Epidemia delty testuje strategię „zero Covid” w Nowej Zelandii – ale blokada ma szerokie poparcie w kraju

Dla kontrastu, Nowa Zelandia jest jednym z niewielu krajów, które nadal są zaangażowane w eliminację Covid.

Kilka godzin po potwierdzeniu pierwszego stanu delty kraju we wspólnocie premier Jacinda Ardern zarządziła całość Naród jest zamknięty, wspierany przez szeroki konsensus w całym spektrum politycznym. Dziesięć dni później epidemia rozprzestrzeniła się na 347 przypadków, z jedną osobą na oddziale intensywnej terapii, począwszy od piątku.

„Fortress New Zealand” – z jednymi z najsurowszych na świecie przepisów granicznych – złamane.

To jest wymagane pytania O tym, czy próba wyeliminowania transmisji w społeczności – znana jako strategia zerowego Covida – nadal ma sens w świecie pogrążonym w wysoce zaraźliwym wariancie delta.

Na razie Ardern podwaja swoją strategię, mimo że sąsiednia Australia unika podejścia. A na razie wydaje się, że opinia publiczna wciąż jest na pokładzie – nawet jeśli oznacza to bycie „pustelnikiem”.

Ale nowozelandzki minister odpowiedzi Covid-19 wskazał, że podejście to może nie trwać wiecznie. Wielkim pytaniem dla Nowej Zelandii będzie to, jak może wyglądać jej nowa strategia.

Nie ma pilnej potrzeby oddzwaniania

Do czasu przybycia Delty surowe przepisy graniczne Nowej Zelandii chroniły ją przed zamieszaniem obserwowanym w większości innych krajów.

Przez większość pandemii kraj funkcjonował w zasadzie jak zwykle – sport, festiwale muzyczne, zgromadzenia publiczne i posiłki przebiegały w taki sam sposób, jak przed pandemią.

Jak dotąd Nowa Zelandia odnotowała nieco ponad 3000 przypadków i 26 zgonów.

Ale stosunkowo niska liczba ofiar śmiertelnych miała swoją cenę. doceniać 1 milion Nowozelandczyków mieszka za granicą, Z prawie 600 000 W Australii wielu z 5 milionów mieszkańców Nowej Zelandii prawdopodobnie ma przynajmniej jednego przyjaciela lub krewnego mieszkającego za granicą.

Niektórzy nie widzieli swoich bliskich od ponad roku.

W marcu 2020 r. Nowa Zelandia zamknęła swoje granice dla prawie wszystkich obcokrajowców, później wymagając, aby prawie wszyscy powracający odwiedzający spędzili dwa tygodnie w zarządzanym ośrodku izolacyjnym – na własny koszt. Przestrzenie są ograniczone wokół 4000 pokoi co dwa tygodnieOd marca 2020 r. przez zarządzane obiekty izolacyjne przeszło ponad 167 000 osób.
Ufortyfikowane granice przyczyniły się również do innej dużej ofiary: turystyki. Pewnego razu Największy w kraju przemysł eksportowyLiczba odwiedzających wychodzących spadła o ponad 98% w styczniu 2021 w porównaniu do roku poprzedniego.
Manchester Street w centrum Christchurch jest opuszczona podczas blokady.

Mimo to Nowa Zelandia wydaje się nie spieszyć z ponownym nawiązaniem kontaktu ze światem. Istnieje nawet mentalność „my przeciwko nim” wśród niektórych użytkowników mediów społecznościowych, którzy krytykują Nowozelandczyków za granicą, którzy desperacko chcą wrócić do domu, ponieważ nie wrócili wcześniej.

READ  US Navy szarżuje na marynarza rok po tym, jak ogień zniszczył okręt na kotwicy

Dzieje się tak, ponieważ wielu nadal uważa, że ​​korzyści są tego warte.

a Ostatni sondaż opinii według sondażu opinii publicznej Stickybeak ustalił, że 84% ankietowanych poparło decyzję o zamknięciu w zeszłym tygodniu. a Oddzielna sonda Stickybeak Tylko jedna na cztery osoby, które chciały ponownie otworzyć bańkę podróżniczą z Australią – co umożliwiło podróżowanie bez kwarantanny – pojawiła się w tym roku.

28-letnia Charlotte Guigou, nauczycielka w stolicy, Wellington, powiedziała, że ​​zamknięcie było denerwujące i spowodowało, że nie mogła zobaczyć swojej rodziny we Francji. Ale nadal wierzyła, że ​​podejście zero-Covid było właściwe.

„To zamknięcie było naprawdę trudne, ale wcześniej żyliśmy normalnie i wszystko było dobrze, było naprawdę zimno” – powiedziała. „Wydaje się, że trudno nie otwierać granic, ponieważ to, co otrzymujemy w zamian, i sposób na życie, który otrzymujemy w zamian, nadal jest tego wart”.

32-letnia Anna Robinson spędziła większość pandemii w Europie, zanim w kwietniu wróciła do Nowej Zelandii. Podobnie jak Guigou, ścisłe zasady dotyczące granic wiążą się z utratą ważnych chwil dla bliskich, takich jak narodziny czy śluby. Uważa jednak, że przepisy Nowej Zelandii oznaczają, że osoby zagrożone lub osoby z podstawowymi schorzeniami nie są wykluczone.

„Lockdown wydaje się bardzo niską ceną za ilość wolności i bezpieczeństwa dla społeczności, która nadejdzie w następnej kolejności” – powiedziała.

Inne podejście do Australii

Nowa Zelandia nie musi daleko szukać, aby zobaczyć, co by się stało, gdyby zapanowała delta.

Sąsiednia Australia – niegdyś zwolennik strategii Zero Covid – nadal walczy z poważną epidemią w Delcie, rejestrując kolejną 882 Lokalnie przekazane przypadki w Nowej Południowej Walii tylko w piątek. Jedno z największych australijskich miast, które Melbourne spędził prawie teraz Siedem Według wyliczeń Australian Broadcasting Corporation przez ostatnie 20 miesięcy w zamknięciu.
W ciągu ostatnich kilku tygodni premier Nowej Południowej Walii Gladys Berejiklian przyznał, że państwo będzie musiało nauczyć się żyć z wirusem. W ubiegły weekend australijski premier Scott Morrison powiedział, że kraj musi przenieść uwagę z przypadków na hospitalizację – odzwierciedlając to. Akcent singapurski W czerwcu, kiedy władze miasta stwierdziły, że będą musiały nauczyć się żyć z wirusem.
“Zgodnie z naszym krajowym planem, kiedy zaczniemy osiągać cele szczepień 70% i 80%, możemy zacząć odzyskiwać to, co Covid nam zabrał. A kiedy to zrobimy, nie powinniśmy obawiać się nieuniknionego wzrostu liczby przypadków ”, napisał Morrison w redakcyjny Ukazuje się w lokalnych mediach.
Personel Australijskich Sił Obronnych pomaga społeczeństwu w klinice szczepień przeciwko Covid-19 w Sydney 18 sierpnia 2021 r.
Ale Nowa Zelandia jest w innej sytuacji niż jej sąsiad. Gdy Nowa Zelandia weszła w ogólnokrajową blokadę w ciągu kilku godzin od pierwszego przypadku w Delcie, Nowa Południowa Walia 10 dni Aby wymusić blokadę w Greater Sydney – i do tego czasu zasady były luźne.

Do tego czasu alternatywa zakaźna przyjęła się, pozostawiając Australię bez innego wyboru, jak tylko przeprowadzić rekalibrację.

READ  Chiny twierdzą, że podejmą działania odwetowe po umieszczeniu amerykańskich firm na czarnej liście | chińskie wiadomości

„Teraz starają się utrzymać to pod kontrolą” – powiedział w tym tygodniu epidemiolog z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii, profesor Marie-Louise McLaws. „Nie widzę, jak wracają do zera… Myślę, że jest już za późno”.

Tak nie jest w Nowej Zelandii – na razie.

Shawn Hendy, projektant Covid-19 z University of Auckland, powiedział, że szybka reakcja kraju prawdopodobnie pozwoliłaby na powrót do zerowych przypadków Covid.

„Z pewnością w przypadku Delta pomysł, że możesz eskalować swoją reakcję na Delta w miarę wzrostu epidemii, nie miało miejsca w NSW” – powiedział.

„Gdybym był w stanie to zrobić, (eliminacja) była zdecydowanie właściwym podejściem” – powiedziała Hendy. „Nie sądzę, że nieuniknione jest, że w Delcie wybuchnie epidemia, która wymknie się spod kontroli”.

Epidemiolog Michael Baker, który doradza rządowi w sprawie strategii Covid, Powiedzieć National Radio New Zealand w tym tygodniu powiedziało, że anulowanie jest „jak dotąd optymalną strategią dla każdego wskaźnika, którego możemy użyć”.

„(Wykluczenie) jest technicznie możliwe i jest osiągane w całym regionie. Jestem przekonany, że zostanie to ponownie osiągnięte w Nowej Zelandii” – powiedział.

Kiedy spada zero covid?

Australijski premier Morrison skrytykował pomysł prowadzenia strategii eliminacyjnej na dobre, nazywając to „śmiesznym”.

„Covid to nowy i inny świat. Musimy wyjść i żyć w nim. Nie możemy zostać w jaskini, możemy się z niej bezpiecznie wydostać”. Powiedziała w tym tygodniu.

Chociaż Nowa Zelandia nie zaszła jeszcze tak daleko, nowozelandzki minister odpowiedzi na temat Covid-19, Chris Hepkins, powiedział, że zmienna delta budzi pytania o długoterminową wykonalność strategii wykluczenia.

„Oznacza to, że wszystkie nasze obecne zabezpieczenia zaczynają wyglądać na mniej wygodne i mniej solidne” – powiedział. „W rezultacie uważnie przyglądamy się temu, co możemy tam zrobić. Rodzi to jednak kilka bardzo poważnych pytań dotyczących długoterminowej przyszłości naszych planów”.

READ  Chandro odpowiada na krytyków pośród zamykania rodzin i niepokojów pracowniczychاضطراب

Żaden kraj nie otwiera się w tej chwili – może to być śmiertelne.

Po zmaganiach o program Nowa Zelandia ma jeden z najniższych stawek wskaźniki szczepień covid-19 W krajach OECD nieco ponad 20% populacji zostało w pełni zaszczepionych.
Australia – która doświadczyła problematycznego wprowadzenia szczepionek – nie rozwinęła się zbytnio, z 25% całej populacji warowny. Dane rządowe pokazują, że liczba osób dorosłych w pełni zaszczepionych 33% – A jego otwartość jest uzależniona od tego, aby ta liczba sięgała od 70% do 80%.

„Mówimy wszystkim, aby zaszczepili się, otrzymali pełne szczepienia, wciąż masz czas, aby upewnić się, że kiedy zaczniemy się otwierać, masz opcje, aby żyć swobodniej” – powiedział Berejiklian.

Deska rozdzielcza w opuszczonej hali odpraw na lotnisku w Auckland 7 lipca 2020 r.

Ale chociaż Australia zasygnalizowała, jak odejdzie od zera Covid w ciągu najbliższych kilku miesięcy, nie ma jasności co do tego, kiedy i czy Nowa Zelandia zrobi to samo.

Na całym świecie eksperci twierdzą, że Covid może w przyszłości przypominać grypę – coś, co może zabić, ale z tym żyjemy. Hindi dokonała innego porównania: Kiedy Nowa Zelandia ma wysoki wskaźnik szczepień – być może między 70% a 80% – Covid można traktować jak odrę.

„Nie zamykamy odry, ale nie tolerujemy jej również w społeczności – podejmujemy działania w zakresie zdrowia publicznego, aby wyeliminować odrę, gdy mamy epidemię”.

Na początku tego miesiąca Strategiczna Grupa Doradcza ds. Zdrowia Publicznego Covid-19 powiedziała, że ​​strategia eliminacji choroby może być kontynuowana, nawet po ponownym otwarciu granic Nowej Zelandii.

Ministerstwo Zdrowia wyjaśniło na swojej stronie internetowej, że będzie stosować zestaw przepisów granicznych, szczepień i środków zdrowia publicznego, aby chronić ludzi przed Covid. Kraj nadal będzie próbował stłumić wirusa – ale może to oznaczać, że w mniejszym stopniu opiera się na blokadach.

Ministerstwo Zdrowia „Nasza strategia eliminacyjna okazała się wykonalna i pozostaje celem do osiągnięcia nawet przy złagodzeniu obecnych ograniczeń granicznych”. On mówi na swojej stronie internetowej.

Krótko mówiąc, Nowa Zelandia nie planuje żyć z Covid w taki sam sposób, jak inne kraje.

Może to oferować możliwość kontynuowania życia tak, jak miało to miejsce przed pandemią – ale oznacza to niedaleką przyszłość, często dla świata.

Angus Watson z CNN napisał tę historię z Sydney w Australii.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top