Skamielina ujawnia ukryty styl życia małego dinozaura

Mikrozaury to grupa małych, podobnych do jaszczurek zwierząt, które wędrowały po Ziemi ponad ćwierć miliarda lat temu, na długo przed pojawieniem się właściwych dinozaurów.

Naukowcy ujawnili w środę, że skamieniałość sprzed 308 milionów lat odkryta w Stanach Zjednoczonych dostarcza kuszących wskazówek na temat zwyczajów małych, podobnych do dinozaurów stworzeń, które mogły być przodkami gadów.


nowe gatunki Mikrozaury to małe, podobne do jaszczurek zwierzęta, które wędrowały po Ziemi, zanim pojawiły się właściwe dinozaury.

Odkrycie rzuca ważne światło na ewolucję różnych grup zwierząt, w tym płazów i gadów, piszą naukowcy w czasopiśmie Królewskie Towarzystwo Otwartej Nauki.

Mikrozaury żyły w okresie karbońskim, kiedy po raz pierwszy pojawili się przodkowie współczesnych ssaków i gadów, zwanych owodniówkami.

„Wiele szczegółów tego przejścia jest nieznanych” – powiedział AFP współautor badania Arjan Mann i badacz z tytułem doktora w Smithsonian Institution.

„Mikrozaur stał się ostatnio ważny w zrozumieniu pochodzenia płynu owodniowego” – powiedział. „Wiele z tych mikrozaurów uważa się za przodków płazów lub gadów”.

Otoczone bagnami w dzisiejszych środkowych Stanach Zjednoczonych, podobne do węża ciało osobnika mierzy około pięciu centymetrów (dwa cale).

Zwierzęta miały cztery krępe i krótkie nogi.

Z szacunku dla jego niewielkich rozmiarów naukowcy nazwali nowy gatunek Joermungandr bolti na cześć gigantycznego węża morskiego z mitologii nordyckiej, który walczył z bykiem.

Z szacunku dla jego niewielkich rozmiarów naukowcy nazwali nowy gatunek Joermungandr bolti gigantycznym węgorzem z mitologii nordyckiej.

Z szacunku dla jego niewielkich rozmiarów naukowcy nazwali nowy gatunek Joermungandr bolti na cześć gigantycznego węża morskiego z mitologii nordyckiej, który walczył z bykiem.

Naukowcy byli zaskoczeni odkryciem, że skamielina zawierała również skórę zwierzęcą.

„Obszary skóry były wcześniej znane tylko z fragmentarycznych skamielin” – powiedział Mann.

„Ten mikrosaur to cały Shebang… To zbyt rzadkie dla tych skamielin. To zbyt rzadkie, by ktokolwiek miał 300 milionów lat, żeby miał z nim skórę!”

koparka głowy

W przeciwieństwie do wcześniejszych pomysłów dotyczących mikrozaurów, które zostały sklasyfikowane jako płazy, Mann i jego zespół odkryli, że Jormongan ma łuski.

„Współczesne płazy… miękkie i urocze rzeczy, to nie było coś puszystego i puszystego” – mówi Mann.

„To zwierzę naprawdę miało GadyJak patrzenie na niego.

Mann powiedział, że badania nie tylko wskazują, że mikrozaury mogły być wczesnymi krewnymi gadów, ale także, że zdolność kopania mogła odegrać większą rolę w powstawaniu owodniowców, niż początkowo sądzono.

Co zaskakujące, 300-milionowa skamielina zawierała również skórę zwierzęcą جلد

Co zaskakujące, licząca 300 milionów lat skamielina zawierała również skórę zwierzęcą.

Naukowcy wykorzystali technikę obrazowania o wysokiej czułości zwaną skaningową mikroskopią elektronową (SEM), aby przyjrzeć się bliżej idealnej skamieniałości.

Odkryli wzór grzbietów podobnych do tych na łuskach współczesnych gadów zagrzebujących się w ziemi.

Oprócz innych cech, takich jak mocna czaszka i wydłużone ciało, kształt łuski skłonił badaczy do przypuszczenia, że ​​Joermungandr również kopał.

„Prawdopodobnie był to pierwszy kopacz, który uderzył głową w ziemię” – powiedział Mann.

– Może jego kończyny nie były zbyt funkcjonalne. Mogła ich użyć do ustabilizowania się, gdy się chwiały. Ale ich podstawową metodą poruszania się było zwijanie się na boki jak wąż.

Mann powiedział, że technologia obrazowania SEM jest obecnie stosowana w wielu innych starożytnych skamielinach.

„Planujemy wykonać wiele SEM, a także druk 3D skal w większych rozmiarach” – dodał. „I trochę biomechaniki, aby zobaczyć, jak wchodzą w interakcję z takimi rzeczami, jak brud i woda”.


Odkrycie skamieniałości ujawnia najbliższych krewnych współczesnych ssaków


więcej informacji:
Joermungandr bolti, wyjątkowo zachowany „mikrozaur” z Amazon Creek w stanie Illinois, ujawnia wzorce ewolucji integracyjnej w Recumbirostrze, Królewskie Towarzystwo Otwartej Nauki (2021). royalsocietypublishing.org/doi/10.1098/rsos.210319

© 2021 AFP

cytat: Fossil ujawnia zakopany styl życia małego dinozaura (2021, 21 lipca) Pobrane 21 lipca 2021 z https://phys.org/news/2021-07-fossil-reveals-burrowing-lifestyle-tiny.html

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Bez względu na jakiekolwiek uczciwe postępowanie w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść udostępniana jest wyłącznie w celach informacyjnych.

READ  Chińska superciężka rakieta do budowy kosmicznej elektrowni słonecznej

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top