Po raz pierwszy naukowcy odkryli aktywny wulkan na Wenus

Ziemia i Wenus mają wiele podobieństw. Obie są skalistymi planetami o mniej więcej podobnych rozmiarach, a Wenus prawdopodobnie ma wewnętrzne jądro i częściowo stopiony płaszcz. Stożkowe góry i zestalone strumienie bazaltu wskazują, że w pewnym momencie w przeszłości planety miała miejsce również intensywna aktywność wulkaniczna na powierzchni planety.

Jednak w przeciwieństwie do Ziemi, na której znajduje się ponad 1000 aktywnych wulkanów, na Wenus nie zaobserwowano żadnych aktywnych procesów wulkanicznych. Dotychczas.

Naukowcy dokonali tego odkrycia po zbadaniu archiwalnych zdjęć radarowych Wenus (gęsta atmosfera Wenus uniemożliwia bezpośrednią obserwację) wykonanych przez NASA ponad 30 lat temu, w latach 90. XX wieku. Magellan zadanie. Obrazy ujawniły otwór wulkaniczny, który zmienił kształt i znacznie się powiększył w mniej niż rok.

Naukowcy badają aktywne wulkany, aby zrozumieć, w jaki sposób wnętrze planety może kształtować jej skorupę, napędzać jej ewolucję i wpływać na możliwość zamieszkania. Jedna z nowych misji NASA na Wenus właśnie to zrobi. Prowadzony przez Jet Propulsion Laboratory agencji w Południowej Kalifornii, Prawda, szczerość – W skrócie za Promieniowanie Wenus, nauka radiowa, infraskopia, topografia i spektroskopia – Zostanie uruchomiony w ciągu dekady. Sonda zbada Wenus od powierzchni do jądra, aby zrozumieć, w jaki sposób planeta wyewoluowała z a potencjalnie zamieszkałe W piekielnym krajobrazie pokrytym wulkanicznymi równinami i zniekształconymi ziemiami ukrytymi pod gęstą, gorącą, toksyczną atmosferą.

„Wybór przez NASA misji Veritas zainspirował mnie do poszukiwania niedawnej aktywności wulkanicznej w danych Magellana” – powiedział. Roberta Herricka, profesor naukowy na University of Alaska Fairbanks i członek zespołu Science Veritas, który kierował wyszukiwaniem danych archiwalnych. „Naprawdę nie spodziewałem się, że odniosę sukces, ale po około 200 godzinach ręcznego porównywania obrazów różnych orbit Magellana zobaczyłem dwa obrazy tego samego obszaru w odstępie ośmiu miesięcy, pokazujące charakterystyczne zmiany geologiczne spowodowane erupcją wulkanu”.

Zmiany geologiczne, które odkrył Herrick, miały miejsce w Atla Reggio, rozległym regionie górskim w pobliżu równika Wenus, na którym znajdują się dwa największe wulkany planety, Osa Mons i Maat Mons. Od dawna uważano, że obszar ten jest aktywny wulkanicznie, ale nie ma bezpośrednich dowodów na niedawną aktywność.

Badając obrazy radarowe Magellana, Herrick zidentyfikował komin wulkaniczny związany z Maat Mons, który zmienił się dramatycznie między lutym a październikiem 1991 roku.

Na zdjęciu z lutego dziura wydawała się prawie okrągła i obejmowała obszar mniejszy niż 1 mila (2,2 kilometra kwadratowego). Miał strome wewnętrzne boki i wykazywał ślady wyschniętej lawy pod zewnętrznymi zboczami, co wskazywało na aktywność. Na zdjęciach radarowych wykonanych osiem miesięcy później sama dziura podwoiła swój rozmiar i została zniekształcona. Wydaje się również, że jest wypełniony po brzegi jeziorem lawy.

Ale ponieważ te dwie obserwacje były wykonane z przeciwnych kątów, mieli różne perspektywy, co utrudniało ich porównanie. Niska rozdzielczość danych z trzech dekad skomplikowała pracę.

Herrick współpracował z Jet Propulsion Laboratory Scotta Hensleya, naukowiec projektu VERITAS i specjalista od analizy danych radarowych jako Magellan. Dwaj badacze stworzyli modele komputerowe otworu wentylacyjnego w różnych konfiguracjach, aby przetestować scenariusze różnych zdarzeń geologicznych, takich jak osunięcia ziemi. Na podstawie tych modeli doszli do wniosku, że tylko erupcja wulkanu może spowodować zmianę.

„Tylko dwie symulacje pasowały do ​​obrazów, a najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest aktywność wulkaniczna na powierzchni Wenus podczas misji Magellana” – powiedział Hensley. „Chociaż jest to tylko jeden punkt danych dla całej planety, potwierdza to obecność niedawnej aktywności geologicznej”.

Naukowcy porównali objętość strumienia piroklastycznego wynikającego z działalności Maat Mons do Erupcja Kilauea na Wielkiej Wyspie Hawajów w 2018 roku.

Badanie i jego wnioski zostały opisane w Nowe badanie Opublikowane w czasopiśmie Science. Herrick przedstawił również wyniki w Pięćdziesiąty czwarty Kongres Nauk Księżycowych i Planetarnych W Woodlands w Teksasie, 15 marca.

Herrick, Hensley i reszta zespołu VERITAS nie mogą się doczekać, aby zobaczyć, w jaki sposób zestaw zaawansowanych narzędzi naukowych i danych wysokiej rozdzielczości misji uzupełni niezwykłą kolekcję obrazów radarowych Magellana, które zmieniły wiedzę ludzkości o Wenus.

„Wenus to tajemniczy świat”, powiedział, „a Magellan stworzył wiele możliwości”. Jennifer Whitten, zastępca głównego badacza w VERITAS na Uniwersytecie Tulane w Nowym Orleanie. „Teraz, gdy jesteśmy absolutnie pewni, że planeta doświadczyła erupcji wulkanu zaledwie 30 lat temu, jest to mała zapowiedź niesamowitych odkryć, których dokona VERITAS”.

VERITAS użyje najnowszego radaru z syntetyczną aperturą do tworzenia trójwymiarowych map globalnych oraz spektrometru bliskiej podczerwieni, aby zobaczyć, z czego zbudowana jest powierzchnia. Sonda zmierzy również pole grawitacyjne planety, aby określić strukturę wnętrza Wenus. Razem instrumenty dostarczą wskazówek na temat przeszłych i obecnych procesów geologicznych planety.

I chociaż badanie danych Magellana było pierwotnie kłopotliwe – w latach 90. opierali się na dostarczanych pocztą skrzynkach z danymi Wenus zebranymi przez NASA – powiedział Herrick – dane Veritas będą dostępne online dla społeczności naukowej. Umożliwi to naukowcom zastosowanie najnowocześniejszych technik, takich jak uczenie maszynowe, do analizy planety i pomoże odkryć jej najgłębsze tajemnice.

Badania te zostaną uzupełnione przez EnVision, Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). misja na Wenus Wystrzelenie ma nastąpić na początku lat 30. Statek kosmiczny będzie wyposażony we własny radar z syntetyczną aperturą (zwany VenSAR), który jest opracowywany w JPL, a także spektrometr podobny do radaru, który będzie nosił VERITAS. Hensley i Herrick są kluczowymi członkami zespołu naukowego VenSAR.

Materiały dostarczone przez NASA/JPL-Caltech

READ  NASA Artemis1 zabierze ASU CubeSat w kosmos

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top