Premier Wysp Salomona wyklucza chińską bazę wojskową, mówi, że Australia jest „preferowanym partnerem w dziedzinie bezpieczeństwa” | Wyspy Salomona

Premier Wyspy Salomona Podkreślił, że w jego kraju nigdy nie będzie chińskiej bazy wojskowej, mówiąc, że każda taka umowa z Pekinem naruszyłaby bezpieczeństwo regionalne i uczyniła Wyspy Salomona „wrogiem” i „ustawiłaby nasz kraj i nasz naród jako cele możliwych ataków wojskowych. „

Powiedział również, że Australia pozostaje „preferowanym partnerem bezpieczeństwa” Wysp Salomona i że nazwałby to tylko Chiny Wysyłanie personelu ochrony do kraju, jeśli istnieje „luka”, której Australia nie może wypełnić.

W swoim pierwszym wywiadzie medialnym od czasu podpisania kontraktu rozmawiał wyłącznie z The Guardian, RNZ i SIBC Kontrowersyjna umowa bezpieczeństwa W przypadku Chin na początku tego roku Manaseh Sogavari powiedział, że nadszedł czas, aby świat nam „zaufał”.

„Pozwólcie jeszcze raz was wszystkich zapewnić, że w umowie nie ma bazy wojskowej, żadnych obiektów wojskowych ani innych instytucji. I myślę, że jest to bardzo ważny punkt, który nadal podkreślamy rodzinie w okolicy.

Wiadomość o porozumieniu z Chinami wywołała wielkie zaniepokojenie wśród krajów zachodnich, zwłaszcza w tekście, który mówi, że Chiny będą mogły „odwiedzać statki”. Ale Sugavari odrzucił zarzuty, że doprowadziłoby to do powstania bazy wojskowej w kraju, która znajduje się mniej niż 2000 km od wschodniego wybrzeża Australii.

„Powiedziałem to już wcześniej i powiem to jeszcze raz, nie jest to w niczyim interesie ani w interesie regionu, aby jakakolwiek baza wojskowa została założona w jakimkolwiek kraju wyspiarskim Pacyfiku, nie mówiąc już o Wyspach Salomona” – powiedział Sogavari. .

„Myślę, że powód jest prosty; powodem jest terytorialność, w momencie, gdy tworzymy obcą bazę wojskową, natychmiast stajemy się wrogami. My również stawiamy nasz kraj i naszych ludzi jako cele dla możliwych ataków wojskowych”.

Sugavari powiedział również, że chiński personel bezpieczeństwa zostanie zaproszony na Wyspy Salomona przez rząd Wysp Salomona tylko wtedy, gdy Australia nie będzie mogła spełnić próśb rządu o pomoc w zakresie bezpieczeństwa.

„Jeśli jest jakaś luka, nie pozwolimy, aby nasz kraj zatonął. Jeśli jest luka, będziemy szukać wsparcia w Chinach. Ale wyjaśniliśmy Australijczykom, a często, gdy prowadzimy z nimi tę rozmowę, że są preferowanym partnerem… jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa w regionie Zadzwonimy do nich w pierwszej kolejności.”

Twierdzenia te wydają się jednak zaprzeczać komentarzom Sogavariego z zeszłego tygodnia, w których chwalił on Chiny jako „godnego partnera”, jednocześnie mówiąc, że stosunki z niektórymi krajami „mogą czasami się zepsuć”, co jest wyraźnym odniesieniem do Australii. Powiedział również, że chciałby, aby Chiny odgrywały stałą rolę w szkoleniu policji w jego kraju i z zadowoleniem przyjął darowizny pojazdów policyjnych i dronów z Pekinu.

Manasseh Sogavari, po prawej, z wizytą chińskiego ministra spraw zagranicznych Wang Yi w maju. Zdjęcie: Anonimowy/AFP

Sogavary spędził większość czasu na 51. spotkaniu liderów Forum Wysp Pacyfiku na Fidżi w tym tygodniu, gdy rozwiał obawy, że jego kraj będzie gospodarzem pierwszej chińskiej obecności wojskowej na Pacyfiku. „Nie zrobimy niczego, co mogłoby zagrozić członkom naszej rodziny na Pacyfiku” – powiedział.

To, co powiedziałem podczas podpisywania umowy między krajami” [is that it is a] Suwerenna kwestia zainteresowanych krajów. Jednak doceniamy również, że Wyspy Salomona są częścią rodziny Pacyfiku. Dlatego zadbaliśmy o to, by umowa w żaden sposób nie zagrażała bezpieczeństwu regionu”.

Jak dotąd Sogavare nie odpowiedział na pytania mediów dotyczące umowy o bezpieczeństwie, która wyciekła pod koniec marca. Jednak w czwartek zadenuncjował dziennikarzy za przyczynianie się do dezinformacji, mówiąc: „Nasze biuro jest zawsze otwarte. Są tam urzędnicy i można się z nimi skontaktować.

Oskarżył media o „przyczynianie się do dezinformacji, a następnie wysadzanie jej w powietrze”.[ing] Nieproporcjonalne rzeczy i powiedział, że ma nadzieję, że wywiad da nam „szansę na oczyszczenie powietrza”.

Zapewnienia Sogavariego pojawiają się, gdy inni przywódcy Pacyfiku wyrazili obawy dotyczące chińskich prób podzielenia regionu i obawy, że Chiny spróbują ponownie wprowadzić Ogólna umowa ekonomiczna i bezpieczeństwa dla regionu.

Porozumienie, które zaproponowano 10 przywódcom podczas maratońskiej trasy Wang Yi po regionie w czerwcu, zostało odrzucone, ale Chiny zapowiedziały, że przywrócą porozumienie w późniejszym terminie.

– Założyłeś, że nie przestaną próbować, prawda? Przemawiając na marginesie Funduszu Inwestycji Publicznych, powiedział Surangel Wips Jr., prezes Palau. „To znaczy, gdyby chcieli, nadal by naciskali”.

Palau, które ma stosunki dyplomatyczne z Tajwanem, ale nie z Chinami, nie było jednym z 10 krajów, w których zaproponowano porozumienie, a Webs powiedział, że wykluczając niektóre kraje wyspiarskie na Pacyfiku, „osłabia porozumienie”.

Myślę, że to próba ponownego podziału Pacyfiku. Właśnie wróciliśmy, zostańmy razem” – powiedział – „Jeśli jesteśmy prawdziwymi braćmi na Pacyfiku, upewnijmy się, że nie wpłynie to na nasz pokój, bezpieczeństwo i dobrobyt w przyszłości. Wiesz, szanujemy suwerenność ludzi, ale spójrzmy też wspólnie, jak to wpływa na nas wszystkich.

David Panuelo, prezydent Sfederowanych Stanów Mikronezji, wyraził poważne obawy dotyczące proponowanego regionalnego porozumienia z przywódcami Pacyfiku w zjadliwym liście ostrzegającym, że taki pakt bezpieczeństwa może doprowadzić narody Pacyfiku do „stania się centrum przyszłej konfrontacji między tymi głównymi mocarstwami „.

Kraje partnerskie forum, takie jak USA, Chiny i Japonia, są zazwyczaj zapraszane na spotkania dyskusyjne po forum, na których mogą wygłosić prezentacje, ale w tym roku Dialog Partnerów nie odbędzie się podczas Tygodnia Szczytu. Przewodniczący Forum Frank Bainimarama, premier Fidżi, zwrócił się do Chin o nieuczestniczenie w tegorocznym Forum Inwestycji Publicznych.

To miało dać przywódcom Pacyfiku trochę wytchnienia od poważnych napięć geopolitycznych, podkreślił Panuelo.

„To zdecydowanie oznacza nasze członkostwo” – powiedział.

Panuelo powiedział, że umowa regionalna nie została zwrócona krajom Pacyfiku przez Chiny i przywódcy nie będą o tym dyskutować na czwartkowym spotkaniu.

„To nie będzie omawiane. Nasze tematy są w najlepszym interesie naszej społeczności na Pacyfiku, rzeczy, które wpływają na Strategię 2050, zmiany klimatyczne i Porozumienie Suva [that resolves the fracture in the PIF with Micronesian countries]. „

Ale Panuelo spodziewał się, że zostanie on sprowadzony z powrotem do krajów Pacyfiku, kiedy następne Forum Dialogu Partnerów, które może odbyć się we wrześniu, odbędzie się na marginesie Konferencji Liderów Wysp Pacyfiku.

READ  Ludobójstwo dla zysku :: Gatestone Institute

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top