Rosja poinformowała o spadku ciśnienia w module obsługi stacji kosmicznej

Wielozadaniowy moduł laboratoryjny Nauka (Science) dokuje do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) 29 lipca 2021 r. Na tym nieruchomym zdjęciu z filmu. Zdjęcie zrobione 29 lipca 2021 r. Roscosmos / handout via REUTERS

MOSKWA (Reuters) – Szef rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos powiedział w sobotę, że presja na rosyjski moduł serwisowy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej spadła w wyniku wycieku powietrza.

Ciśnienie opadło ponad dwa tygodnie przed tym, jak rosyjska jednostka badawcza Noka wytrąciła stację spod kontroli, kiedy uruchomiła silniki krótko po zadokowaniu w czwartek, ale szef Roscosmosu Dmitrij Rogozin powiedział, że te dwa wydarzenia nie są ze sobą powiązane.

Roscosmos powiedział w oświadczeniu, że spadek ciśnienia jest spowodowany znanym niewielkim wyciekiem powietrza w izolowanej komorze transferowej jednostki serwisowej Zvezda, a ciśnienie wzrośnie w ciągu najbliższych 24 godzin.

„Był to raczej oczekiwany niż „ostry” spadek wciąż problematycznej Zvezdy, która nie jest związana z jednostką badawczą” – powiedział Rogozin w tweecie w odpowiedzi na doniesienia mediów.

Ciśnienie w jednostce serwisowej spadło 29 lipca, w dniu dokowania jednostki naukowej Nauka, do około jednej trzeciej poziomu 14 lipca, ale zostanie zwiększone, napisał Rogozin na Twitterze.

W zeszłym roku w jednostce Zvezda, która zapewnia pomieszczenia mieszkalne dla członków załogi i systemy podtrzymywania życia, odkryto wyciek powietrza. Nie stanowi zagrożenia dla załogi, ale działa pomimo prób naprawy poprzez uszczelnienie pęknięć.

Rosja poinformowała w piątek, że usterka oprogramowania i potencjalna utrata uwagi ludzi są winne sytuacji awaryjnej spowodowanej nieumyślnym ponownym zapaleniem konwojów z napędem odrzutowym jednostki naukowej Nauka. Czytaj więcej

W sobotę rosyjska załoga weszła do jednostki badawczej po testach i oczyszczeniu powietrza – napisał na Twitterze Rogozin.

Rosja zorganizowała w sobotę posiedzenie Rady Naukowej, aby omówić przyszłe wykorzystanie rosyjskiej części stacji kosmicznej, która została wysłana na orbitę w 1998 roku i ma działać do 2028 roku.

READ  SpaceX walczy z turystami kosmiczną toaletą

„Rada Głównych Producentów, po rozważeniu obecnego stanu rosyjskiego sektora ISS, zauważyła, że ​​korzystanie z rosyjskiego sektora ISS po 2024 r. stwarza dodatkowe ryzyko z powodu przestarzałości sprzętu” – powiedział Roscosmos.

(Sprawozdanie Marii Tsvetkovej) Montaż przez Gilesa Elgood

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top