Polska liczy na postęp w negocjacjach z Czechami w sprawie kopalni Turo

Warszawa, grudzień 28 (Reuters) – Polska liczy na postęp w rozmowach z nowym czeskim rządem w sprawie otwartej kopalni węgla brunatnego w pobliżu granicy – powiedział we wtorek polski premier, powołując się na zaciekłą walkę między UE. Członkowie od dziesięcioleci.

Unia Europejska (UE) nakazała Polsce zamknięcie pobliskiej elektrowni po tym, jak Praga skarżyła się na szkody środowiskowe w czeskich wioskach w kopalni Turo na granicy z Czechami.

Polska do tej pory prześcignęła Sąd Rozkaz Unii Europejskiej (TSUE) z maja.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„…działania kopalni, nie chcemy całkowicie zaprzestać pracy elektrowni. Kopalnia i elektrownia dostarczają prąd i ciepło do setek tysięcy polskich gospodarstw domowych” – powiedział Mateusz Morawiecki.

„…można polubownie zakończyć ten spór ze stroną czeską… Mam nadzieję, że te rozmowy posuną się naprzód w styczniu, może wcześniej, ale nie oczekuję tu faktów” – dodał.

W listopadzie czeskie Ministerstwo Środowiska stwierdziło, że nowa propozycja Polski dotycząca rozwiązania sporu jest nie do przyjęcia, dodając, że powinna być ona przedyskutowana z rządem, który powstanie na początku tego miesiąca po październikowych wyborach.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Relacja Anny Koper, Anny Włodorsak-Chemsuk i Pawła Florkiewicza; Montaż przez Barbarę Lewis

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Gaming ma stać się narodową marką Polski

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top