Rosja twierdzi, że ewakuuje rannych ukraińskich żołnierzy z Azowstalu

Dym unosi się nad hutą żelaza i stali w Azovstal podczas konfliktu między Ukrainą a Rosją w południowym mieście portowym Mariupol na Ukrainie 2 maja 2022 r. REUTERS/Aleksander Ermoszenko

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

LONDYN (Reuters) – Rosja poinformowała w poniedziałek, że zgodziła się na ewakuację rannych ukraińskich żołnierzy z bunkrów pod oblężonymi hutami Azovstal w Mariupolu do placówki medycznej w kontrolowanym przez Rosję mieście Nowoazowsku.

„Osiągnięto porozumienie w sprawie transportu rannych” – poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony.

„Otwarto korytarz humanitarny, przez który ranni ukraińscy żołnierze są przewożeni do placówki medycznej w Nowoazowsku”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Każda informacja może zaszkodzić trwającym operacjom… Dopóki operacja jest w toku, nie możemy powiedzieć, co się teraz dzieje” – powiedziała ukraińskiej telewizji wiceminister obrony Ukrainy Hanna Maliar.

Gdy siły rosyjskie uderzały w Mariupol przez prawie dwa miesiące, niektórzy ukraiński cywile i bojownicy zajęli się biznesem Azowstalu – ogromnej fabryki z czasów sowieckich, założonej za czasów Józefa Stalina i zaprojektowanej z labiryntem bunkrów i tuneli, aby stawić opór atakowi.

Większość cywilów została ewakuowana z fabryki w tym miesiącu po tym, jak ONZ i Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża wynegocjowały porozumienie z Rosją i Ukrainą.

Ale ukraińscy bojownicy wciąż są w zakładzie. Filmy i zdjęcia zamieszczone w Internecie pokazały, że niektórzy zostali poważnie ranni.

W poniedziałek w Stambule zaapelował do krewnych tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana o pomoc w wydostaniu obrońców.

Natalia Zaretskaya, żona członka ukraińskiego batalionu Azow, powiedziała dziennikarzom: „Cykl wokół Azowstalu został zaostrzony. Nie możemy dłużej zwlekać. Mamy ostatnią nadzieję i wierzymy, że dzięki wspólnym wysiłkom Turcji, za pośrednictwem jej prezydenta Erdogana a Chiny, dzięki ich prezydentowi Xi Jinpingowi i samemu Bogu, możliwe jest ocalenie Azovstal i ludzi, którzy są tam na granicy życia i śmierci.

READ  Trzęsienie ziemi w Indonezji wyzwala ostrzeżenie przed tsunami

„Są w piekle. Codziennie dostają nowe rany. Nie mają nóg ani rąk, są wyczerpani, nie mają lekarstw”.

W niedzielę widziano płonącą białą amunicję spadającą na huty stali, co według brytyjskiego eksperta wojskowego wyglądało jak atak z użyciem fosforu lub innej broni zapalającej. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raportowanie przez Reuters. Montaż przez Kevina Levy’ego i Hugh Lawsona

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top