Rekord Tatuma 51 eliminacji Sixers, Celtics awansowali do finału Konferencji Wschodniej – Sportsnet.ca

BOSTON — Jason Tatum zdobył 51 punktów — najwięcej w meczu 7 w historii NBA — a Boston Celtics pokonali w niedzielę Philadelphia 76ers 112-88 i awansowali do finałów Konferencji Wschodniej drugi rok z rzędu.

W jednym meczu, po spudłowaniu 14 z pierwszych 15 strzałów, by obudzić się w czwartej kwarcie na czas, by uratować swój sezon, Tatum uzyskał szybki start, którego potrzebowali Celtics. Zdobył 25 bramek w pierwszej tercji i kolejne 17 w trzeciej kwarcie 33-10 Boston, co przekształciło trzypunktowe prowadzenie w Runaways.

„Zawsze wchodzisz do serii z oczekiwaniem, jak sprawy mają się potoczyć”, powiedział trener Celtics Joe Mazzola, który jest na pierwszym roku jako trener NBA po tym, jak awansował w przeddzień obozu treningowego po zawieszeniu Emi Odoka . „W eliminacjach tak nie jest”.

Los Angeles Lakers, którzy przegrali z Golden State Warriors w zeszłorocznych finałach NBA, zmierzą się z Miami Heat w finałach wschodnich, które rozpoczynają się w środę w Bostonie.

Tatum pobił rekord Game 7, ustanowiony przez Stephena Curry’ego z Golden State, zdobywając 50 punktów dwa tygodnie temu przeciwko Sacramento. Gwiazda Celtics dodała 13 zbiórek, a Jaylen Brown zdobył 25 punktów dla Bostonu, który zebrał się z deficytu 3: 2 w serii do trzech zwycięstw, aby zachować nadzieje na bezprecedensowe 18. mistrzostwo NBA.

Tatum opuścił mecz na trzy minuty przed owacjami na stojąco ze strony tłumu, który szybko przerodził się w „Beat the Heat!” hymn.

Nowo uhonorowany tytułem Most Valuable Player NBA Joel Embiid zdobył 15 punktów po rzutach 5 na 18, a Tobias Harris zdobył 19 punktów dla Filadelfii. Sixers przegrali w półfinale konferencji trzeci rok z rzędu i piąty raz w ciągu sześciu sezonów. Nie zaszli dalej od czasu, gdy dotarli do finałów NBA w 2001 roku pomimo „procesu” – awansowali do czterech najlepszych wyborów w drafcie z rzędu, w tym Embiida.

READ  Elias Peterson z Vancouver Canucks - TSN.pl

„Myślałem, że mamy odpowiednią grupę. Naprawdę tak było” – powiedział trener Sixers Doc Rivers, który siedział na ławce rezerwowych, kiedy Celtics wygrali wszystko w 2008 roku. „Graliśmy świetnie przez cały rok i ta porażka całkowicie umniejsza to, co zrobiliśmy w tym roku. … Myślę, że ten zespół radzi sobie bardzo dobrze. Myślę, że w tym sezonie posunęliśmy się o krok dalej. A dziś wieczorem myślę, że zrobiliśmy krok w tył. Ale to dobrze. To też się zdarza.

Tatum zaczął 0-na-6 w przegranym meczu 5 i spudłował 14 ze swoich pierwszych 15 wszystkich rzutów z parkietu w meczu 6, po czym eksplodował czterema rzutami za trzy punkty w końcowym 4:14, zmuszając do decydującego meczu siódmego.

Podnosząc się tam, gdzie przerwał, zdobył pierwszego kosza Bostonu i 11 punktów w pierwszej kwarcie, 14 więcej w drugiej i samodzielnie pokonał Sixers, 17-10, w trzeciej. Przewaga 33-10 w trzeciej kwarcie była najbardziej nierówną kwartą Game 7 od co najmniej 1997 roku.

opadający brąz

Brown rozpoczął grę w czarnej masce, którą nosił od złamania kości w twarzy przed przerwą All-Star. Zdjął go i szybko ssał łokieć w twarz od Jamesa Hardena, co zostało ocenione jako rażący faul.

Brown kontynuował bez maski, ale zakończył połowę uderzeniem w lewy nos. Grał również z przewagą, oddając nieudane strzały, a następnie przechwytując i podając, gdy Boston prowadził 9-0, aby zniwelować deficyt 35-26.

Brown również rzucił się na ławkę Sixers, aby uratować piłkę, a następnie rozmawiał z ławką po tym, jak George Nyang złapał go za nogę i uniemożliwił mu powrót na boisko. Obaj zawodnicy mieli faul techniczny.

Williams podążył za wrzawą z lay-upem, który zremisował za 35 punktów.

Co słychać, doktorze?

Trener Sixers, Doc Rivers, ma bilans 6-10 w meczach siódmych. Dziesięć porażek to o pięć więcej niż jakikolwiek inny trener w NBA io trzy więcej niż Mike Babcock i Bruce Boudreau z NHL. Jego drużyny mają bilans 6-16 w swoich ostatnich 22 szansach na odcięcie rywala w serii play-off.

READ  Canucks sprzedali Andreia Kuzmenkę do Flames za Eliasa Lindholma

Zapytany, czy spodziewa się powrotu w przyszłym roku, Rivers powiedział: „Tak. Myślę, że zostały mi tylko dwa lata. Nikt nie jest bezpieczny w naszym biznesie i rozumiem to.”

Harden może również zniknąć, jeśli Sixers zdecydują się na remont. Ma szansę zostać wolnym agentem w tym sezonie.

„James musi podjąć decyzję tego lata i ją podejmie” – powiedział Rivers. „Poprosiliśmy go, aby grał inaczej niż kiedyś. I zrobił.”

Napiwki

Tatum jest dopiero szóstym zawodnikiem od 1997 roku, który zdobył 25 lub więcej punktów w pierwszym meczu siódmej rundy. Tym ostatnim był Luka Doncic, który zdobył 29 punktów przeciwko Clippers w pierwszej rundzie play-offów 2021. Paul Pierce zdobył 26 punktów dla Celtics przeciwko Cleveland Celtics w drugiej rundzie w 2008 roku. najmniej w jakimkolwiek kwartale w Game 7 W erze zegara czasu akcji.