Obejrzyj trzeci i ostatni „Super Księżyc” z 2022 r., który wschodzi wokół świata w blasku kolorów

Widziałeś wczoraj pełnię księżyca?

Świecące na pomarańczowo i żółto wznoszące się, gdy pojawiły się na wschodnim horyzoncie, oto niektóre z najlepszych zdjęć pełnego „Księżyca Super Jesiotra” – ostatniego „super księżyca” 2022 r. – widzianego z całego świata.

Pełnia księżyca pojawia się co miesiąc („Księżyc!), gdy nasz naturalny księżyc okrąża Ziemię. W pewnym momencie znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce, więc jego dysk jest w pełni oświetlony — ale tylko przez jedną noc.

„Super księżyc” to księżyc w pełni, który jest nieco większy niż zwykle. Jak to się dzieje? Ponieważ Księżyc co miesiąc okrąża Ziemię, robi to po nieco eliptycznej ścieżce. Więc księżyc patrzy na swój największy rozmiar raz w miesiącu.

Jednak dopiero wtedy, gdy ten punkt jego orbity pokrywa się z pełnią księżyca, możemy zobaczyć gigantyczny księżyc. Występuje mniej więcej dwa do czterech razy w roku, ale ten „Super Sturgeon Moon” jest ostatnim superksiężycem 2022 roku.

Dlaczego sierpniowa pełnia nazywana jest „księżycem jesiotra”? Chodzi o nazwę nadaną mu przez wczesne plemiona rdzennych Amerykanów zamieszkujące region Wielkich Jezior, które o tej porze roku złapały jesiotra.

Jest to z pewnością najgorsza nazwa księżyca, ponieważ jest to trasa zdefiniowana geograficznie. Więc może powinniśmy zamiast tego użyć jednej z innych nazw, które zostały jej nadane, takich jak „Zielony Księżyc Kukurydzy” lub „Księżyc Zbożowy”. Nazwisko to imię anglosaskie, takie jak „Corn Moon” i „Lightning Moon”.

Wschodzący księżyc w pełni wydaje się pomarańczowy z powodu zjawiska zwanego rozpraszaniem Raleigha. Kiedy patrzysz na Księżyc przez najgęstszą część ziemskiej atmosfery (tak jak robisz to podczas oglądania zachodu słońca), długa fala czerwonego światła oznacza, że ​​dociera on do mniejszej liczby cząstek i dlatego łatwiej dostaje się do twoich oczu w porównaniu do krótkofalowego światła niebieskiego, które pada. więcej cząstek i rozpraszanie.

Czy wiesz, że księżyc „chwieje się”? Dzieje się tak, ponieważ Księżyc obraca się z różnymi prędkościami, gdy okrąża Ziemię. Jest to bezpośrednia konsekwencja eliptycznej orbity Księżyca. Ponieważ jednak kręci się z tą samą prędkością, powoduje oscylacje.

Właściwie jest to pozytywne dla miłośników księżyca, ponieważ chociaż widzimy tylko jedną stronę księżyca, ta oscylacja oznacza, że ​​w ciągu roku możemy zobaczyć około 60% powierzchni księżyca.

Chociaż księżyc w pełni jest niesamowitym obiektem do oglądania, w rzeczywistości jest zbyt jasny, aby można go było zauważyć, chyba że zobaczysz go blisko horyzontu, gdy wschodzi lub zachodzi. W rzeczywistości znacznie lepiej jest obserwować Księżyc przez lornetkę lub mały teleskop w innych porach miesiąca. Kiedy szukasz przegrody – gdzie dzień spotyka się z nocą – pozwoli ci to zobaczyć cienie rzucane ze wschodu na zachód na powierzchnię księżyca.

Gdy księżyc jest w pełni, nadszedł czas na fazę zanikającego garbu. Podczas tego siedmionocnego okresu jego jasność zmniejszy się, gdy jego wschodni kraniec – najdalej od Słońca – stanie się cieniem.

Wschodzi również po północy, dzięki czemu jest to doskonały okres do obserwacji gwiazd i astronomii. Gdy świeci w połowie, będzie to ostatnia kwadransa, kiedy widoczna jest tylko zachodnia połowa księżyca i wschodzi w poniedziałek wczesnym rankiem.

Następną pełnią księżyca będzie słynny „Harvest Moon”, który najlepiej będzie można zobaczyć w piątek 9 września 2022 roku.

Życzę czystego nieba i szerokich oczu.

READ  NASA zakończyła testy wahaczy na wyrzutni SLS — lot kosmiczny teraz

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top