Polska szuka szerokiej koalicji w celu wykluczenia rosyjskich i białoruskich sportowców z igrzysk olimpijskich w 2024 roku

Polska szuka szerokiej koalicji w celu wykluczenia rosyjskich i białoruskich sportowców z igrzysk olimpijskich w 2024 roku

Rosyjska flaga jest umieszczana nad pierścieniami olimpijskimi w centrum łyżwiarskim Adler Arena 18 lutego 2014 r. W Soczi w Rosji.Dawid J. Philip / Associated Press

Polska ma nadzieję utworzyć do 10 lutego koalicję około 40 krajów, w tym USA, Wielkiej Brytanii i Kanady, aby poprzeć apel o wykluczenie rosyjskich i białoruskich sportowców z igrzysk olimpijskich w 2024 roku – powiedział w czwartek polski minister.

Państwa bałtyckie i Polska wezwały w czwartek międzynarodowe organizacje sportowe do zakazania rosyjskim i białoruskim sportowcom udziału w igrzyskach olimpijskich i innych imprezach w związku z trwającą wojną na Ukrainie.

„Jestem pewien, że w spotkaniu zaplanowanym na 10 lutego weźmie udział 30 lub 40 ministrów sportu, w tym ministrowie sportu z USA, Wielkiej Brytanii, Kanady, Australii i Japonii, aby kategorycznie odrzucić pomysł dopuszczenia sportowców z Rosji Białoruś sport. do udziału w zawodach” – powiedział Reuterowi minister sportu i turystyki Kamil Bordnyszcz.

„Mając to na uwadze, nie sądzę, abyśmy musieli stawić czoła trudnym decyzjom przed igrzyskami. Jeśli zbojkotujemy igrzyska, koalicja, której jesteśmy częścią, będzie tak szeroka, że ​​nie ma sensu organizować igrzysk”.

The Międzynarodowy Komitet Olimpijski ogłosił w zeszłym tygodniu Sportowcy z dwóch krajów, którym zakazano konkurowania w Europie, mogą otrzymać pozwolenie na zapewnienie sobie miejsc na Igrzyska w Paryżu 2024 poprzez azjatyckie kwalifikacje, chociaż MKOl powiedział później, że podtrzymuje sankcje wobec Rosji i Białorusi.

„Wszelkie próby Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, aby sportowcy rosyjscy i białoruscy rywalizowali pod neutralną flagą, muszą zostać odrzucone” – napisali w czwartkowym oświadczeniu ministrowie sportu Łotwy, Litwy, Estonii i Polski.

„Wysiłki zmierzające do powrotu rosyjskich i białoruskich sportowców do międzynarodowych imprez sportowych w warunkach neutralności legitymizują decyzje polityczne i powszechną propagandę tych krajów” – dodano.

Wezwali „wszystkie międzynarodowe organizacje i federacje sportowe” do wykluczenia rosyjskich i białoruskich sportowców z międzynarodowych zawodów do końca wojny.

READ  Pianista wietnamski kwalifikuje się do polskiego międzynarodowego konkursu

Trzy kraje bałtyckie i Polska, członkowie Unii Europejskiej i NATO, graniczące z Rosją i Białorusią, były najsilniejszymi zwolennikami Ukrainy i pierwszymi, które wysłały broń po inwazji Moskwy prawie rok temu.

Rosja twierdzi, że broni własnego bezpieczeństwa i zaprzecza zarzutom o powszechne okrucieństwa na Ukrainie.

Łotwa dołączyła w Kijowie w środę Groźba bojkotu Igrzyska Olimpijskie 2024 i kwalifikacje, jeśli uwzględni się rosyjskich i białoruskich sportowców, ponieważ wojna na Ukrainie trwa.

Sportowcy z Rosji i sąsiedniej Białorusi, którzy rok temu pomogli Moskwie w inwazji na Ukrainę, zostali wykluczeni z wielu międzynarodowych zawodów.

Jednak w zeszłym tygodniu MKOl powiedział, że Rada Olimpijska Azji zezwoliła rosyjskim i białoruskim sportowcom na rywalizację w Azji, co wywołało krzyki z Kijowa, że ​​rosyjscy sportowcy powinni zostać wykluczeni z powodu rosyjskiej inwazji.

Pozwolenie Rosji na udział w igrzyskach w Paryżu w 2024 r. oznaczałoby pokazanie, że „terroryzm jest w jakiś sposób akceptowalny” – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Jednak organizatorzy przyszłorocznych Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu nalegają, by podporządkować się decyzji MKOl dotyczącej udziału Rosji i Białorusi.

Paryż 2024 powiedział Reuterowi w oświadczeniu w środę, że ich ręce są związane, kto może zakwalifikować się do letnich igrzysk.

„W obecności rosyjskich i białoruskich sportowców na Igrzyskach Paryż 2024 należy pamiętać, że system kwalifikacji określany jest przez federacje międzynarodowe, MKOl i IPC (Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski)” – podkreślił Paryż 2024. MKOl podjął szereg działań przeciwko Rosji i Białorusi.

Rosjanie rywalizowali jako neutralni w ostatnich trzech igrzyskach olimpijskich bez flagi lub hymnu jako kara za doping sponsorowany przez państwo.

Igrzyska Olimpijskie w Paryżu potrwają od 26 lipca do sierpnia. W przyszłym roku, 11 listopada, od 28 sierpnia do 28 września odbędą się Igrzyska Paraolimpijskie. 8.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *