Start Starlinera Boeinga na Międzynarodową Stację Kosmiczną został odwołany z powodu usterki

Boeing odroczył planowany start kapsuły CST-100 Starliner z Cape Canaveral na Florydzie, która zmierzała na Międzynarodową Stację Kosmiczną z powodu usterki w tym, co miało być kluczowym lotem testowym po niemal katastrofalnej awarii podczas debiutu w 2019 roku.

Boeing powiedział w oświadczeniu, że podczas przygotowań przed startem inżynierowie Boeinga wykryli „nieoczekiwane wskaźniki umieszczenia zaworów” w jego układzie napędowym. Boeing dodał, że problem został wykryty podczas inspekcji po burzach z wyładowaniami elektrycznymi w okolicy.

„Jesteśmy rozczarowani dzisiejszym wynikiem i koniecznością przesunięcia terminu premiery Starlinera” – powiedział John Vollmer, dyrektor programowy. „Ludzki lot kosmiczny to złożone, delikatne i bezlitosne przedsięwzięcie, a zespoły Boeinga i NASA poświęcą czas, którego potrzebują, aby zapewnić bezpieczeństwo i integralność statku kosmicznego oraz osiągnąć cele naszej misji”.

Kapsuła Starliner załadowana zapasami miała wystartować na szczycie rakiety Atlas V wystrzelonej przez United Launch Alliance, partnerstwo między Boeingiem i Lockheed Martin Corp, o 13:20 czasu wschodniego z Space Launch Complex-41 w Cape Canaveral Space. elektrownia.

Wystrzelenie zaplanowano na zeszły piątek, ale NASA została przełożona po tym, jak stacja kosmiczna na krótko wymknęła się spod kontroli z siedmioma członkami załogi na pokładzie. Rosyjska agencja kosmiczna obwiniła usterkę oprogramowania.

Bezzałogowa misja zaplanowana na wtorek miała być prekursorem ściśle obserwowanego lotu załogowego, który prawdopodobnie zostanie wykonany przed końcem roku. Miał to być poważny test dla amerykańskiego giganta linii lotniczych po kryzysach typu back-to-back – pandemii, która zmiażdżyła popyt na nowe samoloty i skandalu związanym z bezpieczeństwem związanym z fatalną katastrofą 737 Max – które zniszczyły sprawy finansowe i reputację inżynieryjną Boeinga.

READ  Wzywamy wszystkich miłośników kosmosu! Oto jak możesz tego lata spotykać się, trenować i jeść z astronautami w Space Center Houston Houston
Lot testowy jest lotem testowym po serii usterek oprogramowania podczas pierwszego startu w grudniu 2019 r., które doprowadziły do ​​tego, że nie udało się zadokować w orbitującym laboratorium. (Steve Nesios/Reuters)

Kapsuła Starliner przebiła wysiłki Boeinga przeciwko miliarderowi SpaceX Elonowi Muskowi, aby jako pierwszy od prawie dekady zwrócić astronautów NASA na stację kosmiczną z amerykańskiej ziemi.

Jednak Seria usterek oprogramowania podczas pierwszego uruchomienia w grudniu 2019 r. doprowadzony Brak dokowania w laboratorium orbitalnym. Załoga SpaceX Crew Dragon kontynuuje wysyłanie trzech misji załogowych na stację kosmiczną od 2020 roku, a czwarta zaplanowana jest na 31 października, według NASA.

Boeing spędził półtora roku na korygowaniu problemów zgłoszonych podczas przeglądów NASA, części strategii amerykańskiej agencji kosmicznej mającej na celu zapewnienie dostępu do rozległego międzynarodowego satelity badawczego 400 km nad Ziemią.

W 2014 r. NASA przyznała kontrakty Boeingowi i SpaceX na budowę własnych kapsuł, które mogłyby zabrać amerykańskich astronautów na stację kosmiczną, aby odzwyczaić Stany Zjednoczone od zależności od rosyjskiego statku kosmicznego Sojuz po zakończeniu programu kosmicznego NASA. w 2011.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top