Studenci witają nową aborygeńską przestrzeń do nauki na Western University

Treść artykułu

Wiele lat planowania i konsultacji społecznych zajęło urzeczywistnienie nowej rdzennej przestrzeni edukacyjnej Uniwersytetu Zachodniego.

Reklama 2

Treść artykułu

„Teraz, kiedy fizycznie tu stoję, zdaję sobie sprawę, że tak, słyszeliśmy” – powiedział student czwartego roku kryminologii Misko Panaichi Kiknosway, którego rodzice pochodzą z 1st Walpole Island i Baker Lake w Nunavut.

Kicknosway był wśród studentów zaangażowanych w święty ogień poza nowym obiektem kampusu, jak to zostało ujawnione w poniedziałek.

Dawna Biblioteka College of Education przy 1137 Western Rd. Byłby to „dom z dala od domu” dla aborygeńskich studentów, powiedziała Paula Cornelius-Hedgpeth, koordynatorka relacji ze społecznościami i przestrzeni dla Biura Inicjatyw Ludności Zachodu.

Powiedziała, że ​​było to „miejsce, w którym mogą wejść, odpocząć, spotkać się ze sobą i wykorzystać przestrzeń do wszystkich zamierzonych celów”, w tym do nauki, medytacji i połączenia ze swoją tożsamością i kulturą.

Reklama 3

Treść artykułu

„Chociaż mamy Centrum Studentów Aborygenów (w budynku usług dla studentów), jest to większa przestrzeń – możesz organizować więcej spotkań społeczności – więc jestem tym naprawdę podekscytowany” – powiedział Kicknosway.

Kristi Brissett, prodziekan uniwersytetu i współprzewodnicząca ds. Inicjatyw tubylczych, powiedziała, że ​​miejsce, zwane Wampum Learning Lodge, zostało utworzone po szeroko zakrojonych konsultacjach ze społecznościami aborygeńskimi, seniorami, studentami i wykładowcami.

READ  Odkrywanie ewolucyjnych związków dwóch grup pradawnych bezkręgowców

„To jest… witamy. To centrum, które uprzywilejowuje, ceni i rezerwuje przestrzeń dla rdzennych perspektyw”. „Tego właśnie pragnęła społeczność, kamienia węgielnego, do którego ludzie mogą przyjść i znaleźć… i rozwijać społeczność tutaj, na głównym kampusie”.

Reklama 4

Treść artykułu

Imię zostało wybrane pod kierunkiem rdzennych starszych. „Wampum” to powszechnie rozpoznawalny termin wywodzący się z języka Narragansett, oznaczający „biały sznur koralików z muszelek”. Koraliki od dawna służą do zapisywania historii, tworzenia umów i traktatów, opowiadania historii i oznaczania niezwykłych wydarzeń.

Plan modernizacji budynku o powierzchni 900 m2 został po raz pierwszy nakreślony w Planie Strategicznym Indian Zachodnich z 2016 r., który powstał w odpowiedzi na ustalenia Komisji Prawdy i Pojednania oraz wezwania do działania.

Konstrukcja znana jest z okrągłego, przypominającego żółwia kształtu, kształtów występujących w naturze i tradycyjnych projektów aborygeńskich, takich jak wykorzystanie szkła do przyciągania naturalnego światła do rdzenia budynku. Jest dziełem pierwszej rdzennej architektki Kanady, Wandy Dalla Costa z Saddle Lake First Nation.

Reklama 5

Treść artykułu

Godnym uwagi przykładem aborygeńskiego projektu jest chroniona drzewami zewnętrzna przestrzeń ceremonialna inspirowana tradycyjnym koszem na kije do lacrosse Haudenosaunee.

Tierra Miller, która współpracowała z Dalla Costą przy projekcie, powiedziała, że ​​praca wymagała konstruktywnych konsultacji z rdzennymi studentami i pracownikami.

„Ten projekt nie byłby możliwy bez ich wkładu i opinii na temat tego, co mają odzwierciedlać w tej przestrzeni” – powiedziała.

Centrum oferuje różnorodne dzieła sztuki i języki Aborygenów, w uznaniu, że aborygeńscy studenci przybywają na Zachód z całej Kanady.

Witryna obejmuje ogród medyczny, kuchnię, laboratorium medialne, pomieszczenia do nauki i społeczności, biura, pokój odnowy biologicznej i zewnętrzną salę lekcyjną z miejscem dla 30 uczniów.

READ  Procesory graficzne NVIDIA umożliwiają symulację komórek na żywo

Reklama 6

Treść artykułu

Ściana z mchu w holu prowadzącym do głównego miejsca spotkań to jeden z wielu elementów o znaczeniu kulturowym w całym budynku. Cornelius-Hedgpeth powiedział, że mech był tradycyjnie używany „jako lek do leczenia chorób lub urazów (i) jako sorbent”.

Duży przekrój 350-letniego białego dębu rosnącego w pobliżu Tamizy – lub skocznej daczy – ozdabia samą ścianę. Dodała, że ​​Zachód usunął drzewo, które siedem lat temu uległo chorobie i stanowiło zagrożenie dla bezpieczeństwa.

„Na szczęście dostrzegli wartość tego, co wciąż ma do zaoferowania to drzewo, więc uratowali trochę plasterków i talerzy do gotowania z pnia” – powiedziała, dodając, że drewno dębowe reprezentuje nauki, które rdzenni mieszkańcy cenią od wieków, w tym mówienie historie i łączenie się z naturą.

Reklama 7

Treść artykułu

Sale lekcyjne i miejsca spotkań w hostelu są otwarte dla każdego w kampusie na „rdzenne programy, wydarzenia, kursy i specjalne wydarzenia”. Witryna internetowa firmy Western „Indigenous Learning Space” mówi:

Zastanawiając się nad pracą, która została skierowana do nowego ośrodka, Brissett, absolwent Zachodu, wyraził wdzięczność za zainteresowanie administracji „uczeniem się więcej” i „robieniem lepszych”.

„Jestem za to naprawdę wdzięczny, ponieważ kiedy robiłem tutaj badanie pod koniec lat 90., nie było to zbyt jasne. Nie widziałeś aborygeńskiego wydziału i na pewno nie widziałeś zbyt wiele aborygeńskiego programu nauczania”. powiedziała.

„Naprawdę chciałbym, żeby moi dziadkowie mogli zobaczyć ten dzień, ponieważ spodziewali się, że ten dzień nadejdzie” – dodała. „Powiedzieli: »Pewnego dnia społeczeństwo zobaczy, że zgrzeszyli, a my możemy pomóc odbudować się ze wszystkimi i zrobić miejsce na Ziemi dla sprawiedliwości«”.

READ  „Niesamowity kamień milowy”: Teleskop Jamesa Webba w całości wdrożony w kosmos | wiadomości kosmiczne

Kicknosway powiedział, że budynek jest krokiem w kierunku pojednania.

„To duża część pojednania” – powiedziała. Pojednanie na tym się nie kończy. To się zawsze dzieje”.

Lokalna Inicjatywa Dziennikarska jest finansowana przez rząd Kanady

    Reklama 1

uwagi

Postmedia zobowiązuje się do utrzymywania aktywnego i obywatelskiego forum do dyskusji i zachęcania wszystkich czytelników do dzielenia się opiniami na temat naszych artykułów. Moderowanie komentarzy może potrwać do godziny, zanim pojawią się w Witrynie. Prosimy, aby Twoje komentarze były trafne i pełne szacunku. Włączyliśmy powiadomienia e-mail — otrzymasz teraz wiadomość e-mail, jeśli otrzymasz odpowiedź na swój komentarz, jeśli pojawi się aktualizacja obserwowanego wątku komentarza lub jeśli jest to użytkownik obserwujący komentarz. odwiedziliśmy Wytyczne dla społeczności Aby uzyskać więcej informacji i szczegółów na temat ustawiania pliku E-mail Ustawienia.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top