Polska, Belgia Zbliża się termin ewakuacji z Afganistanu – Kraj

Polska i Belgia zakończyły wydalenia z Afganistanu, ale inne kraje europejskie zobowiązały się utrzymać presję tak długo, jak to możliwe w środę, gdy zegar wybije dramatyczną ucieczkę ludzi uciekających przed rządami Talibów przed całkowitym wycofaniem się USA.

Prezydent Joe Biden zostaje jego sojusznikiem w wydaleniu Stanów Zjednoczonych. Powiedział, że 31. termin zostanie dotrzymany, a talibowie już podkreślali niebezpieczne posunięcie, by wydalić ludzi z Kabulu.

Europejscy sojusznicy naciskali na więcej czasu, ale przegrali argumenty i w praktyce zostali zmuszeni do zakończenia wycofywania się, zanim ostatnie wojska amerykańskie mogły odejść. Wiele krajów nie powiedziało, kiedy planuje zakończyć swoją działalność, być może mając nadzieję, że uniknie się kolejnej niebezpiecznej kolizji na lotnisku, co jest jednym z ostatnich sposobów opuszczenia kraju.

Czytaj więcej:

„Dopóki to nie potrwa”: Stany Zjednoczone twierdzą, że nie ma ostatecznego terminu na pomoc ludziom w opuszczeniu Afganistanu

Historia toczy się dalej pod reklamą

Talibowie odzyskali kontrolę prawie 20 lat po wydaleniu z amerykańskiej inwazji po atakach z 11 września w Afganistanie. Po powrocie do władzy ludność Afganistanu została zmuszona do ucieczki, powracając do brutalnego reżimu, który narzucili, kiedy ostatni raz rządzili krajem.


Kliknij, aby odtworzyć wideo: „Kryzys w Afganistanie: byli tłumacze szukają pomocy w miarę zbliżania się terminu”Kryzys w Afganistanie: Byli tłumacze szukają pomocy pod koniec czasu


Kryzys w Afganistanie: Byli tłumacze szukają pomocy pod koniec czasu

Uważa się, że tysiące ludzi nadal próbuje odejść i nie jest jasne, czy wszyscy będą w stanie to zrobić do końca miesiąca. Jednak każda decyzja, by pozwolić Bidenowi zostać dłużej, dotyczy transportu lotniczego między talibami a oddziałami zachodnimi.

„Ze względu na intensywne napięcie na ziemi i planowane odejście sił USA ewakuacje te są prawdziwym wyścigiem z czasem” – powiedział w środę rzecznik francuskiego rządu Gabriel Attell. Powiedział, że jego deportacja zakończy się „na kilka godzin, kilka dni przed odlotem USA”.

Historia toczy się dalej pod reklamą

Talibowie powiedzieli, że pozwolą na wznowienie normalnych lotów komercyjnych, gdy przejmą kontrolę nad lotniskiem po 31 sierpnia, ale nie jest jasne, czy linie lotnicze są gotowe do lotu na lotnisku kontrolowanym przez bojowników.

W miarę zbliżania się terminu wiceminister spraw zagranicznych Marcin Pridox poinformował w środę, że Polska po konsultacjach z przedstawicielami USA i Wielkiej Brytanii wyrzuciła ostatnią grupę.

READ  Węgierska szczepionka dzięki chińskiej szczepionce

„Po długiej analizie doniesień o stanie bezpieczeństwa nie możemy już narażać życia naszych dyplomatów i naszych żołnierzy” – powiedział Presidac.


Kliknij, aby odtworzyć wideo: „Kryzys w Afganistanie: Pelosi mówi, że tajna podróż dwóch kongresmenów do Kabulu to sprawa „śmiertelnie poważna”Kryzys w Afganistanie: Pelosi mówi, że tajna podróż dwóch kongresmenów do Kabulu to „śmiertelnie poważna” sprawa


Kryzys w Afganistanie: Pelosi mówi, że tajna podróż dwóch kongresmenów do Kabulu to „śmiertelnie poważna” sprawa

Wiele żołnierzy zostanie odprawionych do zakończenia operacji, powiedział Presidas. Polska wykorzystała kilkanaście samolotów do ewakuacji setek osób do Warszawy. Niektórzy później podróżowali do innych krajów.

Kilka godzin później belgijski premier Alexander de Crowe powiedział, że jego kraj zakończył lot ze stolicy Afganistanu, Kabulu, do Pakistanu. Rząd podjął tę decyzję „w zgodzie z ewolucją sytuacji w Afganistanie i u jego europejskich partnerów”.

Historia toczy się dalej pod reklamą

„W dniach następujących po deportacji Belgii do naszego kraju” – powiedział De Crowe. W ostatnich dniach do Belgii przyleciało ponad 1100 osób.

Czechy ogłosiły w zeszłym tygodniu, że zakończyły swoją własną misję wysiedleńczą, a Węgry planują wkrótce zakończyć swoją działalność.


Kliknij, aby odtworzyć wideo: „Rodzina otwiera się na temat ucieczki z Afganistanu”Rodzina otwiera się na ucieczkę z Afganistanu


Rodzina otwiera się na ucieczkę z Afganistanu

Biały Dom twierdzi, że w ciągu ostatnich 24 godzin z Kabulu ewakuowano około 19 000 osób. Stany Zjednoczone ułatwiły deportację lub deportację około 82 300 osób od czasu pojmania talibów w połowie sierpnia.

Sekretarz stanu Anthony Blingen powiedział, że 1500 Amerykanów czeka na ewakuację, co pozwoliłoby na zakończenie części lotu kierowanego przez USA przed wtorkowym terminem. Departament Stanu szacuje, że około 6000 Amerykanów chciało opuścić Afganistan, gdy lot rozpoczął się 14 sierpnia, z czego około 4500 zostało do tej pory deportowanych, powiedział Blinken.

Historia toczy się dalej pod reklamą

Rzecznik Pentagonu John Kirby powiedział, że wojsko „ostatecznie wypędzi ludność”. Powiedział jednak, że w ostatnich dniach i godzinach musi być zachowana równowaga, ponieważ 5400 żołnierzy i kluczowe organizacje w Kabulu muszą zostać wycofane.

Czytaj więcej:

Stany Zjednoczone trzymają się swojego planu wycofania się z Afganistanu z 31 sierpnia, mówi Biden

W Kabulu życie powoli wraca do normy, ale wiele – zwłaszcza kobiety – jest w środku z obawy przed talibami lub ogólną niestabilnością.

Burmistrz Kabulu Dawood Sultanzai powiedział, że wielu pracowników miejskich nie wróciło jeszcze do pracy, a brak doświadczonego personelu utrudnia normalne funkcjonowanie. Powiedział jednak, że w ostatnich latach miasto zaczęło oczyszczać wszechobecne mury bombowe, gdy talibowie i inne grupy bojowników przeprowadzają bombardowania i inne ataki na wspierany przez Zachód rząd.

Talibowie twierdzą, że trwająca dziesięciolecia wojna się skończyła i że nie będzie ataków odwetowych na ludzi, którzy się im przeciwstawią. Jednak wielu Afgańczyków jest nieufnych wobec grupy i pojawiły się krótkie doniesienia o egzekucjach i innych nadużyciach na obszarach kontrolowanych przez talibów. Wiele osób obawia się, że kobiety powrócą do surowych islamskich rządów talibów w latach 90., a kobiety często były zamykane w swoich domach.

Chaos na lotnisku w Kabulu zmienił świat po tym, jak w tym miesiącu Talibowie zajęli większość Afganistanu. Afgańczycy napłynęli do Darshali w zeszłym tygodniu, niektórzy utknęli po tym, jak poleciał amerykański wojskowy samolot transportowy, a potem zginęli. Co najmniej siedem osób zginęło tego dnia, a siedem kolejnych utonęło w panice w niedzielę.

Historia toczy się dalej pod reklamą


Kliknij, aby odtworzyć wideo: Trudeau mówi: „Kryzys w Afganistanie: Kanada będzie wywierać presję na talibów po terminie 31 sierpnia”Kryzys w Afganistanie: Trudeau mówi, że Kanada będzie nadal wywierać presję na talibów po terminie 31 sierpnia


Kryzys w Afganistanie: Trudeau mówi, że Kanada będzie nadal wywierać presję na talibów po terminie 31 sierpnia

Tysiące ludzi zgromadziło się na lotnisku w ciągu kilku dni, a Stany Zjednoczone i ich sojusznicy pracowali nad przyspieszeniem ewakuacji, a ludzie czasami wylatują, zanim ich papierkowa robota zostanie w pełni przetworzona i zabrana do miejsc transportu. W środę grupa 51 osób wylądowała w Ugandzie, pierwszym afrykańskim kraju, który pełni funkcję punktu transportowego.

Kraje europejskie, w tym sojusznicy USA Niemcy i Wielka Brytania, nalegały na długie okno na kontynuację eksmisji. Jednak nawet po Emergency Online Summit Grupy Siedmiu Biden trzymał się daty sierpniowej.

W ten sposób kraje europejskie nie mają innego wyjścia, jak tylko dotrzymać terminu.

Czytaj więcej:

Kanada jest gotowa do pozostania w Afganistanie. Ustalone przez Stany Zjednoczone 31 sierpnia: Trudeau

Historia toczy się dalej pod reklamą

„Zawsze jest dla nas jasne, że ogólne rozmieszczenie sił rzeczywiście odpowiada pozycji Stanów Zjednoczonych, silnego militarnie członka koalicji” – powiedziała parlamentowi niemiecka kanclerz Angela Merkel.

„Będziemy kontynuować proces ewakuacji tak długo, jak to możliwe” – dodał, nie precyzując, kiedy działania się zakończą.

Na razie wojsko USA koordynuje cały ruch lotniczy na lotnisku w Kabulu i poza nim. Rzecznik talibów Suhail Shaheen napisał na Twitterze, że „osoby z legalnymi dokumentami” mogą opuścić lotnisko w Kabulu lotami komercyjnymi po terminie w sierpniu.


Kliknij, aby odtworzyć wideo: „Siostra żołnierza zabita podczas wojny z afgańskimi eksmisjami”Siostra żołnierza zabitego na wojnie reprezentuje wygnanie do Afganistanu


Siostra żołnierza zabitego na wojnie reprezentuje wygnanie do Afganistanu

W środę z lotniska wystartował strumień wojskowych samolotów, gdy ewakuowani ustawili się na ziemi. Sfrustrowani byli na zewnątrz, niektórzy stali w po kolana w kanałach i machali dokumentami tożsamości w nadziei, że zachodnim żołnierzom pozwolono wyjść poza drut kolczasty.

Historia toczy się dalej pod reklamą

Analityczka Patricia Lewis powiedziała, że ​​do ostatecznego terminu wycofania pozostał tylko tydzień, powiedziała, że ​​proceduralny termin wstrzymania eksmisji to „następne dwa dni”.

„Należy zrobić ogromną ilość rzeczy, w tym sprawić, by wszyscy ludzie pracowali i cały sprzęt” – powiedział Lewis, dyrektor międzynarodowego programu bezpieczeństwa w Noise House, międzynarodowym think tanku. .

„Wszyscy sojusznicy są w dużym stopniu uzależnieni od Stanów Zjednoczonych w zakresie bezpieczeństwa militarnego, zwłaszcza obrony powietrznej”, powiedział Lewis. „Nie mogą narażać swoich ludzi na ryzyko, więc zależy to od tego, kiedy Ameryka zacznie się pakować”.

___

Wśród autorów Associated Press znajdują się Tamim Agar w Dubaju, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Stambule, Jill Lawless w Londynie, Kirill Janicek w Brock, Khair Moulson w Berlinie, Sylvie Corbett w Paryżu, Joseph Cross w Waszyngtonie i Waszyngton w Jerozolimie. Ten raport.

21 2021 Prasa kanadyjska

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top