Polak zabity na wojnie na Ukrainie pochowany jako bohater 2 narodów

Komentarz

WARSZAWA, Polska — Polak, który zginął walcząc na Ukrainie, został pochowany na swojej ojczystej ziemi we wtorek, gdy żałobnicy okrzyknęli go bohaterem dwóch narodów.

Ciało 35-letniego Daniela Sztybera z Warszawy złożono w trumnie obwieszonej biało-czerwoną polską flagą. Młodzi Ukraińcy nosili flagi swojego kraju, a starsi weterani II wojny światowej opłakiwali wraz z rodzicami, siostrą i przyjaciółmi Stibera z dzieciństwa.

Stiber jest czczony jako bojownik o wolność w długiej polskiej tradycji męczeństwa na Cmentarzu Bowaskim w Warszawie, miejscu spoczynku słynnych Polaków.

Walka z obcymi siłami jest dla Polaków nielegalna, ale niektórzy zgłosili się na ochotnika do pomocy w obronie Ukrainy w przypadku rosyjskiej inwazji. Polacy, podobnie jak inni cudzoziemcy, którzy zdecydowali się uczestniczyć w wojnie, która technicznie nie jest ich, czują, że walczą w obronie wolnego świata przed groźbą odrodzonego rosyjskiego imperializmu.

Nie jest jasne, ilu Polaków lub ochotników z innych krajów zginęło podczas służby w ukraińskiej Legii Cudzoziemskiej. Ani Rosja, ani Ukraina nie podały do ​​publicznej wiadomości liczby swoich żołnierzy zabitych w czasie wojny.

Polski rząd też nie. Arcadius Puławski, przedstawiciel resortu obrony Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, powiedział, że nie utrzyma liczby ofiar śmiertelnych, ponieważ na Ukrainie działają samotnie.

Polacy nie byli ścigani za pójście na wojnę na Ukrainie.

Polscy żołnierze złożyli we wtorek hołd przy grobie Sztybera, co jest wyrazem szacunku dla poległych, ale nie wyrazem poparcia dla decyzji Ukrainy o walce w wojnie – powiedział Puławski.

Mirosław Sztyber, ojciec polskiego zawodnika, powiedział, że nie chce rozmawiać przy grobie syna, ale nie może się powstrzymać. Powiedział, że Daniel zmarł, próbując uratować towarzysza i cierpiał potworny ból w ciągu ostatnich trzech godzin swojego życia.

READ  Gąsienice „z bajki”. Ó zdzkie ZOO opublikowało płytę

Rozmawiając wcześniej z The Associated Press, ojciec przypomniał sobie ostatnią wiadomość, którą wysłał swojemu synowi.

„Napisałem do niego dzielnie, walczy z armią ciemności i jest po stronie dobra. Napisał do mnie: Dziękuję ci, ojcze.

„Szanuję to, co zrobił i co ma od samego początku. „Miał pełną świadomość, że podejmuje ryzyko, ale chciał wolnego narodu, bezpieczeństwa Polski, Europy i świata” – powiedział Miroslav Styber.

Nie jest jasne, ilu Polaków przyłączyło się do Amerykanów, Białorusinów, Gruzinów i innych, którzy uczynili wojnę na Ukrainie swoją sprawą.

Puławski powiedział, że polski rząd uważa, że ​​liczba Polaków walczących na Ukrainie jest zbyt niska, a Rosja wyolbrzymia te liczby w ramach działań propagandowych.

„Chcą pokazać, że nie przegrali z Ukraińcami, tylko z kimś innym” – powiedział.

Rosja oskarża Polaków o rozmieszczenie siły zbrojnej w celu inwazji na Ukrainę w przyszłości, co jest kłamstwem mającym na celu stworzenie podziałów między Polakami a Ukraińcami.

Śledź relację AP z wojny na Ukrainie: https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top