Urzędnik mówi, że polski rząd widzi więcej cyberataków na serwery

To zdjęcie, wykonane 1 lutego 2022 r., przedstawia słowa „wyciek danych” oraz wydrukowane w 3D modele komputerów i ludzi pracujących na Batlocku przed kodem binarnym. REUTERS / Dado Ruvic / Ilustracja

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

WARSZAWA, 25 lutego (Reuters) – W ostatnich dniach serwery komputerowe polskiego rządu i Krajowa Agencja Płatności padły ofiarą kolejnych cyberataków, poinformował w piątek urzędnik państwowy odpowiedzialny za bezpieczeństwo cybernetyczne.

Przemawiając w polskim radiu publicznym, Janusz Cieszyński powiedział, że władze nie zidentyfikowały jeszcze źródła ataków, które pojawiły się, gdy Rosja naciskała na pełną inwazję na wschodniego sąsiada Polski, Ukrainę. Czytaj więcej

W ostatnich tygodniach Ukraina doświadczyła serii cyberataków, a Kijów obwinia Rosję. Moskwa wielokrotnie zaprzeczała jakiemukolwiek udziałowi w atakach.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„Serwery dedykowane stronie internetowej (polskiej) Narodowej Organizacji Rozliczeń i rządowej sieci e-mail zostały zaatakowane” – powiedział Chisinsky.

„Ataki są monitorowane… Autor tych ataków zostanie podany wkrótce”. Osobno Prezes Zarządu PGE SA, największego polskiego przedsiębiorstwa energetycznego (PGE.WA)Wojciech Dąbrowski powiedział nadawcy, że sieci informatyczne jego firmy również zostały zaatakowane, ale są bezpieczne, a dostawy ciepła i energii elektrycznej nie zostały zakłócone.

Polska w poniedziałek podniosła poziom alertu cyberbezpieczeństwa, wzywając operatorów infrastruktury krytycznej do ścisłego monitorowania swoich systemów.

Zachodnie rządy i wiele firm jest w stanie wysokiej gotowości na cyberataki, a ich siły atakują ukraińskie miasta, w tym stolicę Kijów, w piątek po ogłoszeniu sankcji na Rosję.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Marka Streleckiego, redagowanie Gareth Jones

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top