Urzędnik Departamentu Skarbu USA krytykuje „niekonwencjonalne” praktyki w zakresie zadłużenia Chin

Banknoty chińskiego juana są pokazane na tym ilustracyjnym zdjęciu wykonanym 25 kwietnia 2022 r. REUTERS / Prawo Florencji / Ilustracja

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

  • Chiny są największym oficjalnym wierzycielem na świecie
  • Brak przejrzystości i poufności umów pod ostrzałem
  • Wezwany postęp w zakresie umów dotyczących zadłużenia w ramach wspólnych ram dla Zambii i innych krajów

WASZYNGTON (Reuters) – starszy doradca sekretarz skarbu USA Janet Yellen ostrzegła we wtorek, że spowolnienie Chin w redukcji zadłużenia może obciążyć dziesiątki krajów o niskich i średnich dochodach wieloletnimi problemami z obsługą zadłużenia, niskim wzrostem i brakiem inwestycji. .

Brent Niemann, doradca Yellen, skrytykował chińskie „niekonwencjonalne” praktyki w zakresie zadłużenia i brak postępów w umorzeniu zadłużenia podczas konferencji w Instytucie Gospodarki Międzynarodowej Petersona.

„Sama wielkość Chin jako pożyczkodawcy oznacza, że ​​ich udział jest niezbędny”, powiedział Nieman w liście, po raz pierwszy zgłoszonym przez Reuters, powołując się na szacunki, że Chiny mają od 500 do 1 biliona dolarów oficjalnych długów, zwłaszcza krajom o niskich i średnich dochodach. .

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Wiele z tych krajów boryka się z problemami związanymi z zadłużeniem po zaciągnięciu dużych pożyczek w celu zwalczania COVID-19 i jego skutków gospodarczych. Rosyjska wojna na Ukrainie spowodowała obecnie gwałtowny wzrost cen żywności i energii, powiedział Nieman, podczas gdy wyższe stopy procentowe w gospodarkach rozwiniętych doprowadziły do ​​największego odpływu kapitału netto z rynków wschodzących od czasu światowego kryzysu finansowego.

Powiedział, że ogólny kryzys zadłużenia się nie zmaterializował, ale presja gospodarcza i wewnętrzne słabości rosną i mogą się zaostrzyć.

Niemann powiedział, że Chiny ponoszą wyjątkową odpowiedzialność za kwestie zadłużenia, ponieważ są największym dwustronnym wierzycielem na świecie, z roszczeniami, które przewyższają roszczenia Banku Światowego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i wszystkich oficjalnych wierzycieli Klubu Paryskiego łącznie.

READ  Biden planuje wykorzystać rezerwy ropy do kontrolowania cen gazu - wiadomości biznesowe

Krytyka Niemanna wobec chińskich praktyk związanych z zadłużeniem reprezentuje najnowszą falę zachodnich urzędników i przywódców Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, zmęczonych opóźnieniami i oszustwami składanymi obietnicami ze strony Chin i prywatnych pożyczkodawców. Czytaj więcej

Niemann powiedział, że każdy z 44 krajów ma dług równy ponad 10% ich PKB wobec chińskich pożyczkodawców, ale Pekin konsekwentnie nie odnotowuje zadłużenia, gdy kraje potrzebują pomocy.

Zamiast tego Chiny zdecydowały się wydłużyć okresy zapadalności lub okresy karencji, a w niektórych przypadkach, takich jak okres Kongo w 2018 r., zwiększyły wartość netto swoich pożyczek.

Niemann powiedział, że brak przejrzystości i częste stosowanie przez Chiny umów o zachowaniu poufności komplikuje skoordynowane wysiłki na rzecz restrukturyzacji zadłużenia i oznacza, że ​​zobowiązania wobec Chin są „systematycznie wyłączane” z wielostronnego monitoringu.

Pekin podpisał pod koniec 2020 r. wspólne ramy na rzecz środków zadłuŜenia uzgodnione przez Grupę 20 największych gospodarek i Klub Paryski, ale opóźnił utworzenie komitetów wierzycieli dla Czadu i Etiopii, dwóch z trzech krajów, które zwróciły się o pomoc w ramach zakres.

Nieman powiedział w lipcu, że zapowiedział to, a inni oficjalni wierzyciele zapewnią obsługę zadłużenia dla trzeciej, Zambii, ale opóźnienia przedłużyły niepewność i mogą zniechęcić inne kraje do szukania pomocy.

Powiedział, że ma nadzieję, że wierzyciele Zambii będą w stanie sporządzić protokół ustaleń do końca roku.

Wszystkie trzy sprawy muszą zostać szybko rozwiązane, powiedział, dodając, że niektóre kraje o średnim dochodzie, takie jak Sri Lanka, również potrzebują pilnej restrukturyzacji zadłużenia.

Neiman ostrzegł, że finansowanie MFW nie powinno być wykorzystywane przez kraje do spłacania konkretnych wierzycieli i wezwał do większej przejrzystości w sprawozdawczości i śledzeniu gwarancji finansowych.

Zauważył, że Chiny zaangażowały się w „niekonwencjonalne” praktyki, które pozwoliły MFW posunąć się naprzód bez standardowych gwarancji finansowania.

READ  Ford kontratakuje w sporze „Cruise” z GM | Wiadomości CTV

Powołał się na wcześniejsze działania Chin w sprawie zadłużenia Ekwadoru w 2020 roku i odmowę restrukturyzacji obsługi zadłużenia wobec Argentyny, mimo że wierzyciele Klubu Paryskiego prawdopodobnie to zrobią.

„W wielu z tych przypadków Chiny nie są jedynym wierzycielem powstrzymującym szybkie i skuteczne wdrożenie modelowych reguł gry (restrukturyzacja zadłużenia). Jednak w całym międzynarodowym krajobrazie kredytowym brak udziału Chin w skoordynowanej redukcji zadłużenia jest najbardziej powszechne i najbardziej znaczące”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(raporty Andrea Szalal). Montaż przez Ana Nicholas da Costa

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top