Yellen mówi, że nie ma postępów w polskich rozmowach podatkowych i potrzebne są dalsze prace

Sekretarz skarbu Janet Yellen zeznawała podczas przesłuchania Senackiej Komisji ds. Bankowości, Mieszkalnictwa i Spraw Miejskich w dniu 10 maja 2022 r. w budynku biurowym Senatu Dirksen w Waszyngtonie. Staw autorstwa Toma Williamsa / REUTERS

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

WARSZAWA, 16 maja (Reuters) – Sekretarz Skarbu USA Janet Yellen powiedziała w poniedziałek, że nie ma postępów w negocjacjach, aby zmusić Polskę do wprowadzenia 15% globalnego minimalnego podatku dla przedsiębiorstw i że potrzeba więcej pracy, aby rozwiązać problemy Warszawy.

Polska jest dopiero w trakcie wdrażania minimalnego podatku UE, po zawetowaniu w kwietniu kompromisu dotyczącego uruchomienia porozumienia 137 państw, osiągniętego w październiku ubiegłego roku, mającego na celu zakończenie spirali spadkowej konkurencji w zakresie stawek podatku od osób prawnych. Do zawarcia umowy wymagana jest polska akceptacja. Czytaj więcej

Po spotkaniu z polskim premierem Mathewsem Moravici, polską minister finansów Magdaleną Reskowską i prezesem Banku Centralnego Adamem Klabińskim, Yellen jest przekonana, że ​​„odbyliśmy bardzo dobre, otwarte dyskusje na korzyść Polski”. W Warszawie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Yellen powiedział, że wierzy, iż Polska „nie jest zbyt daleko” od planu UE.

Nie sądził jednak, że w praktyce istnieje „jakikolwiek silny związek” między globalnym podatkiem minimalnym a innym filarem globalnych negocjacji podatkowych, redystrybucją niektórych praw podatkowych do dużych, wysoce dochodowych korporacji międzynarodowych „do krajów rynkowych”. „Gdzie sprzedawane są ich usługi i produkty.

Rzeczkowska szukała „prawnie powiązanego” powiązania między tymi dwoma, budząc obawy, że jeśli bardziej złożone dostosowanie podatkowe nie powiedzie się, globalny minimalny podatek może być obciążeniem dla międzynarodowych firm w kraju i zmniejszyć dochody.

W przypadku niektórych krajów uczestniczących w negocjacjach dotyczących Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju plan przekształceń jest preferowany przez właściciela Google Alphabet Inc (GOOGL.O), właściciela Facebooka Meta Platforms Inc (FB.O), Amazon.com Inc (AMZN.O) i Apple Inc (AAPL)..O).

READ  Narodowy Fundusz wspiera ekspansję globalnego ocieplenia w Mszczonowie, Polska

Ale filar redystrybucyjny nie jest częścią porozumienia październikowego i jego warunki wymagają dalszych negocjacji. Francuski minister finansów Bruno Le Maire, obecny szef ministrów finansów UE, jest sceptyczny wobec tych argumentów w obliczu napięć prawnych między Polską a UE.

Przychody są kontrowersyjne

Stany Zjednoczone zgadzają się z EU Tax Monitor Ocena Twierdzi, że minimalny podatek zapewniłby Polsce dodatkowe 2 miliardy ில்லியன் (2,08 miliarda dolarów) rocznych przychodów – dużym międzynarodowym korporacjom, a nie polskim rodzimym firmom – i pomógłby obniżyć wysokie koszty leczenia ukraińskich uchodźców uciekających przed rosyjską inwazją.

Yellen powiedziała, że ​​polscy urzędnicy „są pesymistycznie nastawieni, że powinniśmy działać” w sprawie niektórych poglądów na temat powiązania oceny dochodów i redystrybucji praw podatkowych z minimalnym podatkiem badanym przez Skarb Państwa.

Raport Kancelarii Premiera RP nie wspominał o umowie podatkowej, ale skupiał się na koordynowaniu międzynarodowych wysiłków zmierzających do wywarcia presji na Rosję, by zakończyła wojnę na Ukrainie i zmniejszyła jej zależność od rosyjskiej potęgi.

„Polska będzie nadal wzywać do ostrzejszych sankcji UE, zwłaszcza w sektorach energetyki, finansów, transportu i usług” – powiedział. „Musimy jak najszybciej zmniejszyć potencjał gospodarczy i militarny Rosji”.

Po rozmowach w Warszawie Yellen ma spotkać się w czwartek i piątek z urzędnikami UE w Brukseli i grupą siedmiu liderów finansów w Niemczech.

Niepewność Stanów Zjednoczonych

Sand Corwin, szefowa waszyngtońskiej Narodowej Praktyki Podatkowej KPMG i były urzędnik Departamentu Skarbu USA, powiedziała, że ​​Yellen powinna uspokoić polskie władze o rosnącej niepewności co do wprowadzenia globalnego minimalnego podatku.

Zmiany w obecnym 10,5% amerykańskiego globalnego minimalnego podatku zagranicznego (GILTI), znanego również jako „GILTI”, muszą zostać zatwierdzone przez Kongres USA, który musi podnieść stawkę do 15% i zmienić ją w poszczególnych krajach.

Zmiany te zostały początkowo uwzględnione w ustawie społecznej i klimatycznej prezydenta USA Joe Bidena, która została odrzucona w zeszłym roku po sprzeciwie ze strony centrowych senackich demokratów.

READ  Do Polski napłynęły dwa rodzaje ukraińskich uchodźców wojennych, niektórzy niemile widziani

Jednak w miarę zbliżania się średnioterminowych wyborów do Kongresu i głoszenia przez prawodawców poparcia dla wyższych wydatków w warunkach wysokiej inflacji, perspektywy na cieńszy pakiet wydatków ze zmianami podatkowymi wydają się być mniejsze.

Corwin powiedział, że nieegzekwowanie przez USA nie przeszkodzi innym 136 krajom w kontynuowaniu, zwłaszcza gdy Polska przystąpi do egzekwowania przepisów w UE. Powiedział, że presja na egzekwowanie przepisów przez USA w końcu wzrośnie, gdy system otrzyma pewne dochody z podatków dla innych krajów.

(1 USD = 0,9593 euro)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Davida Laudera, Raport dodatkowy Alana Charlize; Montaż przez Aurorę Ellis, Edmunda Clemana, Jonathana Odyseusza i Tomasa Jonowskiego

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top