Rosyjskie Ministerstwo Obrony ogłosiło zestrzelenie ukraińskich wojskowych samolotów transportowych

Miejscowy mieszkaniec siedzi przy pożarze na dziedzińcu przed zniszczonym budynkiem w Mariupolu na Ukrainie 14 kwietnia. (Aleksander Ermoczenko/Reuters)

Prezydent Wołodymyr Zełenski w ostatnim sobotnim przemówieniu wideo do narodu ukraińskiego mówił o sytuacji w oblężonym mieście portowym Mariupol, obiecując lepszą przyszłość po zakończeniu działań wojennych.

„Sytuacja w Mariupolu pozostaje tak niebezpieczna, jak to tylko możliwe. Tylko nieludzka” – powiedział Zełenski.

„Rosja celowo próbuje zniszczyć wszystkich w Mariupolu” – powiedział.

Szacuje się, że w Mariupolu i jego bezpośrednim otoczeniu, które w dużej mierze znajduje się pod kontrolą Rosji, pozostaje około 100 000 ludzi, a siły ukraińskie są ograniczone do stref oporu.

„Są tylko dwa sposoby, aby na to wpłynąć” – powiedział Zełenski. „Albo nasi partnerzy przekażą Ukrainie całą niezbędną broń ciężką i samoloty, i bez przesady, natychmiast… albo ścieżkę negocjacyjną, w której rola partnerów również musi być decydująca”.

Zełenski powiedział, że każdego dnia jego rząd próbował zakończyć oblężenie Mariupola: „Wojsko czy dyplomatyczne – wszystko, by uratować ludzi. Ale znalezienie takiego rozwiązania jest bardzo trudne”.

„Chociaż słyszeliśmy wiele intencji od tych, którzy chcieli pomóc i którzy są już na stanowiskach o wpływach międzynarodowych, żadna z nich nie została jeszcze spełniona”. on dodał.

Prezydent Francji Emmanuel Macron 25 marca zaproponował masową ewakuację drogą morską, ale plan się nie powiódł.

Zełenski mówił, że on, dowódca sił zbrojnych lub szef ukraińskiego zespołu negocjacyjnego, „był w kontakcie z obrońcami Mariupola codziennie”.

Zełenski powiedział również, że jego rząd zaczął planować powojenną przyszłość.

– Odbyłem dziś spotkanie poświęcone odbudowie naszych miast – powiedział. „Oczywiście to ogromna ilość pracy. Ale to i tak mniej niż obrona kraju w czasie wojny”.

„To teraz historyczny moment, moment, w którym możemy raz na zawsze rozwiązać wiele starych problemów całego środowiska” – dodał prezydent.

Zełenski odniósł się do sytuacji mieszkaniowej i tego, co nazwał „prawdziwą modernizacją naszych miast”.

„Miliony ludzi wie, jak trudno jest zdobyć mieszkanie, zarobić na własne mieszkanie, zbudować dom… Dzisiaj postawiłem sobie zadanie zapewnienia tymczasowego mieszkania dla wszystkich naszych IDPs [internally displaced.]…których wojna zniszczyła ich dom. Tymczasowe mieszkania, dopóki nie odbudujemy ich domów”.

Priorytetem byłyby Veterans Homes, powiedział, „zapewniające mieszkanie dla wszystkich, którzy bronili lub bronili państwa, którzy pracowali lub pracowali dla społeczności i którzy nie mieli własnego mieszkania. Jest tak, że człowiek poświęca całe swoje życie do służby wojskowej, ale przechodzi na emeryturę bez własnego mieszkania.” „.

READ  Mark Zuckerberg traci prawie 10 miliardów dolarów w wyniku awarii Facebooka

Zełenski powiedział też, że planowane są pomniki, z których jeden „będzie opowiadać historię zniszczonego mostu w rejonie Kijowa, który łączy Irbin i Bucza z Kijowem. Historię ludzi, którzy tym mostem uciekli przed rosyjskimi najeźdźcami do Kijowa i ta droga.”

Most był drogą ucieczki dla tysięcy cywilów uciekających przed rosyjskimi bombardowaniami w marcu.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top