Strach przed „Polexitem” prowokuje prounijne protesty w całej Polsce

Demonstranci machali flagami UE na znak poparcia dla członków UE w Polsce podczas demonstracji w Warszawie 10 października.

Czarek Sokołowski / Associated Press

Duże protesty wybuchły w całej Polsce w niedzielę po tym, jak Krajowy Trybunał Konstytucyjny orzekł w tym tygodniu, że polski Trybunał Konstytucyjny narusza niektóre przepisy UE.

Krytycy prawicowego nacjonalistycznego rządu mówią, że Polska opuści UE, jeśli orzeczenie sądu doprowadzi do „Polexitu” lub wyraźnie odrzuci prawa i wartości federacji.

Tysiące ludzi w Warszawie wypełniło plac Fort w historycznym centrum, krzycząc: „Zostajemy!”

Historia toczy się dalej pod reklamą

Donald Tusk, czołowy lider polskiej opozycji i były przywódca UE, wezwał Polskę do przyłączenia się do protestu w celu ochrony dalszego członkostwa Polski w bloku 27 państw. Przemawiając na wiecu w Warszawie, ucieszył się widząc tysiące protestujących.

Dusk zdecydowanie potępił działania partii rządzącej za prezydenta Jarosława Kaczyńskiego, która przez sześć lat pozostawała w konflikcie z UE, gdy jego partia starała się o większą kontrolę nad sądami. UE postrzega te zmiany jako osłabienie demokratycznych kontroli i równowagi.

Polska jest najbardziej znana z członkostwa w Unii Europejskiej, które przyniosło nową niepodległość i dramatyczne zmiany gospodarcze środkowoeuropejskiemu narodowi, który przetrwał dziesięciolecia komunistycznych rządów do 1989 roku.

Przemawiając na spotkaniu, Tusk ostrzegł, że „sąd polio, na polecenie grupy przebranej w togi sędziowskie i lidera partii, podjął decyzję o wydaleniu naszej ojczyzny z UE z naruszeniem polskiej konstytucji”.

„Przede wszystkim bardzo dobrze wiemy, dlaczego chcą opuścić UE, w rzeczywistości łamiąc prawa obywateli bez kary, łamiąc zasady demokratyczne i kradnąc bez umiaru” – powiedział Dusk.

Przywódca skrajnej prawicy kierował niewielką prawicową opozycją, która próbowała zagłuszyć słowa Tuska i innych mówców, w tym 94-letniej kobiety, która była zaangażowana w walkę antynazistowską podczas II wojny światowej.

READ  UDA One jest teraz kompatybilny z e-Dol w Polsce

Kachinsky odmówił opuszczenia polskiej koalicji, chociaż czołowi członkowie partii rządzącej używali ostatnio języka, co może być ich celem.

Historia toczy się dalej pod reklamą

Jacek Sachin, czołowy członek partii rządzącej, nazwał ideę Polexitu „wynalezieniem słabej opozycji, która nie ma innego pomysłu”.

Nadawca państwowy, który jest rzecznikiem rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość, nie pokazał tłumu i opublikował nagłówki „Sprzeciw wobec Konstytucji RP” i „Zmierzch atakuje polską suwerenność”.

Duże protesty miały miejsce także w innych polskich miastach.

Lech Velesa, laureat Pokojowej Nagrody Nobla za sprzeciw wobec reżimu komunistycznego w Polsce, oklaskiwał na wiecu w Gdańsku. Częsty krytyk rządu Velosa, zarzuca mu niszczenie wielu demokratycznych osiągnięć Polski.

Orzeczenie sądu, wydane w czwartek przez sąd w dużej mierze lojalny wobec nacjonalistycznego rządu, jest wyzwaniem dla prymatu prawa unijnego. Premier wezwał do rewizji po tym, jak Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł w marcu, że nowe zasady powoływania sędziów Sądu Najwyższego w Polsce mogą naruszać prawo UE i nakazał prawicowemu rządowi ich zawieszenie.

Nasze biuletyny Poranne i Wieczorne Aktualizacje, napisane przez Globe Editors, zapewniają krótki przegląd najważniejszych tematów dnia. Zarejestruj się dziś.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top