Dziś w Kramatorsku doszło do ataków. Oto kilka zdjęć ze zniszczenia.

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, w Strasburgu we Francji, 18 stycznia. (Philipp von Ditfurth / picture-alliance / dpa / AP)

Wysoki urzędnik UE powiedział na briefingu prasowym przed spotkaniem, że szczyt UE-Ukraina zaplanowany na piątek w Kijowie był „bardzo silnym sygnałem” poparcia.

Przemawiając w tym tygodniu do dziennikarzy w Brukseli, wysoki urzędnik UE powiedział, że zorganizowanie spotkania w Kijowie podczas rosyjskiej inwazji „jest przede wszystkim sygnałem dla Ukraińców, osobistego poparcia dla ich obecności”.

„Oczywiście jest to również sygnał dla Rosji” – dodał urzędnik.

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, przybyła w czwartek do stolicy Ukrainy wraz ze swoimi komisarzami przed szczytem.

To 24. szczyt UE-Ukraina, ale pierwszy od początku rosyjskiej inwazji, a także od przyznania Ukrainie przez Radę Europejską statusu państwa kandydującego.

Oczekuje się, że przywódcy przedyskutują postępy Ukrainy na drodze do pełnego członkostwa w Unii Europejskiej, odpowiedź na ciągłą agresję Rosji na Ukrainę, większe wsparcie dla Ukrainy i światowe bezpieczeństwo żywnościowe.

„Na pytanie, czy Ukraina dołączy do europejskiej rodziny, padła zdecydowana odpowiedź twierdząca, a na pytanie, czy już tak nie jest” – powiedział urzędnik.

Nie chcieli jednak spekulować, kiedy ten proces się zakończy, bo kraj potrzebuje lat, by stać się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej.

Drugi wysoki urzędnik UE z zadowoleniem przyjął niedawne działania Ukrainy na rzecz walki z korupcją, w tym niedawną zmianę rządu w związku z narastającym skandalem korupcyjnym.

„Oczywiście jest jeszcze wiele do zrobienia w tym zakresie i pracujemy nad tym z Ukrainą” – dodał urzędnik.

24 stycznia rzeczniczka Komisji Europejskiej powiedziała, że ​​”działania antykorupcyjne są oczywiście ważnym wymiarem procesu akcesyjnego do UE”.

READ  Ukraina: Zełenski oskarża Rosję o „terroryzm” energetyczny, ponieważ rosyjskie strajki odcinają władzę milionom

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top