Nowa premier Wielkiej Brytanii Liz Truss zobowiązuje się do rozwiązania kryzysu energetycznego i gospodarczego

Liz Truss została premierem Wielkiej Brytanii we wtorek i natychmiast stanęła przed trudnym zadaniem w obliczu rosnącej presji, by powstrzymać wysokie ceny, złagodzić niepokoje pracownicze i zreformować system opieki zdrowotnej obciążony długimi listami oczekujących i brakiem personelu.

Na szczycie jej skrzynki odbiorczej jest kryzys energetyczny wywołany rosyjską inwazją na Ukrainę, która grozi podniesieniem rachunków za energię do niezrównoważonego poziomu, zamknięciem przedsiębiorstw i pozostawieniem tej zimy najbiedniejszych w kraju dreszczy w oblodzonych domach.

Truss, która odmówiła przedstawienia swojej strategii energetycznej podczas dwumiesięcznej kampanii, która miała zastąpić Borisa Johnsona, planuje teraz zniesienie rachunków za energię kosztem nawet 100 miliardów funtów (152 miliardów dolarów) dla podatników, podały we wtorek brytyjskie media. .

Oczekuje się, że ujawni swój plan w czwartek.

„Nie powinniśmy dać się zastraszyć stojącym przed nami wyzwaniom” – powiedziała w swoim pierwszym przemówieniu przed swoim biurem na Downing Street. „Niezależnie od tego, jak silna jest burza, wiem, że Brytyjczycy są silniejsi”.

Oglądaj | Truss realizuje „Wspaniała Wielka Brytania” z kluczowymi priorytetami:

Nowy premier Wielkiej Brytanii szuka „Wspaniałej Wielkiej Brytanii” jako kluczowych priorytetów

Nowa premier Wielkiej Brytanii Liz Truss powiedziała, że ​​skupi się na obniżkach podatków, kryzysie energetycznym i poprawie usług zdrowotnych w ramach odbudowy kraju w celu osiągnięcia długoterminowego sukcesu.

Truss powiedziała, że ​​skupi się na walce z kryzysem energetycznym w Wielkiej Brytanii, słabnącą gospodarką i przeciążeniem służby zdrowia. Obiecała rozwijać gospodarkę i uczynić Wielką Brytanię „krajem aspirującym”, ale przyznała, że ​​kraj ten stoi w obliczu „poważnych globalnych trudności” z powodu COVID-19 i wojny na Ukrainie.

47-letnia Truss objęła urząd we wtorek po południu w Balmoral Castle w Szkocji, kiedy królowa Elżbieta formalnie poprosiła ją o utworzenie nowego rządu podczas starannie zaplanowanej ceremonii podyktowanej wielowiekową tradycją. Johnson, który ogłosił zamiar ustąpienia dwa miesiące temu, formalnie zrezygnował podczas spotkania z królową niedługo wcześniej.

READ  Departament Policji North Port przyznaje, że popełnił kosztowny błąd w śledztwie Briana Laundry'ego: „Żadna sprawa nie jest idealna”.

To jest Po raz pierwszy w 70-letnich panowaniach królowej Że przekazanie władzy nastąpiło w Balmoral, a nie w Pałacu Buckingham w Londynie. Ceremonia została przeniesiona do Szkocji, aby ustalić harmonogram, ponieważ 96-letnia królowa miała problemy z poruszaniem się, co zmusiło urzędników pałacowych do codziennego podejmowania decyzji dotyczących jej podróży.

Trudeau wita nowego premiera

W Kanadzie premier Justin Trudeau wydał oświadczenie, w którym gratulował Truss nowej roli.

„Kanada i Wielka Brytania cieszą się jedną z najsilniejszych relacji na świecie, zakorzenioną w wiekach wspólnej historii, wartości i tradycji” – powiedział. „Nie mogę się doczekać współpracy z premierem Trussem w celu wzmocnienia więzi między naszymi dwoma krajami i poprawy życia ludzi po obu stronach Atlantyku”.

Zauważył, że rządy kontynuują negocjacje w kierunku „kompleksowej, ambitnej i kompleksowej umowy o wolnym handlu między Kanadą a Wielką Brytanią, a także przystąpienia Wielkiej Brytanii do kompleksowej i zaawansowanej umowy o partnerstwie transpacyficznym”.

Truss wygłosi we wtorek swoje pierwsze przemówienie jako premier przed 10 Downing w Londynie. (Henry Nichols/Reuters)

Wiele osób w Wielkiej Brytanii wciąż dowiaduje się o osobie, która jest teraz ich przywódcą.

W przeciwieństwie do Johnsona, który stał się gwiazdą mediów na długo przed objęciem stanowiska premiera, Truss po cichu awansowała w szeregach konserwatystów, zanim została mianowana sekretarzem stanu, jednym z najwyższych stanowisk w rządzie, zaledwie rok temu.

Truss objęła urząd dzień po tym, jak rządząca Partia Konserwatywna wybrała ją na przywódczynię partii w wyborach, w których jedynymi wyborcami było 172 000 członków partii płacących składki. Jako lider partii Truss automatycznie został premierem bez konieczności przeprowadzania wyborów powszechnych, ponieważ konserwatyści nadal mieli większość w Izbie Gmin.

Teoretycznie Truss ma czas, aby odcisnąć swoje piętno. Nie musi ogłaszać wyborów krajowych do 2024 roku.

Ale jako premier wybrana przez mniej niż 0,5 procent dorosłych Brytyjczyków, jest pod presją, by pokazać szybkie rezultaty.

Królowa Elżbieta wita Petrosa w Balmoral Castle we wtorek, po tym, jak Boris Johnson formalnie ustąpił ze stanowiska premiera podczas spotkania z królową. (Jane Barlow/The Associated Press)

Ed Davey, przywódca opozycyjnych Liberalnych Demokratów, ogłosił we wtorek przedterminowe wybory w październiku.

„Słuchałem Liz Truss podczas przywództwa (kampanii) Torysów i szukałem planu pomocy ludziom z bardzo wysokimi rachunkami za energię, z kryzysem NHS i tak dalej, a w ogóle nie słyszałem o żadnym planie” powiedział BBC.

„Ponieważ ludzie naprawdę się martwią, ponieważ ludzie tracą sen z powodu rachunków za energię, firmy nie inwestują z powodu kryzysu, myślę, że to naprawdę źle”.

„Jak Cincinnatus wracam do mojego pługa”

Johnson zauważył napięcia stojące przed Wielką Brytanią, kiedy po raz ostatni opuścił oficjalną rezydencję premiera przy Downing Street 10, mówiąc, że jego polityka dała Wielkiej Brytanii siłę gospodarczą, aby pomóc ludziom przetrwać kryzys energetyczny. Podpisany jego typowym, kolorowym językiem.

„Jestem jak jedna z tych rakiet wspomagających, które wykonały swoją pracę” – powiedział Johnson. „Teraz delikatnie wejdę ponownie w atmosferę i niewidocznie rozpylę powietrze w odległym i tajemniczym zakątku Oceanu Spokojnego”.

Johnson przemawia we wtorek przed Downing Street w Londynie, po czym udaje się do Balmoral w Szkocji, aby złożyć rezygnację na rzecz królowej Elżbiety. (Kirsty Wigglesworth/The Associated Press)

58-letni Johnson został premierem trzy lata temu po tym, jak jego poprzedniczka Theresa May nie doprowadziła do Brexitu. Johnson następnie zdobył 80-osobową większość w parlamencie z obietnicą „załatwienia Brexitu”.

Został jednak zepchnięty ze stanowiska przez serię skandali, których kulminacją było zrezygnowanie na początku lipca dziesiątek ministrów rządu i urzędników niższego szczebla. Nawiązał do tego upadku w swoich notatkach po wyjściu, mówiąc, że przekazywał pałeczkę Gearsowi w czymś, co „nieoczekiwanie stało się sztafetą”.

Podczas gdy wielu obserwatorów spodziewało się, że Johnson spróbuje politycznego powrotu, poparł Truss i porównał się do Cincinnatusa, rzymskiego dyktatora, który zrzekł się władzy i wrócił na swoją farmę, aby żyć w pokoju.

„Jak w Cincinnatus”, powiedział, „wróciłem do mojego pługa”. Zaoferuję temu rządowi tylko największe wsparcie”.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top