Inżynier amerykańskiej marynarki wojennej aresztowany za sprzedawanie tajemnic nuklearnych okrętów podwodnych Wiadomości o broni jądrowej

Jonathan Toby sprzedał projekt okrętów wojennych o napędzie atomowym zagranicznemu urzędnikowi, który był tajnym agentem FBI.

Amerykański Departament Sprawiedliwości twierdzi, że inżynier nuklearny Marynarki Wojennej USA i jego żona zostali aresztowani pod zarzutem szpiegostwa po próbie sprzedaży tajnych informacji.

Według ujawnionych w niedzielę akt sądowych Jonathan Toby i jego żona Diana Toby zostali aresztowani i oskarżeni o naruszenie ustawy o energii atomowej po próbie sprzedaży projektu okrętu wojennego z napędem jądrowym komuś, kogo uważali za przedstawiciela obcego mocarstwa. .

Departament powiedział, że Toby, który miał poświadczenie bezpieczeństwa, nieumyślnie skontaktował się z agentami FBI i przekazał wrażliwe tajemnice wojskowe w ramach planu, który trwał prawie rok.

W grudniu 2020 r. funkcjonariusz FBI otrzymał paczkę od osoby, która próbowała nawiązać „tajne relacje” z przedstawicielem z obcego kraju, oznaczonym w dokumentach sądowych tylko jako „COUNTRY1”.

Toebbe podał adres zwrotny w Pittsburghu w Pensylwanii, zawierający próbkę zastrzeżonych danych i instrukcje dotyczące tworzenia poufnego związku w celu uzyskania dodatkowych informacji.

Zaczął komunikować się za pomocą zaszyfrowanego e-maila z osobą uważaną za przedstawiciela obcego rządu, który zamiast tego był tajnym agentem FBI, i kontynuował korespondencję przez kilka miesięcy, zanim osiągnął porozumienie w sprawie wymiany tysięcy dolarów w kryptowalutach.

Tajny agent wysłał Toebbe 10 000 USD w kryptowalucie jako płatność „w dobrej wierze”, zanim zgodził się udać do lokalizacji w Zachodniej Wirginii, aby sfinalizować transakcję. Wraz ze swoją żoną, która była na straży, ukrył kartę SD w kanapce z masłem orzechowym w umówionym wcześniej miejscu „dead drop”.

Tajny agent Jonathan Toby wysłał płatność w wysokości 20 000 USD w kryptowalucie, aw zamian otrzymał klucz deszyfrujący na kartę SD, która zawierała zastrzeżone dane dotyczące reaktorów amerykańskich atomowych okrętów podwodnych.

FBI aresztowało Toby’ego i jego żonę w sobotę po dwóch kolejnych „śmiertelnych śmierciach”.

READ  Gangi na Haiti oferują pomoc w wysiłkach humanitarnych; Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi wzrosła do 2207

Prokurator generalny Merrick B. Garland z zadowoleniem przyjął aresztowanie. „Praca FBI, prokuratorów Departamentu Sprawiedliwości, Służby Śledczej Marynarki Wojennej i Departamentu Energii odegrała kluczową rolę w udaremnieniu spisku oskarżanego w skardze i podjęciu pierwszego kroku w celu postawienia sprawców przed wymiarem sprawiedliwości” – powiedział.

Toebbe był pracownikiem Naval Nuclear Propulsion Program, znanego również jako Naval Reactors, i miał dostęp do informacji na temat wrażliwych na potrzeby wojska elementów konstrukcyjnych, standardów operacyjnych i charakterystyki działania reaktorów dla okrętów z napędem jądrowym.

Para została oskarżona o spisek mający na celu udostępnienie zastrzeżonych danych i danych zastrzeżonych i ma stawić się we wtorek w sądzie federalnym w Martinsburgu w Wirginii Zachodniej.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top