Polska odnotowuje wzrost imigrantów z Afryki napływających przez Rosję

WARSZAWA, Polska (AP) — w czwartek polscy urzędnicy poinformowali o zmianie wzorców migracji na granicy kraju z Białorusią, a Afrykanie, którzy po raz pierwszy przybyli do Rosji, stanowią większość osób próbujących nielegalnie przedostać się do Polski, zastępując tych z Bliskiego Wschodu . .

Wśród migrantów afrykańskich są osoby przejeżdżające przez Rosję, bliski sojusznik i kolejny sąsiad Białorusi, a także osoby, które przebywają w Rosji od dłuższego czasu – poinformował rząd.

W e-mailowym oświadczeniu dla Associated Press polski rząd określił to posunięcie jako część „operacji hybrydowej mającej na celu destabilizację wschodniej flanki NATO”.

Od zeszłego lata migranci i osoby ubiegające się o azyl próbują przedostać się z Białorusi do Polski i Litwy oraz w mniejszym stopniu na Łotwę. Wszystkie trzy kraje znajdują się na wschodzie obszaru UE i NATO.

Kraje próbowały zniechęcać do prób przekraczania granic, zatrzymywać migrantów i spychać ich z powrotem na Białoruś. Polska została niedawno ukończona Wysoka stalowa ściana 186 kilometrów (115 mil) wzdłuż granicy lądowej z Białorusią.

Organizacje praw człowieka skrytykowały Polskę i Litwę za to, że wśród migrantów, którzy mają prawo ubiegać się o azyl na mocy prawa międzynarodowego, są osoby uciekające przed prześladowaniami.

Przywódcy europejscy oskarżają prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę o stworzenie nowego, sztucznego szlaku migracyjnego w celu destabilizacji UE. Rząd premiera Mateusza Morawieckiego wyraził nadzieję, że Rosja również poniesie pewną odpowiedzialność, biorąc pod uwagę sojusz z Łukaszenką.

Początkowo większość próbujących wejść do UE z Białorusi to Afgańczycy, Syryjczycy, Kurdowie z Iraku i Bliskiego Wschodu. Po gwałtownym wzroście liczby przyjazdów zeszłego lata UE interweniowała, w tym wstrzymała loty do Iraku, a przepływ migracji zwolnił.

To nigdy nie ustało całkowicie, ale sytuację przyćmiła bardzo duża liczba ukraińskich uchodźców przyjętych w Polsce po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym.

READ  Tenis ziemny. Australian Open: Magdalena Froch nie zagra w eliminacjach z powodu wirusa koronowego. „Chcę krzyczeć”

Departament Bezpieczeństwa Narodowego w Kancelarii Premiera powiedział AP, że obecne statystyki Straży Granicznej pokazują, że większość migrantów próbujących nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę pochodzi obecnie z Afryki Subsaharyjskiej.

Powiedział, że „posiadają rosyjskie wizy i przez Rosję docierają na Białoruś”.

„(Oni) dostali wizy na studia lub do pracy, ale według zeznań otrzymanych przez Straż Graniczną nigdy nie mieli takich planów i używali wiz tylko do poruszania się po szlaku migracyjnym. Jednocześnie administracja rosyjska upraszcza proces uzyskiwania wizy” – powiedział rząd. „Wśród emigrantów są tacy, którzy są w Rosji od dawna”.

„Działania podjęte przez Rosję i Białoruś potwierdzają, że sztuczny szlak migracji jest kontrolowany i koordynowany przez te dwa reżimy, a w przyszłości możemy spodziewać się nasilenia operacji hybrydowej destabilizującej wschodnią flankę NATO” – dodał.

Z danych Straży Granicznej wynika, że ​​w lipcu doszło do 914 prób nielegalnego przedostania się do Polski z Białorusi.

___

Śledź globalny zasięg migracji AP https://apnews.com/hub/migration

Dołącz do rozmowy

Rozmowy podlegają i podlegają opiniom naszych czytelników Kodeks postępowania. Gwiazda nie popiera tych poglądów.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top