Senatorowie odmawiają nazwania traktowania przez Chiny ludobójstwa Ujgurów

Senatorowie odmówili opisania traktowania przez Chiny muzułmańskiej mniejszości ujgurskiej jako ludobójstwa we wtorek wieczorem.

Wniosek senatora Leo Husakosa wzywał Senat do uznania, że ​​obecnie na Ujgurach i innych tureckich muzułmanach dokonuje się ludobójstwa.

29 senatorów głosowało za wnioskiem, 33 senatorów głosowało przeciw, a 13 wstrzymało się od głosu.

Propozycja wezwała również MKOl do przeniesienia Igrzysk Olimpijskich 2022 z Chin, jeśli chiński rząd nadal będzie popełniał „ludobójstwo”.

Głosowanie w Senacie trwa Podobne głosowanie w Izbie Reprezentantów W lutym znaczna większość parlamentarzystów – w tym większość uczestniczących liberałów – głosowała za scharakteryzowaniem przez Chiny traktowania Ujgurów jako ludobójstwa.

Premier Justin Trudeau i prawie wszyscy jego koledzy z gabinetu byli nieobecni w tym głosowaniu. Minister spraw zagranicznych Marc Garneau był jedynym ministrem w gabinecie. Wstrzymał się, gdy nadeszła jego kolej na głosowanie, mówiąc, że zrobił to „w imieniu rządu Kanady”.

Trudeau i jego rząd niechętnie używają słowa „ludobójstwo” do opisania sposobu traktowania Ujgurów przez Chiny, argumentując, że potrzebne są dalsze dowody z niezależnych śledztw.

Kanada ma kierował międzynarodowym wysiłkiem Wzywa Chiny do umożliwienia zespołowi śledczemu ONZ „znaczącego i nieskrępowanego dostępu” do Xinjiang, chińskiego regionu, w którym rzekomo dochodzi do łamania praw człowieka.

Podczas dyskusji nad propozycją przewodniczący Niezależnej Grupy Senatorskiej senator Yuen Bao Wu z Kanady powiedział Należy unikać krytykowania Chin za ich traktowanie Muzułmanie ujgurscy, ponieważ nasz kraj źle traktował rdzenną ludność.

Nawiązując do argumentu wygłoszonego przez chińskich urzędników w ONZ w zeszłym tygodniu, Wu powiedział, że polityka Chin wobec mniejszości muzułmańskiej w Sinciangu przypomina kolonializm skierowany przeciwko rdzennej ludności tego kraju, a surowe potępienie Pekinu byłoby hipokryzją i „po prostu etykietowaniem”. ćwiczenie.”

Senator z Kolumbii Brytyjskiej Yuen Bao Wu skrytykował Kanadę za potępienie traktowania przez Chiny mniejszości ujgurskiej. (Justin Tang/The Canadian Press)

Senator Peter Bohm, który przewodniczy senackiej Komisji Spraw Zagranicznych, również sprzeciwił się propozycji, ale z powodów innych niż te, które przedstawił Wu.

Boehm argumentował, że głosowanie w Izbie, w którym nazwano ludobójcze traktowanie przez Chiny ludności ujgurskiej „nie ma widocznego wpływu” i że jest głęboko przekonany, że działania w zakresie polityki zagranicznej wchodzą w zakres kompetencji władzy wykonawczej rządu – premiera i gabinetu.

Złożoności napiętych stosunków dwustronnych, takich jak dzisiaj między Chinami a Kanadą, nie można podsumować w kilku akapitach tego, co można by określić jako megafon dyplomacji parlamentarnej, kopiując propozycję z innego miejsca. [House] Prawie cztery miesiące temu nie przyniosło to żadnego oczywistego efektu, poza sprowokowaniem gniewnej reakcji chińskiego rządu, a przyjęcie tej propozycji prawdopodobnie też by miało.

„Skuteczna dyplomacja musi starannie ważyć słowa, a dyplomacja parlamentarna czy wnioski w tej Izbie, jak to widzę, nie mogą być inne. Polityka zagraniczna nie jest dwustronna. Chodzi o odcienie szarości. Ten ruch, moim zdaniem, nie wzmocni znaczenia zajęcia się sytuacją w zachodnich Chinach i nie przyczyni się do rozwiązania lub złagodzenia i tak już napiętych i złożonych relacji, które mamy teraz”.

Nie chodzi o zmuszanie Chin do robienia jednej lub drugiej rzeczy, powiedział Hosakos.

„Ludzie Xinjiangu i Ujgurowie potrzebują solidarności, tak jak nasi sojusznicy na całym świecie wyrazili tę solidarność – Senat USA, brytyjska Izba Gmin, parlament australijski – i musimy podążać w ich ślady jako silna demokracja i stanowisko na poparcie tego” – powiedział podczas debaty Husakos. Solidarność.

Senator Leo Husakos powiedział, że Kanada „powinna pójść w ślady” innych zachodnich demokracji, potępiając działania Chin. (Adrian Wild/The Canadian Press)

“Autorytarne państwo chińskie bezkarnie popełnia te okrucieństwa, te zbrodnie przeciwko ludzkości. Są aroganccy w swoim rażącym lekceważeniu ludzkiego życia i praw człowieka, i nie możemy pozwolić im przejść bez kontroli i bez ujawnienia swojej tożsamości”.

Szacuje się, że Chiny zatrzymały od 1 do 2 milionów Ujgurów w tak zwanych przez rząd „ośrodkach reedukacji”.

Niezależna analiza prawna opublikowana na początku tego roku przez Centrum Praw Człowieka im. Raoula Wallenberga z siedzibą w Montrealu i waszyngtoński think tank stwierdzają, że Chiny popełniają nieustanną zbrodnię ludobójstwa przeciwko mniejszości muzułmańskiej w Sinciangu.

W raporcie stwierdzono, że działania rządu chińskiego w Sinkiang naruszyły każdy czyn zabroniony przez Konwencję Narodów Zjednoczonych o Ludobójstwie.

Wielu kanadyjskich ekspertów od praw człowieka wniosło swój wkład w raport, w tym byli ministrowie gabinetu Lloyd Axworthy, Alan Rock i Erwin Kotler, a także były ambasador przy ONZ Yves Fortier.

Po opublikowaniu tego raportu emerytowany generał porucznik Romeo Dallaire, który wcześniej pełnił funkcję senatora, zachęcam ottawę W marcu działać w odpowiedzi na „ludobójstwo” popełnione przez chiński rząd.

Dallaire kierował misją pokojową ONZ w Rwandzie podczas ludobójstwa w 1994 roku.

READ  Zamach stanu wzywa do usunięcia wybranego przywódcy Samoa z parlamentu | Wiadomości o wyborach

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top