Ukraina wzywa do globalnego zakazu korzystania z rosyjskiego kanału RT z powodu apelu nadawcy o utopienie dzieci

23 października (Reuters) – Ukraina nazwała kontrolowaną przez państwo rosyjską stację radiową inicjatorem ludobójstwa w niedzielę po tym, jak nadawca powiedział, że ukraińskie dzieci, które widziały Rosjan okupowanych przez Związek Radziecki, powinny były utonąć.

W ciągu kilku godzin Margarita Simonyan, redaktor naczelna kanału, powiedziała, że ​​zawiesiła spikera Antona Krasowskiego za jego „obrzydliwe” komentarze, dodając, że nikt w RT nie podzielał jego poglądów.

W swoim programie, który wyemitowano w zeszłym tygodniu, Krasowski powiedział, że dzieci krytyczne wobec Rosji powinny zostać „wrzucone prosto do rzeki z silnym prądem”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Krasowski, prowojenny komentator rosyjskiej telewizji, został usankcjonowany przez Unię Europejską.

Odpowiadał na powieść rosyjskiego pisarza science fiction Siergieja Łukjanenki o tym, jak kiedy po raz pierwszy odwiedził Ukrainę w latach 80., dzieci powiedziały mu, że żyłyby lepiej, gdyby nie okupacja ich kraju przez Moskwę.

„Powinni byli utonąć w rzece Cinie” – odpowiedział Krasowski. „Po prostu utop te dzieciaki, utop je”. Zamiast tego, powiedział, można ich wepchnąć do chat i spalić.

W krótkim odcinku wywiadu w mediach społecznościowych Krasowski wyśmiewał również doniesienia, że ​​rosyjscy żołnierze zgwałcili starsze ukraińskie kobiety podczas inwazji.

„Rządy, które jeszcze nie zakazały RT, powinny zobaczyć ten fragment” – powiedział na Twitterze ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba, podając link do klipu z wywiadu.

„Agresywne podżeganie do ludobójstwa (będziemy za to ścigać tę osobę), które nie ma nic wspólnego z wolnością słowa. Zakaz RT na całym świecie” – dodał Kuleba.

Rosyjska telewizja państwowa, ściśle kontrolowana przez Kreml, była otwartym fanem rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Prezenterzy rutynowo odrzucali doniesienia o rosyjskich zbrodniach wojennych, a wielu wykorzystywało czas antenowy, aby wezwać prezydenta Władimira Putina do przyjęcia bardziej agresywnego podejścia do inwazji.

READ  Trump mówi, że komisja 6 stycznia może zaszkodzić prezydentowi w pogoni za jego rekordami

Kreml zaprzecza, jakoby jego siły popełniły zbrodnie wojenne na Ukrainie.

Simonyan dodał w oświadczeniu na stronie internetowej kanału: „Dla dzieci Ukrainy, a także dzieci Donbasu i wszystkich innych dzieci, mam nadzieję, że wszystko to skończy się jak najszybciej, że żyją i uczą się spokojnie. Jeszcze raz – w języku, który uznają za oryginalny”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raportowanie przez Reuters. Edytowanie przez Clarence’a Fernandez

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top