Po 27 latach przeglądarka Microsoft Internet Explorer przeszła na emeryturę

Internet Explorer wreszcie zmierza na pastwiska.

Od środy Microsoft nie będzie już wspierać dominującej niegdyś przeglądarki, którą internauci kochali i nienawidzili – a niektórzy nadal twierdzą, że uwielbiają. 27-latek dołącza teraz do telefonów BlackBerry, modemów dial-up i Palm Pilots na śmietniku historii technologii.

Upadek IE nie był niespodzianką. Rok temu Microsoft poinformował, że 15 czerwca 2022 r. zakończy Internet Explorer, popychając użytkowników do przeglądarki Edge, która została uruchomiona w 2015 r.

Firma dała jasno do zrozumienia, że ​​nadszedł czas, aby przejść dalej.

„Microsoft Edge to nie tylko szybsze, bezpieczniejsze i nowoczesne środowisko przeglądania niż Internet Explorer, ale jest również w stanie rozwiązać jeden z głównych problemów: zgodność z nieaktualnymi i nieaktualnymi witrynami i aplikacjami” Shaun Lindersey, dyrektor generalny firmy Microsoft Edge Enterprise, powiedział w poście na blogu z maja 2021 r.

Użytkownicy oznaczyli przepustkę Explorer na Twitterze, a niektórzy nazywali ją „zabukowaną lub niebezpieczną cechą sprzedaży” lub „najlepszą przeglądarką do zainstalowania innych przeglądarek”. Dla innych był to moment nostalgii za latami 90., podczas gdy Wall Street Journal cytuje 22-latka, który był smutny, gdy IE odchodzi.

Firma Microsoft wydała pierwszą wersję Internet Explorera w 1995 roku, w erze przeglądania stron internetowych sprzed nowoczesności, zdominowanej przez pierwszą popularną przeglądarkę, Netscape Navigator. Jego uruchomienie oznaczało początek końca Navigatora: Microsoft nadal wiązał IE i wszechobecny system operacyjny Windows tak mocno, że wiele osób używało go domyślnie zamiast Navigatora.

Walki z organizatorami

Amerykański Departament Sprawiedliwości pozwał Microsoft w 1997 r., twierdząc, że naruszył on wcześniejszy dekret o zgodzie, wymagając od producentów komputerów używania przeglądarki jako warunku korzystania z systemu Windows. W końcu zgodził się rozstrzygnąć w 2002 roku bitwę antymonopolową o wykorzystanie monopolu Windows do miażdżenia konkurentów. Połączył się również z europejskimi regulatorami, którzy powiedzieli, że połączenie Internet Explorera z Windowsem daje mu nieuczciwą przewagę nad konkurentami, takimi jak Firefox, Opera i Google Chrome Mozilli.

READ  Mask of Truth Anime miało swoją premierę w lipcu, wypuść teaser i wersję wizualną

Tymczasem użytkownicy skarżyli się, że IE działa wolno, jest podatny na awarie i podatny na włamania. Udział IE w rynku, który na początku XXI wieku wynosił ponad 90 procent, zaczął się zmniejszać, gdy użytkownicy znajdowali bardziej atrakcyjne alternatywy.

Obecnie Chrome dominuje na prawie 65 procentach światowego rynku przeglądarek, a za nim plasuje się Apple Safari z 19 procentami, według firmy analitycznej Statcounter. Następca IE, Edge, jest o około cztery procent w tyle, tuż przed Firefoksem.

Randolph Howe

„Zła entuzjasta podróży. Irytująco skromny ćpun internetu. Nieprzepraszający alkoholiczek”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top