Wypowiedź Ambasador Lindy Thomas-Greenfield w Centrum Edukacji UNICEF w Warszawie

Ambasador Linda Thomas-Greenfield
Przedstawiciel USA przy Organizacji Narodów Zjednoczonych
Warszawa, Polska
9 listopada 2022

pod warunkiem, że

Ambasador Linda Thomas-Greenfield: (w trakcie) …przede wszystkim dziękuję Polakom i rządowi polskiemu za gościnność i powitanie ukraińskich uchodźców. Spędziłem ostatnie dwa dni na Ukrainie, a teraz tutaj, i słyszałem historie o wpływie tej wojny na tak wielu ludzi – ludzi wciąż na Ukrainie, ale także tutaj w Polsce.

Ostatnie kilka godzin spędziłem na spotkaniach z osobami i organizacjami wspierającymi Ukraińców w Polsce. UNICEF należy szczególnie pochwalić za pracę, jaką wykonują w tym ośrodku, który jest finansowany przez rząd USA za pośrednictwem Urzędu ds. Ludności, Uchodźców i Migracji. Powiem ci, że za każdym razem, gdy spotykam się tutaj z uchodźcami, proszę ich, żeby chcieli wrócić do domu. Spotkałem małe dzieci, które powiedziały, że chcą wrócić do szkoły. W tym centrum można zobaczyć prawdziwą społeczność, którą tu stworzyli, ale społeczność ukraińską z tym samym pomysłem, że chcą wrócić do domu.

Zajmę się kilkoma pytaniami, a potem zadzwonię do nich na jeden dzień.

Asesor: Pewno. Tam. Dziękuję.

Pytanie: cześć cześć Dziękuję, Ambasadorze. Jestem Vanessa Gera z Associated Press. Gdy zbliża się zima, a Rosja nadal atakuje instalacje energetyczne na Ukrainie, pojawiają się obawy, że kolejna duża fala uchodźców może przybyć do Polski i innych krajów europejskich. Czy Ameryka robi coś, aby się na to przygotować? Czy Ameryka jest gotowa na przyjęcie większej liczby uchodźców? Czy rząd robi więcej, aby pomóc Polsce i niektórym wiodącym państwom tutaj?

Ambasador Thomas-Greenfield: Ależ oczywiście. Po pierwsze, kiedy wczoraj byłem na Ukrainie, jednym z obszarów, na których się skupiłem, było wspieranie wysiłków na rzecz pomocy Ukraińcom, którzy zostali wypędzeni z domów zimą i brutalnymi atakami Rosji na infrastrukturę, system elektroenergetyczny. System wodny. I widziałem ludzi mieszkających w świetlicach, którzy nie mogli wrócić do swoich domów. Dlatego wczoraj ogłosiliśmy dodatkowe 25 mln USD od USAID na wsparcie projektów zimowych na Ukrainie i poza nią.

READ  Wicepremier obiecał wspierać Igrzyska Europejskie

Oczywiście pracujemy, a część spotkań, które odbyłem tutaj w Polsce, to rozmowy z agencjami, aby porozmawiać z polskim rządem o planach awaryjnych dotyczących możliwości, że ludzie zaczną przekraczać granicę z powodu warunków na Ukrainie . .

Asesor: Czas na jeszcze jedno pytanie. TAk.

Pytanie: Zastanawiałem się, jakie są Twoje przemyślenia na temat wpływu wyborów śródokresowych na politykę zagraniczną USA i perspektywy rozmów pokojowych między Rosją a Ukrainą.

Ambasador Thomas-Greenfield: Nie zastanawiam się nad tym, że nasze wsparcie dla Ukrainy jest ponadpartyjne. Więc nie widzę, żeby wybory miały wpływ na to poparcie. To sprawa krajowa. Nasza polityka zagraniczna jest ponownie dwupartyjna i wiem, że prezydent będzie nadal współpracował z Kongresem, aby uzyskać wsparcie, którego Ukraina potrzebuje, aż do zakończenia niesprowokowanych ataków Rosji na Ukrainę.

Asesor: Dobry Wszystko w porządku. Dziękuję wszystkim, Zastępca Burmistrza też tu jest i wiem, kto będzie przemawiał. Dziękuję.

Ambasador Thomas-Greenfield: Dziękuję bardzo, chcę podziękować zastępcy burmistrza przed kamerami za to, co tu robią, aby wspierać Ukraińców i wspierać to centrum.

###

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top