Oto, co wiemy i czego nie wiemy o uszkodzonym statku kosmicznym Sojuz

Oto, co wiemy i czego nie wiemy o uszkodzonym statku kosmicznym Sojuz
Zbliżenie / Europejskie ramię robota bada Sojuz MS-22 po wycieku, który miał miejsce w środę wieczorem.

Telewizja NASA

Ponieważ Ze statku kosmicznego Sojuz zaczął wyciekać płyn chłodzący W niekontrolowany sposób w środę wieczorem kontrolerzy lotów w Roscosmos, NASA i inni partnerzy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dokładnie przestudiowali dane z wypadku.

Chociaż siedmiu astronautów na pokładzie stacji kosmicznej nie było bezpośredniego zagrożenia, jest to jeden z najpoważniejszych wypadków w historii orbitującego laboratorium, które jest nieprzerwanie okupowane od prawie ćwierć wieku. Wśród najbardziej palących pytań: Czy powrót statku kosmicznego Sojuz MS-22 na Ziemię jest bezpieczny? Jeśli nie, kiedy mógłby odbyć się lot samolotem zastępczym, Sojuzem MS-23? A jeśli nastąpi nagły wypadek, co w międzyczasie zrobią trzej członkowie załogi, którzy mają lecieć do domu na MS-22?

NASA nie organizowała żadnych odpraw medialnych od czasu wypadku i wydała jedynie komunikat Całkiem fajna aktualizacja na jej blogu. Ale za kulisami dzieje się wiele, a ta historia będzie próbą podsumowania tego, co wiadomo – a czego nie – w tej chwili.

Co jest znane

Roscomos nie był w stanie zatrzymać wycieku z zewnętrznej pętli chłodzącej, więc wyciek ustał tylko wtedy, gdy nie było płynu chłodzącego. Bezpośrednio po tym rosyjscy kontrolerzy lotów próbowali użyć europejskiego ramienia robota, przymocowanego do rosyjskiej części stacji, do monitorowania rufy Sojuza, gdzie nastąpił wyciek. To 11-metrowe ramię nie dostarczyło jednoznacznych danych.

W rezultacie NASA wykorzysta 17,6-metrowy Canadarm2 – znany również jako system zdalnego manewrowania stacji kosmicznej – aby bliżej przyjrzeć się statkowi kosmicznemu Sojuz. Mamy nadzieję, że ta wizualna inspekcja, która prawdopodobnie odbędzie się w weekend, dostarczy bardziej szczegółowych informacji na temat źródła wycieku, jego przyczyny oraz tego, czy inne elementy statku kosmicznego Sojuz zostały uszkodzone. Aby ułatwić tę pracę, NASA opóźni spacer kosmiczny, który astronauci Frank Rubio i Josh Cassada mieli odbyć w poniedziałek.

READ  Odkryj sekrety tworzenia gwiazd w Galaktyce Wir

W ramach innych prac diagnostycznych rosyjska agencja kosmiczna Roscosmos przetestowała pędniki statku kosmicznego Sojuz MS-22 wczesnym piątkowym rankiem, aby ustalić, czy występują jakiekolwiek problemy z jego układem napędowym. Test ten był, według źródeł, nominalny.

Jednak największym problemem jest przegrzewanie się laptopów na statku kosmicznym Sojuz. Służą do obliczenia dokładnego wejścia Sojuza, aby upewnić się, że wyląduje on w określonym obszarze Kazachstanu, w pobliżu sił ratowniczych. Bez komputerów pokładowych procedura musiałaby zostać wykonana ręcznie. Jest to możliwe, ale dalekie od optymalnego, ponieważ obszar, na którym Sojuz mógłby wylądować, byłby rozległy.

Według źródła podczas testu napędu w poniedziałek rano komputer pokładowy rozgrzał się, ale nie przekroczył limitów temperatury. W rosyjskiej prasie pojawiły się spekulacje, że statek kosmiczny Sojuz MS-22 osiągnął temperaturę wewnętrzną 50 stopni Celsjusza, ale — powiedział Roskosmos To nie jest dokładne.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *