Liczba COVID-19 rośnie w Australii w związku z opadem Djokovica

SYDNEY (AFP) – W czwartek Australia odnotowała kolejny dzień wzrostu liczby nowych przypadków koronawirusa i przyjęć do szpitala w związku z obawami, że zmiany w wymaganiach testowych mogą zamaskować pełny zakres epidemii.

W kraju odnotowano 72 000 przypadków, w porównaniu z 64 000 dzień wcześniej, podczas gdy liczba hospitalizowanych przypadków wzrosła do 3267 z 2990, a liczba pacjentów na oddziale intensywnej terapii wzrosła do 208 z 196.

Victoria odnotowała sześć zgonów i 21 997 nowych przypadków, co stanowi największy dzienny wzrost liczby przypadków od początku pandemii.

Queensland zgłosiło ponad 10 000 przypadków, ponieważ urzędnicy służby zdrowia ostrzegają, że wiele niewykrytych przypadków może rozprzestrzeniać się w społeczności.

Nowa Południowa Walia odnotowała 34 994 nowych przypadków, nieco w dół od rekordowego środowego rekordu 35 054. Mężczyzna w wieku 20 lat otrzymał podwójną szczepionkę wśród sześciu zgonów zgłoszonych w czwartek w najbardziej zaludnionym stanie Australii.

Numery przypadków niekoniecznie odzwierciedlają prawdziwe rozprzestrzenianie się wirusa, ponieważ liczą tylko liczbę zarejestrowanych przypadków.

Na konferencji prasowej w czwartek premier Scott Morrison bronił nowej polityki, zgodnie z którą Australijczycy nie muszą już mieć testu PCR w celu potwierdzenia pozytywnego szybkiego testu antygenowego. Zmiana nastąpiła w środę na spotkaniu rządu krajowego z przywódcami państw i terytoriów.

– Numery spraw nie stanowią problemu – powiedział Morrison. „Problem dotyczy łączności z opieką, a Wspólnota zapewnia wsparcie telezdrowia, aby ludzie mogli to zrobić i uzyskać porady, jak radzić sobie z infekcjami w domu, a jeśli sytuacja się nasili, poproś o dalszą pomoc”.

Sekretarz zdrowia Martin Foley powiedział, że ludzie są zobowiązani do zgłaszania pozytywnych wyników szybkich testów antygenowych do Departamentu Zdrowia. Każdy, kto uzyska pozytywny wynik szybkiego testu antygenowego, będzie traktowany jako możliwy przypadek i będzie musiał zostać odizolowany.

Ponieważ większość szybkich testów antygenowych przeprowadza się w domu, eksperci obawiają się, że nowa polityka doprowadzi do zaniżania liczby przypadków. Mówią, że dokładny obraz numerów przypadków jest niezbędny, aby zapewnić przygotowanie szpitali i innych placówek medycznych.

READ  Rolnicy w Grecji postanowili zablokować autostrady w proteście przeciwko rosnącym kosztom energii

Tony Blakely, epidemiolog z University of Melbourne, powiedział, że odejście od testów PCR oznaczałoby, że liczby przypadków nie będą dokładne w przyszłości.

„Koń wystartował i jest to największa polityczna porażka w Australii” – powiedział Blakely dla australijskiej sieci Ship Network. „Nie myśleliśmy też o tym, jak przesłać te dane do systemu monitorowania, więc nie zamierzamy wprowadzać tego przez następne dwa tygodnie”.

Morrison również spotkał się w czwartek z pytaniami na temat Decyzja australijskich sił granicznych o anulowaniu wizy przyznanej serbskiej gwiazdce tenisa Novakowi Djokovic przed Australian Open.

Djokovic otrzymał zwolnienie medyczne, aby zagrać w Australian Open, które rozpoczyna się jeszcze w tym miesiącu. Wielu Australijczyków, którzy zmagali się z szybkimi, niedrogimi i często drogimi testami antygenowymi, lub którzy zostali zmuszeni do izolacji, widziało podwójne standardy w leczeniu Djokovica w tym kraju.

Morrison zaprzeczył, że Djokovic został wyróżniony, gdy zapytano go, czy późniejsze anulowanie wizy Djokovica było polityczne i oparte na jego sławie jako gwiazdy sportu.

„Jedną z rzeczy, które robi Border Force, jest to, że działa w oparciu o dane wywiadowcze, aby skierować swoją uwagę na potencjalnych przybyszów” – powiedział. „Kiedy skłaniasz ludzi do publicznych oświadczeń na temat tego, co zamierzają zrobić, zwracają na siebie znacznie większą uwagę”.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top