Talibowie starają się izolować populacje afgańskie: starszy generał USA | Wiadomości o konflikcie

Bojownicy talibów otoczyli 17 stolic prowincji, a wynik afgańskich rozmów pokojowych jest niepewny, powiedział Mark Milley.

Wysoki rangą generał USA powiedział, że bojownicy talibscy nabrali „strategicznego rozmachu” w Afganistanie i teraz kontrolują około połowy wsi, starając się odizolować skupiska ludności od wspieranego przez Zachód rządu w Kabulu.

„To będzie teraz test woli i przywództwa narodu afgańskiego, afgańskich sił bezpieczeństwa i afgańskiego rządu” – powiedział w środę dziennikarzom w Pentagonie przewodniczący połączonych szefów sztabów gen. Mark Milley.

Wysoki rangą generał USA powiedział, że talibowie przejęli kontrolę nad około połową 419 dystryktów Afganistanu i „wywarli presję na obrzeżach” 17 z 34 stolic prowincji, ale jeszcze nie zdobyli żadnej z nich.

To, co próbują zrobić, to izolować główne skupiska ludności. „Próbują zrobić to samo z Kabulem” – powiedział Millley.

W odpowiedzi afgańskie siły rządowe „wzmacniają” swoje pozycje w celu ochrony skupisk ludności i oczekuje się eskalacji walk w nadchodzących tygodniach po święcie Id al-Adha.

Delegacja afgańskiego rządu i przedstawiciele talibów spotkali się w Doha w weekend, ale nie udało się osiągnąć oczekiwanego porozumienia o zawieszeniu broni. Millley powiedział, że zdobycze grupy na polu bitwy ośmieliły talibów, którzy dają „narrację”, że wygrywają.

„Oni kontrolują fale radiowe dla tego rodzaju rzeczy” – dodał.

Prezydent Joe Biden ogłosił, że Stany Zjednoczone i NATO wycofają swoje siły nie później niż 11 września, w 20. rocznicę ataków Al-Kaidy na Stany Zjednoczone, które doprowadziły do ​​amerykańskiej inwazji i okupacji Afganistanu. Wycofanie się USA nastąpiło szybciej i oczekuje się, że zostanie zakończone do końca sierpnia.

W zamian za odejście obcych sił talibowie zgodzili się na prowadzenie rozmów pokojowych z popieranym przez Zachód rządem w Kabulu w celu osiągnięcia porozumienia politycznego, które mogłoby doprowadzić do długoterminowej stabilności w rozdartym wojną kraju. Talibowie zgodzili się nie dopuścić do obecności Al-Kaidy lub innych grup zbrojnych w Afganistanie.

READ  Dziesiątki zabitych w pożarze, który wybuchł na oddziale Covid w Iraku | Wiadomości o pandemii wirusa koronowego

Istnieje możliwość negocjowania wyniku. Wciąż tam. Istnieje możliwość całkowitej kontroli Talibów. „Istnieje możliwość pojawienia się dowolnej liczby innych zapachów – topnienia, watażkowie” – powiedziała Millie.

Personel afgańskich sił specjalnych opiekuje się żołnierzem Afgańskiej Armii Narodowej rannym podczas strzelaniny z talibami, który 11 lipca próbował zaatakować prowincjonalny ośrodek w prowincji Kandahar. Duński fotograf, który zrobił zdjęcie pięć dni później, zginął podczas relacjonowania starcia z talibami [Reuters]

W zeszłym tygodniu Stany Zjednoczone dostarczyły afgańskim siłom powietrznym trzy nowe lekkie samoloty szturmowe A-29 Super Tacano z napędem śmigłowym oraz trzy nowo wyremontowane śmigłowce UH-60 Blackhawk.

„Robimy wiele, aby wesprzeć afgańską armię i afgańskie przywództwo” – powiedział Millley.

„Będą nadal widzieć miarowe bicie bębnów tego rodzaju wsparcia” – powiedział.

Ponadto Stany Zjednoczone planują pomóc w renowacji floty śmigłowców Mi-17 Afgańskich Sił Powietrznych z czasów sowieckich, poinformowali przedstawiciele Pentagonu.

Milley powiedział, że wycofanie się USA z Afganistanu zostało jak dotąd zakończone w 95 procentach i jest na dobrej drodze, aby zakończyć się do końca sierpnia.

Millley powiedział, że Stany Zjednoczone wycofały z Afganistanu 9 000 osób cywilnych i wojskowych i przekazały kontrolę nad wszystkimi amerykańskimi bazami operacyjnymi poza Kabulem afgańskiemu Ministerstwu Obrony.

Kontyngent około 650 amerykańskich żołnierzy pozostanie w celu ochrony amerykańskiej obecności dyplomatycznej w Kabulu i na międzynarodowym lotnisku. Stany Zjednoczone poprosiły Turcję o przejęcie kontroli nad bezpieczeństwem na lotnisku.

W międzyczasie Millley powiedział: „Utworzyliśmy węzeł w Katarze, który działa teraz, ‘pozwalając Stanom Zjednoczonym’ na rozpoczęcie strajków na horyzoncie”.

„Nie popełnij błędu, że pozostajemy zaangażowani w pomoc afgańskim siłom bezpieczeństwa i rządowi afgańskiemu w posuwaniu się naprzód” – powiedział.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top