Ukrainę opuszczają trzy statki ze zbożem; Szef NATO mówi, że Rosja nie powinna wygrywać

  • Trzy statki zbożowe opuszczają porty Ukrainy
  • Pierwszy statek zaplanowany na przybycie na Ukrainę od początku wojny
  • Zełenski mówi, że walki na wschodzie to „piekło”
  • Amnesty International twierdzi, że siły ukraińskie zagrażają cywilom
  • Szef NATO ostrzega Putina, aby nie posuwał się dalej

Stambuł/Kijów (Reuters) – Trzy statki załadowane zbożem opuściły ukraińskie porty w piątek na mocy niedawnego porozumienia o bezpiecznym przejściu, poinformowali świadkowie tureckiego Ministerstwa Obrony i agencji Reuters.

Pierwszy od początku rosyjskiej inwazji statek ze zbożem, który wypłynął z ukraińskiego portu, opuścił Odessę.

„Oczekujemy, że gwarancje bezpieczeństwa naszych partnerów z Organizacji Narodów Zjednoczonych i Turcji będą nadal działać, a eksport żywności z naszych portów stanie się stabilny i przewidywalny dla wszystkich uczestników rynku” – powiedział na Facebooku ukraiński minister ds. infrastruktury Ołeksandr Kubakow na Facebooku po tym, jak statki zostały zniszczone. uruchomiona. .

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

W rzadkim przełomie dyplomatycznym podczas pięciomiesięcznej wojny ONZ i Turcja wynegocjowały porozumienie o bezpiecznym korytarzu między Moskwą a Kijowem po tym, jak ONZ ostrzegło przed głodem z powodu wstrzymania ukraińskich dostaw zboża.

Prezydent Rosji Władimir Putin wysłał 24 lutego wojska na Ukrainę, wywołując największy konflikt w Europie od czasów II wojny światowej i powodując globalny kryzys energetyczny i żywnościowy. Ukraina i Rosja produkują około jednej trzeciej światowej pszenicy, a Rosja jest głównym dostawcą energii do Europy.

W piątek z Czarnomorska wypłynęły dwa statki z zbożem i jeden z Odessy z łącznie 58 tysiącami ton kukurydzy.

Tureckie Ministerstwo Obrony poinformowało na Twitterze, że tankowiec pod banderą Panamy przewożący 33 000 ton kukurydzy dla Irlandii opuścił Odessę.

Statek Rogen pod banderą Malty, przewożący 13 000 ton kukurydzy, opuścił port Czarnomorsk, kierując się do Wielkiej Brytanii. Statek pod banderą turecką, przewożący 12 000 ton kukurydzy, wyruszył z Czarnomorska do tureckiego portu Karasu na Morzu Czarnym.

READ  Rolnicy z Ontario twierdzą, że kanadyjskie cła na nawozy karzą ich za wojnę z Rosją

Administracja regionalna w Odessie poinformowała, że ​​turecki masowiec pod banderą Liberii Osprey S ma przybyć do ukraińskiego portu w Czarnomorsku w piątek. Byłby to pierwszy statek, który w czasie wojny dotarł do ukraińskiego portu.

Financial Times donosi, że Ukraina wezwała do rozszerzenia umowy zbożowej o inne produkty, takie jak minerały.

– Ta umowa dotyczy logistyki i ruchu statków przez Morze Czarne – powiedział gazecie wiceminister gospodarki Taras Kachka.

Jaka jest różnica między ziarnem a rudą żelaza?

Wschodnie „Piekło”

Po pięciu miesiącach walk ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski określił w tym tygodniu presję na jego siły zbrojne we wschodnim Donbasie jako „piekło”.

Moskwa dąży do kontrolowania głównie rosyjskojęzycznego regionu Donbasu, składającego się z prowincji Ługańska i Doniecka, gdzie promoskiewscy separatyści przejęli kontrolę nad regionem po tym, jak Kreml zaanektował Krym od południa w 2014 roku.

Zełenski mówił o zaciekłych walkach wokół miasta Awdijewka i ufortyfikowanej wsi Peske, ponieważ Ukraina uznała „częściowy sukces” swojego rosyjskiego przeciwnika w ostatnich dniach.

W czwartek ukraińskie wojsko poinformowało, że siły rosyjskie przeprowadziły co najmniej dwa ataki na Peske, ale zostały one odparte.

Ukraina spędziła ostatnie osiem lat na umacnianiu pozycji obronnych w Pesci, postrzegając je jako bufor przed wspieranymi przez Rosję siłami kontrolującymi miasto Donieck około 10 kilometrów na południowy wschód.

Ukraiński generał Oleksij Harumow powiedział na konferencji prasowej, że jego siły odbiły dwie wsie wokół wschodniego miasta Słowiańska, ale wróciły do ​​miasta Awdijewka po tym, jak został zmuszony do opuszczenia kopalni węgla, uważanej za ważną pozycję obronną.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony potwierdziło swój atak.

Reuters nie mógł od razu zweryfikować twierdzeń żadnej ze stron.

Wojna na Ukrainie wysiedliła miliony, zabiła tysiące cywilów i zrujnowała miasta, miasteczka i wsie. Ukraina i jej zachodni sojusznicy oskarżają siły rosyjskie o atakowanie ludności cywilnej i popełnianie zbrodni wojennych, zarzuty, które Rosja odrzuca.

READ  Naukowiec Światowej Organizacji Zdrowia ponownie przedstawia teorię wycieku z laboratorium Covid | Wiadomości KTO

Ukraiński Sztab Generalny poinformował w piątek, że rosyjskie bombardowania kilkudziesięciu miast w całym kraju były wymierzone w osiedla cywilne oraz infrastrukturę wojskową.

Ostrzeżenie NATO

W czwartek grupa praw człowieka Amnesty International poinformowała, że ​​Ukraina naraża cywilów na niebezpieczeństwo, rozmieszczając swoje siły na obszarach mieszkalnych. Czytaj więcej

Zełenski odpowiedział, że grupa próbowała „przerzucić odpowiedzialność z agresora na ofiarę”. Czytaj więcej

Biały Dom powiedział, że spodziewa się, że rosyjscy urzędnicy spróbują wrobić siły ukraińskie w atak na frontowe miasto Oliniwka w zeszłym tygodniu, w którym zginęli więźniowie przetrzymywani przez wspieranych przez Moskwę separatystów. Czytaj więcej

Rosyjski zastępca ambasadora przy ONZ odpowiedział w tweecie na Twitterze, mówiąc, że w ataku użyto amerykańskich systemów rakietowych o wysokiej mobilności.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział w środę, że rozpocznie misję rozpoznawczą po tym, jak obie strony zażądają dochodzenia. Czytaj więcej

Putin mówi, że rozpoczął swoją „specjalną operację wojskową” na Ukrainie, aby zapewnić rosyjskie bezpieczeństwo i chronić osoby mówiące po rosyjsku na Ukrainie.

Ukraina i Zachód opisują działania Rosji jako nieuzasadnioną wojnę agresywną w stylu imperialnym.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w czwartek, że wojna była najniebezpieczniejszym momentem dla Europy od II wojny światowej, a Rosji nie należy pozwolić na zwycięstwo. Czytaj więcej

Wśród obaw niektórych polityków na Zachodzie, że rosyjskie ambicje mogą wykraczać poza Ukrainę, Stoltenberg ostrzegł Putina, że ​​reakcja na taki ruch będzie przytłaczająca.

„Jeśli prezydent Putin myśli o zrobieniu czegoś podobnego do państwa NATO, jak zrobił to z Gruzją, Mołdawią czy Ukrainą, wszyscy członkowie NATO natychmiast wezmą w tym udział” – powiedział Stoltenberg.

Wojna wcześniej skłoniła Finlandię i Szwecję do ubiegania się o członkostwo w NATO, a wniosek ratyfikowały dotychczas 23 z 30 państw członkowskich, w tym Stany Zjednoczone.

READ  Biden zderza się z pięścią saudyjskiego księcia koronnego, ale konfrontuje się z nim w sprawie zabójstwa Khashoggiego

(Ta historia ponownie aktualizuje tytuł, aby pokazać, że statki odeszły)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raportowanie przez biura Reuters. pisanie przez Michaela Berry; Montaż przez Stephena Coatesa, Roberta Persella

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top