Nowy podatek bankowy dla liberałów może zostać wprowadzony do 2022 r.

Stała podwyżka podatków i tymczasowy zwrot zwrotu mają na celu zebranie 2,5 miliarda dolarów rocznie w ciągu najbliższych czterech lat.Evan Poehler/The Canadian Press

Główne kanadyjskie banki przewidują wyższe rachunki podatkowe w 2022 r., ponieważ nowe dopłaty do zysków instytucji finansowych powyżej 1 miliarda dolarów mogą zostać zapłacone przez Ottawę już w 2022 r.

Pod koniec sierpnia, podczas federalnej kampanii wyborczej, Partia Liberalna Obiecała podnieść o 3 proc. podatki korporacyjne dla największych banków i firm ubezpieczeniowych oraz pobrać specjalne opłaty Z czego nosi nazwę Canada Refund Yield.

Stała podwyżka podatków i tymczasowa dywidenda za odzyskanie mają na celu zebranie 2,5 miliarda dolarów rocznie w ciągu najbliższych czterech lat, z których wpływy mają pomóc w opłaceniu planu mieszkaniowego, który ma ułatwić niektórym osobom posiadanie domu.

Kiedy propozycja została ogłoszona, czołowi bankierzy byli szczególnie oburzeni swoim wyborem jako branży. Przetrwały duże firmy technologiczne i telekomunikacyjne, które świadczyły niezbędne usługi i dobrze radziły sobie w obliczu pandemii. Wśród prezesów banku, prezes Canadian Imperial Bank of Commerce Victor Dodig był jedynym, który przemówił Publicznie przeciwko „ingerencji w jakikolwiek konkretny sektor przemysłowy, ponieważ nie przyciąga to kapitału zagranicznego”.

Ostatnio ten gniew ustąpił poczucia rezygnacji, ponieważ według pięciu czołowych źródeł z branży bankowej dyrektorzy banków oczekują, że podatek zostanie nałożony w nadchodzących miesiącach – i prawdopodobnie już w styczniu. The Globe and Mail nie zidentyfikowali źródeł, ponieważ nie są upoważnieni do omawiania interakcji z rządem.

Dokładne szczegóły planu nie zostały jeszcze omówione publicznie, ponieważ rząd federalny nadal ustala priorytety legislacyjne, które należy ustalić, gdy Izba Gmin spotyka się na czterotygodniowy okres rozpoczynający się 22 listopada. Urzędnicy rządowi nie powiedzieli, kiedy mogą podjąć niezbędne kroki w celu uchwalenia podwyżki podatków dla banków i firm ubezpieczeniowych.

READ  Volkswagen wyjdzie z branży spalania w Europie do 2035 r

Platforma kampanii liberałów zawierała pewne zmiany podatkowe, które miały wejść w życie 1 stycznia 2022 r. Aby tak się stało, rząd będzie musiał przedstawić przynajmniej jeden ze sposobów i środków w pewnym momencie w ciągu tych czterech tygodni. Propozycja ta dałaby rządowi wstępną zgodę na zmianę podatku i umożliwiłaby jej natychmiastowe wdrożenie.

Rzecznik wicepremier i minister finansów Chrystia Freeland odmówił komentarza w sprawie zmian podatkowych.

Niektórzy bankierzy wciąż narzekają na propozycję nagłej podwyżki podatków. W ostatnich dniach pełnienia funkcji prezesa Narodowego Banku Kanady Louis Vachon powiedział, że jest „rozczarowany” liberalnym planem. Zwrócił uwagę na kluczową rolę, jaką banki odegrały w pierwszych miesiącach kryzysu Covid-19, aby pomóc rządowi w dystrybucji funduszy pomocowych dla konsumentów i przedsiębiorstw, a także w programach banków prywatnych, które odraczały spłaty pożyczek w wysokości miliardów dolarów.

„Czułem się, jakbyśmy byli atakowani politycznie, w okolicznościach, w których próbowaliśmy dowiedzieć się, dlaczego” – powiedział w wywiadzie pod koniec października. „To na pewno nie sprzyja pozytywnemu klimatowi biznesowemu”.

Pan Moda, który Od tego czasu przeszedł na emeryturę z Narodowego Banku, wezwał również rząd federalny do odważnych wydatków. Powiedział, że w pierwszym roku pandemii było to „absolutnie słuszne”. Ale wraz z ożywieniem światowej gospodarki powiedział, że rząd musi jak najszybciej odbudować „pole manewru”, aby się przygotować do przyszłego kryzysu poprzez obniżenie kanadyjskiego deficytu federalnego i stosunku długu do PKB.

„W tym miejscu chciałbym widzieć większe poczucie pilności ze strony rządu” – powiedział. Jeśli banki są zobowiązane do wnoszenia wkładu finansowego, to jedno. Łatwiej byłoby to zaakceptować, gdybyśmy teraz dostrzegli więcej rygorów w publikowaniu programów wydatków Ottawy”.

Liberałowie zaproponowali, aby do kanadyjskich dochodów podlegających opodatkowaniu powyżej 1 miliarda dolarów nakładany był dodatkowy 3% podatek od banków i firm ubezpieczeniowych. Podatek będzie w nadchodzących latach wzrastał od 1,2 miliarda do 1,3 miliarda dolarów rocznie. Prognozy przychodów z platformy wyborczej partii, które zostały przeanalizowane przez parlamentarnego urzędnika budżetowego, mówią, że podwyżka podatków zwiększy 296 milionów dolarów w rządowym roku podatkowym, który kończy się 31 marca.

READ  Kontrakty terminowe na akcje były mieszane, ponieważ inwestorzy czekają na tydzień ważnych danych ekonomicznych

Może zająć więcej czasu i więcej konsultacji z bankami, aby zdecydować, jak wdrożyć kanadyjskie zyski z odzysku – tymczasowa opłata, która w ciągu czterech lat wyniesie 5,5 miliarda dolarów jako sposób na odzyskanie pieniędzy od banków przez rząd po tym, jak Ottawa pomogła we wspieraniu sektor przed stratami potencjał podczas epidemii.

Liberałowie wskazali, że zamierzają skonsultować się z krajowym regulatorem bankowym, Urzędem Nadzoru Instytucji Finansowych, ale te dyskusje jeszcze się nie rozpoczęły.

W rezultacie pozostaje niejasne, w jaki sposób zostanie obliczony zwrot zwrotu każdej instytucji finansowej – czy to na podstawie dochodów, przychodów, zobowiązań, kapitału własnego, czy innych wskaźników finansowych. Platforma Liberalna spodziewała się, że rząd podniesie swoje pierwsze 1,3 miliarda dolarów opłat w roku podatkowym 2022-23.

Rzecznicy sześciu największych banków w Kanadzie odmówili komentarza.

Z raportem od Billa Careya w Ottawie.

Twój czas jest cenny. Otrzymuj nasz biuletyn z najlepszymi nagłówkami biznesowymi z łatwością dostarczany do Twojej skrzynki odbiorczej rano lub wieczorem. Zarejestruj się dziś.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top