Xi spotyka Putina podczas pierwszej podróży poza Chiny od początku koronawirusa

LONDYN/PEKIN (Reuters) – Xi Jinping opuści Chiny po raz pierwszy od ponad dwóch lat w podróży do Azji Środkowej, gdzie spotka się z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem, zaledwie miesiąc przed jego mianowaniem. Miejsce najpotężniejszego chińskiego przywódcy od czasów Mao Zedonga.

Ta podróż, pierwsza zagraniczna Xi od początku pandemii COVID-19, pokazuje, że jest pewny swojej władzy, gdy kieruje się na trzecią kadencję i swoją rolę światowego lidera w czasie wielkiej odnowy władzy. tarcie.

W związku z konfliktem Rosji z Zachodem o Ukrainę, kryzysem związanym z Tajwanem i słabnącą gospodarką światową, Xi ma w środę złożyć wizytę państwową w Kazachstanie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Kazachstan i Kreml zapowiedziały, że chiński prezydent spotka się następnie z Putinem na szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy w starożytnym mieście Jedwabnego Szlaku w Samarkanda w Uzbekistanie. Chiny potwierdziły wizytę w poniedziałek. Czytaj więcej

Doradca Putina ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow powiedział dziennikarzom w zeszłym tygodniu, że rosyjski prezydent ma spotkać się z Xi na szczycie. Kreml odmówił podania szczegółów ich rozmów.

Spotkanie da Xi okazję do umocnienia swoich wpływów, podczas gdy Putin może zademonstrować skłonność Rosji do Azji; Obaj przywódcy mogą okazać swój sprzeciw wobec Stanów Zjednoczonych, tak jak Zachód stara się ukarać Rosję za wojnę z Ukrainą.

powiedział George Magnus, autor „Czerwonych flag”, książki o wyzwaniach Xi.

„W szczególności wyobrażam sobie, że Xi byłby bardziej zaniepokojony tym, jak potoczy się wojna Putina i czy Putin lub Rosja rozegrają się w pewnym momencie w najbliższej przyszłości, ponieważ Chiny wciąż potrzebują antyzachodniego przywództwa w Moskwie”.

Rosja poniosła najgorszą porażkę w wojnie w zeszłym tygodniu, opuszczając swoją główną twierdzę w północno-wschodniej Ukrainie. Czytaj więcej

Pogłębienie „bez granic” partnerstwa między wschodzącym mocarstwem Chin a gigantem surowców naturalnych Rosji jest geopolitycznym wydarzeniem, które Zachód obserwuje z niepokojem.

READ  Antropolog mówi, że tłumienie przez Chiny zaawansowanych technologicznie Ujgurów jest bardziej złowrogie – i lukratywne – niż się wydaje.

Niegdyś główny partner w globalnej hierarchii komunistycznej, po upadku Związku Radzieckiego w 1991 roku, Rosja jest teraz młodszym partnerem wschodzących komunistycznych Chin, które mają wyprzedzić Stany Zjednoczone jako największa gospodarka świata w następnej dekadzie.

Pomimo wielu historycznych sprzeczności w partnerstwie, nic nie wskazuje na to, by Xi był gotów zrezygnować z poparcia dla Putina w najpoważniejszej konfrontacji Rosji z Zachodem od szczytu zimnej wojny.

Zamiast tego dwaj 69-letni liderzy pracują nad pogłębieniem więzi. W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2022 r. handel między Rosją a Chinami wzrósł o prawie jedną trzecią.

Alexander Korolev, starszy wykładowca polityki i stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii, powiedział, że wizyta „pokazuje, że Chiny są gotowe nie tylko do kontynuowania „normalnych interesów” z Rosją, ale nawet do okazania wyraźnego poparcia i przyspieszenia formacji silniejszego sojuszu między Chinami a Rosją”. Sydnej.

„Pekin niechętnie dystansuje się od Moskwy, mimo że stoi w obliczu poważnych kosztów reputacji i ryzyka stania się celem wtórnych sankcji gospodarczych”.

najlepsza jedenastka

Prezydent Rosji Władimir Putin bierze udział w spotkaniu z prezydentem Chin Xi Jinpingiem w Pekinie, Chiny, 4 lutego 2022 r. Sputnik/Alexey Druzhinin/Kremlin za pośrednictwem Reuters Attention Editors — ten obraz pochodzi od strony trzeciej.

Powszechnie oczekuje się, że Xi zerwie z precedensem na Kongresie Partii Komunistycznej, który rozpoczyna się 16 października i zapewni sobie trzecią pięcioletnią kadencję prezydenta. Czytaj więcej

Podczas gdy Xi osobiście spotkał Putina 38 razy, odkąd został prezydentem Chin w 2013 roku, nie spotkał się osobiście z Joe Bidenem, odkąd ten ostatni został prezydentem Stanów Zjednoczonych w 2021 roku.

Ostatni raz Xi spotkał Putina w lutym, zaledwie kilka tygodni przed tym, jak rosyjski przywódca zarządził inwazję na Ukrainę, która spowodowała śmierć dziesiątek tysięcy ludzi i zasiała chaos w światowej gospodarce.

Na spotkaniu na otwarciu Zimowych Igrzysk Olimpijskich Xi i Putin zadeklarowali partnerstwo bez granic, wspierając się nawzajem w konfrontacjach o Ukrainę i Tajwan, obiecując dalszą współpracę przeciwko Zachodowi.

Chiny powstrzymały się od potępienia rosyjskiej operacji przeciwko Ukrainie lub określenia jej jako „inwazji”, zgodnie ze stanowiskiem Kremla, który określa wojnę jako „specjalną operację wojskową”.

READ  Buntownik wcześniej znany jako „Quunun Shaman” przyznaje się do winy ataku na Kapitol – National

„Większym przesłaniem nie jest to, że Xi popiera Putina, ponieważ było całkiem jasne, że Xi popiera Putina” – powiedział profesor Steve Tsang, dyrektor Chińskiego Instytutu w Szkole Studiów Orientalnych i Afrykańskich w Londynie.

„Największym sygnałem jest to, że on, Xi Jinping, opuści Chiny po raz pierwszy od czasu epidemii w okresie poprzedzającym Zjazd Partii. Jeśli są spiski przeciwko niemu, to wtedy te spiski będą miały miejsce. Jest wyraźnie pewny siebie że do spisków nie dojdzie, bo jest poza granicami kraju”.

Xi, syn komunistycznego rewolucjonisty, po raz ostatni opuścił Chiny w styczniu 2020 r., zanim świat popadł w pułapkę COVID. Czytaj więcej

Głowa Kremla

Po tym, jak Zachód nałożył najostrzejsze sankcje na Moskwę w historii współczesnej w związku z wojną na Ukrainie, Putin powiedział, że Rosja po stuleciach postrzega Zachód jako tygiel wzrostu gospodarczego, technologii i wojny. Czytaj więcej

Przedstawiając Zachód jako upadający, zdominowany przez USA sojusz, którego celem jest ograniczenie – a nawet zniszczenie – Rosji, światopogląd Putina współgra ze światopoglądem Xi, który przedstawia Chiny jako alternatywę dla porządku kierowanego przez USA w okresie po II wojnie światowej.

Uszakow, doradca Putina, powiedział, że spotkanie Xi z Putinem będzie „bardzo ważne”. Nie podał dalszych szczegółów.

Gdy Europa stara się odejść od rosyjskiego importu energii, Putin będzie dążył do zwiększenia eksportu energii do Chin i Azji.

Putin powiedział w zeszłym tygodniu, że uzgodniono główną trasę eksportu gazu do Chin przez Mongolię. Gazprom (GAZP.MM) Od lat bada możliwość budowy nowego dużego gazociągu – Power Siberia 2 – który przejeżdżałby przez Mongolię, dostarczając rosyjski gaz do Chin.

Będzie transportować 50 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie, około jednej trzeciej tego, co Rosja zwykle sprzedaje Europie – lub równowartość rocznego wolumenu Nord Stream 1.

READ  Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022: 10 rzeczy, na które należy zwrócić uwagę w Pekinie | Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022

Szanghajska Organizacja Współpracy, która skupia Rosję, Chiny, Indie, Pakistan i cztery kraje Azji Środkowej, jest gotowa zaakceptować Iran, jednego z głównych sojuszników Moskwy na Bliskim Wschodzie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Napisane przez Guya Faulconbridge’a. Dodatkowe raporty Olsasa Oysoffa w Ałmaty oraz Yu Lun Tian i Martina Quinna Pollarda w Pekinie; Montaż dokonali Raisa Kasulowski, Alexander Smith i Frank Jack Daniel

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top