Nowe narzędzie ogranicza zakłócenia spowodowane operacjami kosmicznymi

Federalni regulatorzy powiedzieli w czwartek, że mogą teraz lepiej śledzić starty rakiet i statków kosmicznych powracających na Ziemię, potencjalnie skracając czas, w którym samoloty muszą być sterowane wokół operacji kosmicznych.

Federalna Administracja Lotnictwa poinformowała, że ​​nowe narzędzie automatyzuje niemal natychmiastowe dostarczanie danych o torze lotu statku kosmicznego do krajowego systemu kontroli ruchu lotniczego.

Narzędzie o nazwie Space Data Integrator zastąpi system, w którym wykonywana jest większość pracy polegającej na ręcznym przekazywaniu danych telemetrycznych o statkach kosmicznych menedżerom kontroli ruchu lotniczego.

Firma SpaceX Elona Muska była pierwszą firmą, która udostępniła lotnicze dane telemetryczne z FAA, a inne firmy, w tym Blue Origin Jeffa Bezosa, dołączyły do ​​programu, według FAA.

FAA poinformowała, że ​​nowa technologia została po raz pierwszy użyta 30 czerwca do wystrzelenia Transportera 2 SpaceX, który wystartował z Cape Canaveral na Florydzie, przenosząc na orbitę dziesiątki satelitów. Agencja poinformowała, że ​​zostanie on ponownie użyty wraz z oczekiwanym powrotem statku towarowego SpaceX z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

„Dzięki tej pojemności będziemy w stanie szybciej bezpiecznie ponownie otworzyć przestrzeń powietrzną i zmniejszyć liczbę samolotów i innych użytkowników przestrzeni powietrznej dotkniętych procesem startu lub ponownego wejścia” – powiedział administrator FAA Stephen Dixon.

Podczas operacji kosmicznych Federal Aviation Administration zamyka dużą część przestrzeni powietrznej na wiele godzin w przypadku awarii rakiety lub statku kosmicznego. Linie lotnicze muszą zmieniać trasy lotów, co powoduje większe spalanie paliwa i opóźnienia. Pojedyncze uruchomienie może wpłynąć na setki lotów.

Rozwój komercyjnego przemysłu kosmicznego, a wraz z nim liczba startów i powrotów, wzbudził wśród linii lotniczych obawy, że zakłócenia będą częstsze.

Według Federalnej Administracji Lotnictwa, w ubiegłym roku odbyło się 45 startów i powrotów w kosmos, co jest rekordem, aw tym roku może wzrosnąć do ponad 70.

READ  Chińskie statki towarowe dokują na przyszłej stacji kosmicznej na orbicie | przestrzeń

FAA poinformowała, że ​​inne zmiany, które już wprowadziła, zmniejszyły liczbę zamknięć przestrzeni powietrznej ze średnio ponad czterech godzin do nieco ponad dwóch godzin przed startem. Agencja stwierdziła, że ​​narzędzie do integracji danych kosmicznych jeszcze bardziej zredukuje ten stan, ale nie podała dokładnego czasu.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top