Wirus koronowy: obawy firmy Omicron zmuszają Japonię do zakazu wjazdu zagranicznych gości

Japonia ogłosiła w poniedziałek, że zawiesi wjazd wszystkich zagranicznych gości z całego świata w miarę rozprzestrzeniania się nowego koronawirusa, co skłania coraz większą liczbę krajów do zacieśnienia granic.

„Podejmujemy ten krok jako środek ostrożności, aby zapobiec najgorszemu scenariuszowi w Japonii” – powiedział premier Fumio Kishida. Powiedział, że środek wejdzie w życie we wtorek.

Decyzja oznacza, że ​​Japonia przywróci złagodzone na początku tego miesiąca kontrole graniczne dla krótkoterminowych gości biznesowych, studentów i zagranicznych pracowników.

Kishida wezwał ludzi do dalszego noszenia masek i innych podstawowych środków antywirusowych, dopóki nie poznamy więcej szczegółów na temat nowego wariantu omicron.

Wiele krajów zacieśniło granice, mimo że naukowcy ostrzegają, że nie jest jasne, czy nowy wariant jest bardziej niepokojący niż inne wersje wirusa.

Wariant ten został zidentyfikowany kilka dni temu przez naukowców z Republiki Południowej Afryki i wiele pozostaje na jego temat nieznany, w tym czy jest bardziej zaraźliwy, bardziej podatny na poważną chorobę, czy też może lepiej unikać ochrony przed szczepionką. Jednak wiele krajów podjęło szybkie działania, co odzwierciedlało zaniepokojenie wszystkim, co mogłoby przedłużyć pandemię, która zabiła ponad 5 milionów ludzi.

Izrael zdecydował się zakazać wjazdu cudzoziemcom, a Maroko zapowiedziało, że zawiesi wszystkie przychodzące loty na dwa tygodnie od poniedziałku – to jedno z najsurowszych ograniczeń podróży nałożonych przez kraje na całym świecie, które starają się spowolnić rozprzestrzenianie się alternatywy. . Ich istnienie potwierdzili naukowcy w kilku miejscach – od Hongkongu po Europę i Amerykę Północną. Holandia zgłosiła 13 przypadków omikronów w niedzielę, a Kanada i Australia wykryły po dwa.

Światowa Organizacja Zdrowia zauważyła, że ​​wariant ten został już wykryty w wielu krajach, a zamykanie granic często miało ograniczony skutek, i wezwała do utrzymywania otwartych granic.

Tymczasem dr Francis Collins, dyrektor amerykańskiego National Institutes of Health, podkreślił, że nie ma jeszcze danych sugerujących, że nowy wariant powoduje cięższą chorobę niż poprzednie warianty COVID-19.

READ  Oto czym jest Artykuł 5 NATO i jak odnosi się do inwazji Rosji na Ukrainę

„Myślę, że jest bardziej zaraźliwy, gdy spojrzy się na to, jak szybko rozprzestrzenia się w wielu prowincjach w Republice Południowej Afryki. Ma więc tę zaletę, że jest szczególnie prawdopodobne, że rozprzestrzenia się z osoby na osobę. Nie wiemy, czy może konkurować z Delta ”, powiedział Collins w programie. „State of the Union” w CNN.

Collins powtórzył wielu ekspertów, mówiąc, że wiadomości powinny skłonić wszystkich do podwojenia wysiłków, aby użyć narzędzi, które już ma świat, w tym szczepionek, dawek przypominających i środków, takich jak noszenie masek.

„Wiem, Ameryko, naprawdę jesteś zmęczony słuchaniem tych rzeczy, ale wirus nie zmęczył się nami” – powiedział Collins.

Holenderski urząd ds. zdrowia publicznego potwierdził, że 13 osób, które przybyły z RPA w piątek, uzyskało jak dotąd pozytywny wynik testu na obecność Omicron. Byli wśród 61 osób, które uzyskały pozytywny wynik testu na obecność wirusa po przybyciu na ostatnie dwa loty na lotnisko Schiphol w Amsterdamie przed wprowadzeniem zakazu lotów. Natychmiast zostali odizolowani, głównie w pobliskim hotelu.

Minister zdrowia Kanady powiedział, że pierwsze dwa przypadki omikronu w tym kraju zostały wykryte w Ontario po tym, jak wynik testu u dwóch osób, które niedawno przyjechały z Nigerii, był pozytywny.

Władze australijskie poinformowały, że dwóch podróżnych przybywających do Sydney z Afryki jako pierwsi uzyskali pozytywny wynik testu na nowy wariant w kraju. Przybysze z dziewięciu krajów afrykańskich są teraz zobowiązani do poddania się kwarantannie w hotelu po przybyciu. Dwa niemieckie landy zgłosiły łącznie trzy przypadki dla podróżnych powracających w weekend.

Izrael wprowadził zakaz wjazdu obcokrajowcom i poddał kwarantannie wszystkich Izraelczyków pochodzących z zagranicy.

Premier Japonii Fumio Kishida powiedział w poniedziałek, że Japonia rozważa zaostrzenie kontroli granicznych. Kishida powiedział dziennikarzom, że planuje ogłosić nowe środki jako uzupełnienie obecnych wymagań dotyczących 10-dniowej kwarantanny dla podróżnych z Republiki Południowej Afryki i ośmiu innych sąsiednich krajów. Granice Japonii są nadal zamknięte dla zagranicznych turystów z dowolnego kraju.

READ  Trump Organization kontynuuje swoje „oszukańcze” praktyki po złożeniu pozwu, mówi New York AG

Marokańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych napisało w niedzielę na Twitterze, że wszystkie przychodzące loty do kraju Afryki Północnej zostaną zawieszone „aby zachować osiągnięcia Maroka w walce z epidemią i chronić zdrowie obywateli”. Maroko jest w czołówce szczepień w Afryce i przez kilka miesięcy w 2020 roku utrzymywało swoje granice zamknięte z powodu pandemii.

Stany Zjednoczone planują zakazać podróży z RPA i siedmiu innych krajów RPA od poniedziałku. „To da nam czas na wzmocnienie naszej gotowości” – powiedział główny amerykański ekspert ds. chorób zakaźnych, dr Anthony Fauci, o zakazie emisji ABC w tym tygodniu.

Wiele krajów wprowadza taki zakaz, chociaż jest to sprzeczne z radą Światowej Organizacji Zdrowia, która ostrzega przed wszelkimi przesadnymi reakcjami, zanim alternatywa zostanie dokładnie przestudiowana.

Fauci twierdzi, że uzyskanie bardziej szczegółowych informacji na temat przenoszenia, zagrożenia i innych cech omicronu zajmie około dwóch tygodni, zgodnie z oświadczeniem Białego Domu.

Rząd RPA zareagował gniewnie na zakaz podróżowania, który, jak powiedział, był „bliżej ukarania RPA za zaawansowane sekwencjonowanie genetyczne i możliwość szybszego odkrywania nowych wariantów”.

Światowa Organizacja Zdrowia wysłała oświadczenie, w którym stwierdziła, że ​​„opiera się na krajach afrykańskich”, zauważając, że ograniczenia w podróżowaniu mogą odgrywać „rolę w nieznacznym zmniejszeniu rozprzestrzeniania się COVID-19, ale stanowią duże obciążenie dla życia i źródeł utrzymania”. Powiedziała, że ​​jeśli nakładane są ograniczenia, powinny one opierać się na nauce, a nie narzucać się.

W Europie, z których wiele już niedawno doświadczyło gwałtownego wzrostu liczby spraw, urzędnicy mieli się na baczności.

Wielka Brytania w sobotę zaostrzyła przepisy dotyczące noszenia masek i testowania międzynarodowych przybyszów po wykryciu dwóch przypadków omicronu, ale brytyjski sekretarz zdrowia Sajid Javid powiedział, że rząd nie jest bliżej powrotu do pracy z domu lub podjęcia bardziej rygorystycznych środków zdystansowania społecznego.

READ  Mężczyzna z Georgii oskarżony o to, że zostawił swoją babcię w lodówce na śmierć

„Teraz wiemy, że tego rodzaju środki mają bardzo wysoką cenę, zarówno ekonomicznie, jak i społecznie, pod względem wyników zdrowotnych innych niż COVID, takich jak wpływ na zdrowie psychiczne” – powiedział Sky News.

Hiszpania ogłosiła, że ​​od 1 grudnia nie będzie już przyjmować niezaszczepionych brytyjskich gości. Francja nadal płaci szczepienia i posiłki.

David Hoy, ekspert w dziedzinie chorób układu oddechowego i doradca rządowy ds. epidemii w Hongkongu, zgodził się ze strategią.

Powiedział, że dwie osoby, które uzyskały pozytywny wynik testu na formułę Omicron, otrzymały szczepionkę Pfizer i wystąpiły u nich bardzo łagodne objawy, takie jak ból gardła.

„Szczepionki muszą działać, ale nastąpi pewien spadek ich skuteczności” – powiedział.

——

Molson donosi z Berlina, Collins z Kolumbii w Południowej Karolinie. Zen Su w Hongkongu, Adam Shrek w Bangkoku i dziennikarze Associated Press na całym świecie przyczynili się do powstania tego raportu.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top