Rosja może wysłać nowy pojazd, aby zastąpić nieszczelną kapsułę Sojuz ze stacji kosmicznej

komentarz

Rosyjska agencja kosmiczna decyduje, czy musi wysłać pojazd ratunkowy na Międzynarodową Stację Kosmiczną, aby sprowadzić dwóch kosmonautów i kosmonautę NASA po tym, jak kapsuła Sojuz, która ich tam przywiozła, doznała ogromnego wycieku płynu chłodzącego.

Współpracując z odpowiednikami w NASA, urzędnicy rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos próbują ustalić, czy statek jest wystarczająco zdrowy, aby sprowadzić załogę do domu, powiedział podczas czwartkowej odprawy Siergiej Krikalow, dyrektor wykonawczy programów lotów kosmicznych w Roscosmos. . Jeśli nie, rosyjska agencja wyśle ​​kolejny statek kosmiczny Sojuz, bez załogi na pokładzie, aby odzyskać załogę.

Urzędnicy powiedzieli, że stanie się to gdzieś w lutym, na kilka tygodni przed powrotem załogi w marcu.

Załoga, która poleci do domu na pokładzie pojazdu ratunkowego, będzie zawierała astronautę NASA Franka Rubio i parę astronautów, Siergiej Prokopiew i Dmitrij Petlinktóry przybył na stację we wrześniu.

14 grudnia, gdy para astronautów przygotowywała się do wyjścia ze stacji na spacer kosmiczny, kontrolerzy naziemni Roskosmosu i NASA wykryli wyciek płynu chłodzącego wypływającego w kontrolowany sposób z kapsuły Sojuz.

Roskosmos wkrótce odwołał spacer kosmiczny. Po zbadaniu pojazdu za pomocą ramienia robota stacji ustalili, że wyciek pochodził z zewnętrznej linii chłodzącej używanej do utrzymywania kapsuły w komfortowej temperaturze podczas transportu załogi przez atmosferę w próżnię kosmiczną.

W oświadczeniu z zeszłego tygodnia NASA stwierdziła, że ​​„żaden z członków załogi na pokładzie stacji nie był w niebezpieczeństwie i wszyscy prowadzili normalne operacje przez cały dzień”. Dodała: „Obrazy i dane są analizowane przez rosyjską agencję kosmiczną Roskosmos. Agencja ściśle monitoruje również temperatury statku kosmicznego Sojuz, które pozostają w akceptowalnych granicach. NASA i Roscosmos kontynuują współpracę nad strumieniem prac po trwających analiza.”

Żaden płyn z płynu chłodzącego nie zanieczyścił stacji kosmicznej, powiedział Joel Montalbano, kierownik stacji kosmicznej NASA, a astronauci na stacji nadal przeprowadzają eksperymenty naukowe, w tym uprawiają pomidory.

READ  James Webb ujawnia młode gwiazdy we wczesnych stadiach formowania się w żłobku gwiazd

Przyczyna wycieku nie jest jasna. Możliwe przyczyny, które są badane, powiedział Montalbano, to awaria instrumentów łazika lub możliwe uszkodzenie przez kawałek gruzu lub mały meteoryt.

W środę NASA odwołała spacer kosmiczny w celu zainstalowania ulepszonego panelu słonecznego, ponieważ spodziewano się, że kawałek gruzu znajdzie się w odległości ćwierć mili od stacji. Załogi manewrowały na stacji, aby uniknąć gruzu, a spacer kosmiczny został przełożony na czwartek.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top