Teff McClem z Banku Kanadyjskiego mówi, że ocieplenie rynku pracy musi spowolnić, aby walczyć z inflacją

Gubernator Bank of Canada Teff McClem powiedział, że bezrobocie musi wzrosnąć, aby spowolnić inflację, chociaż wysoki poziom wakatów może złagodzić cios.

W przemówieniu w Toronto, którego gospodarzem było Forum Polityki Publicznej, McClem powiedział, że rynek pracy w Kanadzie się przegrzewa, a bezrobocie zbliża się do rekordowo niskiego poziomu, a firmy walczą o znalezienie pracowników. To jest karmione inflacjagdzie firmy ubiegają się o wynagrodzenie, aby konkurować o pracowników.

„Musimy przywrócić równowagę na rynku pracy”, powiedział McClem. To byłoby trudne dostosowanie. Chcemy to zrobić w najlepszy możliwy sposób dla kanadyjskich pracowników i firm”.

Komentarze pana McClema pojawiają się po piętach raport o pracach wybuchowych ostatni piątek. Zatrudnienie podskoczyło w październiku o 108 000, aby zrekompensować wszystkie miejsca pracy utracone podczas letniego spowolnienia. Średnia płaca godzinowa wzrosła w tym miesiącu o 5,6 procent w porównaniu z rokiem poprzednim, podczas gdy stopa bezrobocia pozostała na niezmienionym poziomie 5,2 procent wraz ze wzrostem aktywności zawodowej.

Siła rynku pracy stanowi wyzwanie dla banku centralnego. Pan MacLeam i jego zespół aktywnie próbują spowolnić kanadyjską gospodarkę – coś, co uważają za konieczne, aby przywrócić stabilność cen.

„Stopa bezrobocia w czerwcu osiągnęła rekordowo niski poziom – i choć brzmi to dobrze, nie jest do utrzymania” – powiedział McClem. „Masaż na rynku pracy jest symptomem ogólnej nierównowagi między podażą a popytem, ​​która napędza inflację i szkodzi wszystkim Kanadyjczykom”.

The Bank centralny Od marca sześć razy podniosła stopy procentowe, podnosząc stopę referencyjną do 3,75 procent z 0,25 procent na początku roku. McClem powiedział, że stopy nadal muszą rosnąć, a rynki finansowe oczekują dalszych podwyżek w grudniu i styczniu.

Bank Kanady spodziewa się niemal zerowego wzrostu w nadchodzących kwartałach, ponieważ wyższe stopy ograniczają wydatki i inwestycje.

Doprowadzi to do wyższego poziomu bezrobocia, powiedział McClem. Jednocześnie sugerowano, że wysoki poziom wolnych miejsc pracy może stanowić swoistą amortyzację zmniejszającego się popytu na pracę. Mamy nadzieję, że firmy usuną oznaki proszenia o pomoc bez zwalniania zbyt wielu pracowników.

READ  Rivian zaprzestaje produkcji osłony skrzyni ładunkowej w celu przeprojektowania

„Ogólnie rzecz biorąc, gdy wakat jest wysoki, tak jak ma to miejsce obecnie, spadek wakatów nie prowadzi do znacznego wzrostu bezrobocia, jak wtedy, gdy wakat jest początkowo niski”, powiedział McClem.

Powiedział, że nowa analiza Banku Kanady „wskazuje, że stopa bezrobocia nieco wzrośnie, jeśli stopa wakatów powróci do bardziej normalnego poziomu. Ale nie byłoby to wysokie bezrobocie według historycznych standardów”.

Napięte rynki pracy są produktem zarówno podaży, jak i popytu. Kanadyjska podaż siły roboczej została zmniejszona przez połączenie starzejącej się siły roboczej przechodzącej na emeryturę i zmniejszającej się imigracji podczas pandemii COVID-19.

McClem powiedział, że podaż siły roboczej może się poprawić, gdy imigracja powróci do normy. Imigracja wróciła już do poziomu sprzed pandemii, a rząd federalny powiedział w zeszłym tygodniu, że powróci Wzrasta poziom imigracji w nadchodzących latach. Jednak wzrost podaży „nie zastępuje używania polityki pieniężnej do ochłodzenia popytu i zrównoważenia podaży i popytu”, powiedział McClem.

W ostatnich miesiącach inflacja spadła, a wskaźnik cen konsumpcyjnych spadł do 6,9 procent we wrześniu z najwyższego od czterech dekad poziomu 8,1 procent w czerwcu. Statistics Canada opublikuje dane o CPI za październik w najbliższą środę.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top