórze i pozornie niezniszczalnym wyglądzie zewnętrznym. Film trafił do kanadyjskich kin w piątek.

Zew legend Artura

Reżyseria David Lowery, reżyser filmu Nie mają ciał świętych i Historia duchaFilm jest najnowszym z długiej linii legend arturiańskich, które zostały zaadaptowane, a które zarówno miłośnicy kina, jak i średniowieczni uczeni są podekscytowani wydaniem.

Dev Patel występuje w filmie Davida Lowry’ego The Green Knight. Jeden z krytyków nazwał film „Poezja wizualna”. (Eric Zakanwish)

„To opowieść o ambitnym młodym człowieku, który na początku może ugryźć więcej, niż jest w stanie przeżuć” – powiedział pisarz Robin Sloan. Co roku występuje Wirtualne czytanie na żywo Z Sir Gawain i Zielony Rycerz, przetłumaczony na współczesny angielski przez poetę Simona Armitage’a.

„Mam nadzieję, że usłyszę przynajmniej kilka z tych chwytliwych podskoków wypowiedzianych przez Deva Patela, narratora lub kogokolwiek innego, ponieważ uważam, że są one dla mnie najbardziej wyjątkową częścią wiersza” – powiedział Sloan, autor powieści. Całodobowa biblioteka pana Penumbry.

Laurie powiedziała, że ​​film miał zostać wydany w maju W niedawnym wywiadzie Z Globe and Mail. Kiedy pandemia pokrzyżowała te plany, reżyser powiedział, że dała mu to szansę „ponownie przemyśleć sprawę”.

Jeśli wczesne recenzje są jakąś wskazówką, dodatkowe chwile w montażowni się opłacają.

Justin Chang z Los Angeles Times nazwał go „Dzieło czarodzieja polegające na rewizjonistycznym tworzeniu mitów, takie, które prosi cię o spojrzenie na starą historię z nowymi oczami uznania”. New York Times „A.O. Scott” Powiedziała To film „wart obejrzenia dwa razy”, podczas gdy Allison Willmore jest w Vulture książki To „fascynująca i niepokojąca wyobraźnia”.

„To po prostu – to poezja wizualna” – powiedział Jeffrey Zhang, główny krytyk i redaktor naczelny popkulturowej strony internetowej Strange Harbors. „Myślę, że o tym tak naprawdę jest ten film”.

Dostępne w domenie publicznej i cieszące się szerokim zainteresowaniem, powiedział Chang, legendy arturiańskie ułatwiają modyfikacje.

Wiersz był nieznany od wieków

Sir Gawain i Zielony Rycerz Jest to poemat epicki o bogatej historii. Napisany pod koniec XIV wieku przez nieznanego pisarza, zwanego odtąd „Poetą pereł”, tekst był praktycznie nieznany, dopóki XIX-wieczny brytyjski uczony nie natknął się na niego.

Odkryto tylko jedną kopię oryginalnego rękopisu.

„To nie był hit w 1427 roku” – powiedział Sloan. „Zamiast tego zasadniczo pozostała nieprzeczytana i nierozpoznana w bibliotece – przekazywana z jednej kolekcji do drugiej”.

Powiedział, że został prawie zniszczony podczas pożaru w Londynie w XVIII w. Twierdził, że istnieją inne rękopisy.

“Nigdy nie dowiemy się, co kombinowali ani historie, które zgubiły się w tych płomieniach. Ale tylko przez szczęście, Sir Gawain w Zielonym Rycerze przeżył” – powiedział.

Alexandra Gillespie, była profesor języka angielskiego na Uniwersytecie w Toronto, która wykładała Sir Gawain i Zielony Rycerz, Powiedział, że „skomplikowany” „klejnotowy” wiersz – wraz z innymi tekstami Pearl Poeta – jest szeroko stosowany w historycznym języku średnioangielskim.

Alexandra Gillespie prowadziła seminarium zwieńczenia czwartego roku na temat Sir Gawaina i Zielonego Rycerza na Uniwersytecie Toronto w Mississauga. (Wiadomości Jacksona Weavera/CBC)

„Są to wiersze jednorodne” – powiedziała. „Więc pierwsza litera wielu słów w jednym wierszu byłaby taka sama, chociaż mają one również wzory rymów i inne rodzaje liczników, a to naprawdę skomplikowane”.

Gillespie powiedział, że powtarzająca się zielona dekoracja w tekście jest symbolem seksualności, płodności, natury i obfitości.

„Zielony to także śmierć, która cię przekracza, i rozpad, który zawsze jest za rogiem” – powiedziała.

Sloan powiedział, że duża część uroku wiersza polega na użyciu języka w połączeniu z narracją, która może być zaskakująca.

– To znaczy, to starania Artura – powiedział – ale to nie jest jak inne. „Naprawdę myślę, że to jest – nie tak jak inne. To naprawdę wyjątkowa praca w historii”.

Czas dostosować się do popkultury

Na dużym ekranie i poza nim Sir Gawain i Zielony Rycerz Okazał się szczególnie owocnym materiałem źródłowym, gdyż jego bohater pojawił się w wielu mediach.

Jest film z 1973 roku Gawain i Zielony Rycerzi jego nowy charakter w 1984 roku, dzielny miecz; Istnieje nagrodzony w 2002 roku BAFTA film animowany, który ma taką samą nazwę jak wiersz. Jest też film dokumentalny z 2008 roku eksplorujący podróż bohatera oraz serial telewizyjny z 2011 roku Camelot Przedstawia Clive’a Standena jako Gwen.

opera w 1991 roku Gwen To tylko jedna z wielu stopniowych modyfikacji. I jest nawet zielony rycerzinspirująca gra wideo, zapisy miecza.

Dla Sloana, którego coroczne czytania wiersza przyciągają widzów z całego świata, film jest okazją do docenienia wielowiekowego tekstu.

Mam nadzieję, że kiedy ludzie oglądają taki film i wiedzą, skąd pochodzi, połączy ich to ze skalą czasową, która jest nieco szersza niż często powiększona i zamknięta.

Jednak wiele legendarnych opowieści Artura nadal cieszy się rozczarowującym przyjęciem w kasie.

Ostatnio, 2017 Król Artur: Legenda miecza Warner Bros. przegrali. Ogromna suma 153,2 mln USD. Król ArturWydany w 2004 roku zarobił zaledwie 203,6 miliona dolarów w porównaniu z budżetem 120 milionów dolarów. Film o Seanie Connery z 1995 roku ten Pierwszy rycerz Został źle przyjęty przez fanów i krytyków.

Więc podczas gdy Laurie ryzykuje adaptację zielony rycerz, jego arturowskie pochodzenie może rezonować z publicznością entuzjastycznie nastawioną do opowieści o mieczach i czarach w kontekście Władca Pierścieni, a nawet rycerscy superbohaterowie w seriach takich jak Mścicielepowiedział Gillespie.

READ  ZZ Top Play „Gimme All Your Lovin” na ostatnim koncercie Dusty Hill

Luna Nunez

"Gracz. Introwertyk. Rozwiązujący problemy. Twórca. Myśliciel. Przez całe życie ewangelista żywności. Orędownik alkoholu."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top