Naukowcy wytwarzają paliwo z gazów cieplarnianych

Inżynierowie z Uniwersytetu w Cincinnati opracowali metodę produkcji paliw z wykorzystaniem gazów cieplarnianych. Ten proces może być w stanie wyprodukować paliwo na Ziemi i na Marsie. Jeśli proces zostanie udoskonalony, może okazać się, że jest to dokładnie to, czego potrzebuje NASA, aby zapewnić paliwo do rakiet i innych zastosowań na Marsie w przyszłych misjach załogowych.

Badacze zastosowali katalizator węglowy i reaktor Przekonwertować na dwutlenek węgla do metanu. Wykorzystywana reakcja jest znana jako „reakcja Sappatier”, a jej nazwa pochodzi od nieżyjącego francuskiego chemika Paula Sabatiera. Co ciekawe, proces ten jest już wykorzystywany przez NASA na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej do usuwania dwutlenku węgla wydychanego przez astronautów z powietrza i przekształcania go w paliwo rakietowe do wykorzystania przez silniki rakietowe stacji kosmicznej.

Ponieważ atmosfera Marsa składa się prawie wyłącznie z dwutlenku węgla, naukowcy są przekonani, że astronauci żyjący i pracujący na powierzchni Czerwonej Planety mogliby wytworzyć połowę paliwa potrzebnego do powrotu do domu. Zdolność do generowania paliwa na Marsie znacznie zmniejszyłaby ilość paliwa, które musiałoby zostać przetransportowane z Ziemi. Zmniejszając wagę paliwa, które musi być przetransportowane na Marsa z Ziemi, astronauci mogą przenosić więcej żywności, wody i sprzętu naukowego.

Tutaj, na Ziemi, proces ten może wychwytywać gazy cieplarniane z powietrza, aby pomóc w walce ze zmianami klimatycznymi, tworząc jednocześnie źródło paliwa, które można wykorzystać do innych celów. W laboratorium inżynierowie eksperymentują z różnymi katalizatorami reakcji, w tym z grafenowymi kropkami kwantowymi, w poszukiwaniu sposobów na zwiększenie produkcji metanu.

W ciągu ostatniej dekady wprowadzono ulepszenia procesu, dzięki czemu proces konwersji jest 100 razy bardziej produktywny niż w momencie, gdy został odkryty. Zespół pracował również z katalizatorami do produkcji różnych rodzajów paliwa, w tym etylenu. Etylen jest szczególnie ważny, ponieważ jest substancją chemiczną używaną do wytwarzania różnych produktów, w tym tworzyw sztucznych i gumy.

READ  Nowe źródło zimnych atomów tworzy przenośne urządzenia kwantowe - ScienceDailyDa

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top