Wreszcie sonda Perseverance NASA pobrała pierwszą próbkę skały z Marsa

Łazik NASA pobrał pierwsze próbki materiału skalistego na Marsie w zeszłym tygodniu po pierwszej próbie w sierpniu W tajemniczy sposób opustoszała. Nowy okaz skały, wielkości małego cygara, jest pierwszym, decydującym krokiem w szerszym, trwającym dekadę wysiłku, aby zwrócić pierwsze próbki ludzkości z Marsa na Ziemię w nieskazitelnym stanie.

Udane pobranie próbki łazika miało miejsce w ubiegłą środę o 17:36 czasu EDT, wiercąc w skałach, które naukowcy nazywają „rochet”. Używając wydrążonego, rurowego wiertła blokującego materiał skalny w środku, Perseverance wywiercił otwór o głębokości kilku cali za pomocą obrotowego wiertarki udarowej zainstalowanej na końcu dwumetrowego ramienia próbkującego. Mechanizm skręcający wewnątrz wiertła wycina rdzeń skalny z Rochette i utrzymuje go ciasno w probówce. Aby upewnić się, że w środku jest bezpiecznie, Perseverance manewrował pięcioogniwowym ramieniem próbkującym, aby umieścić wiertło przed kamerą Mastcam-Z łazika — jednym z jego głównych oczu.

Wytrwały system kopania przymocowany do końca dwumetrowego ramienia z pięcioma przegubami.
Zdjęcie: NASA/JPL

Perseverance, laboratorium naukowe wielkości samochodu na kołach, wylądowało w lutym w kraterze Jezero na Marsie podczas głównej misji badawczej Zdobądź pradawne ślady życia drobnoustrojów i zbierz dziesiątki próbek dla przyszłego robota marsjańskiego, który będzie mógł odzyskać i wysłać do domu.

Po tym, jak wiertło sondy przechwyciło skały, a naukowcy wizualnie potwierdzili powodzenie próbki, osoba pobierająca próbki przekazała rurkę skalną do innego mechanizmu wewnątrz głównego korpusu trwałości w celu przetworzenia. Inna kamera, kamera systemu szpulowania, robi zdjęcia próbek skał, zanim zostaną one przymocowane do hermetycznego pojemnika.

Seria zdjęć uchwyconych przez model szpulowej kamery łazika, która pobiera próbki obrazów przed przetworzeniem ich w hermetycznym pojemniku.
Zdjęcia: NASA/JPL, Motion Sequence: The Edge

Pojemnik będzie szczelny Przechowywany w małym garażu na dole kampera, aż nadejdzie czas, aby wytrwać, aby wciągnąć zapieczętowaną rurę z powrotem na dach w celu montażu.

Wiertło skierowane do góry po pobraniu próbki skały.
Zdjęcie: NASA/JPL

Tam, gdzie uporczywość spada, próbki skał nie zostały jeszcze określone. Pewnego dnia futurystyczny robot NASA zbierze tuby z ich miejsc spoczynku na powierzchni i wystrzeli je na orbitę Marsa, gdzie inny statek kosmiczny zbudowany przez Europejską Agencję Kosmiczną odbierze je i zabierze do domu, aby przybyć w latach 30. XX wieku.

READ  Nowa technologia obrazowania molekularnego rzuca nowe światło na złożone cząsteczki koordynacyjne

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top