OPEC+ walczy o zwiększenie produkcji w miarę dalszego zacieśniania się rynku ropy

Grupa OPEC+ zwiększyła produkcję w sierpniu, ale brak inwestycji i prac konserwacyjnych utrudnił grupie zwiększenie produkcji – a podaż może nie wystarczyć do zaspokojenia rosnącego światowego popytu na ropę, zauważył we wtorek Reuters.

Światowe zapotrzebowanie na ropę wzrosło ostatnio do niemal rekordowych poziomów przy zwiększonej aktywności na świecie pomimo pandemii.

W odpowiedzi OPEC+ zgodził się na zwiększenie wydobycia ropy od sierpnia o kolejne 400 tys. baryłek miesięcznie. Ale nie wszyscy producenci odpowiedzieli na wezwanie o więcej beczek.

Angola, Nigeria i Kazachstan nie były w stanie zwiększyć wydobycia ropy, aby zaspokoić zapotrzebowanie na więcej ropy. W przypadku Kazachstanu było to spowodowane pracami konserwacyjnymi na złożu Tengiz, które zakończyły się w połowie września. W przypadku Angoli i Nigerii lata niedoinwestowania przemysłu naftowego sprawiły, że nie są w stanie szybko reagować na rosnący popyt.

Obecny plan OPEC+ zakłada dalsze zwiększanie produkcji o kolejne 400 tys. baryłek w październiku i kolejne 400 tys. baryłek w listopadzie.

Dwa źródła z Reuters powiedziały we wtorek, że zaangażowanie OPEC + w cięcia w sierpniu wzrosło do 116 procent, z wyłączeniem Meksyku.

W międzyczasie utrudnił też produkcję amerykańską – w tym przypadku przez huragan Ida. W ostatnich tygodniach produkcja spadła o 1,5 miliona baryłek dziennie, co dodatkowo pogłębiło napiętą sytuację podażową spowodowaną słabymi wynikami OPEC+.

Dodaj do tego, co niektórzy uważają za niewystarczającą produkcję, w przypadku skromnych dostaw gazu ziemnego w Europie. Może to również zwiększyć zapotrzebowanie na dostawy ropy naftowej i gazu.

Iracki minister ropy Ihsan Abdul-Jabbar powiedział w weekend, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, rynek pozostanie w równowadze do pierwszego kwartału 2022 r., z ceną ropy Brent na poziomie 70 USD za baryłkę, jeśli OPEC+ dotrzyma swojego planu.

Julian Geiger dla Oilprice.com

Więcej najlepszych czytań z Oilprice.com:

READ  Rozproszone platformy w Ottawie otwierają się pomimo prośby o pozostanie w domu

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top