Kim z Korei Północnej ostrzega przed niedoborami żywności, dłuższą blokadą COVID-19

Przywódca Korei Północnej Kim Jong Un, centrum, przemawia podczas spotkania Partii Robotniczej w Pjongjangu 15 czerwca 2021 r.

Powiązana prasa

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un ostrzegł przed możliwymi niedoborami żywności i wezwał kraj do przygotowania się na rozszerzone ograniczenia COVID-19, otwierając dużą konferencję polityczną, aby omówić krajowe wysiłki na rzecz ratowania upadającej gospodarki.

Oficjalna północnokoreańska centralna agencja informacyjna poinformowała również w środę, że Kim wezwał do dyskusji na temat tego, jak Korea Północna powinna poradzić sobie z „obecną sytuacją międzynarodową”, chociaż nie wspomniała o żadnych konkretnych komentarzach Kima na temat Stanów Zjednoczonych lub Korei Południowej.

Korea Północna do tej pory ignorowała apele sojuszników o wznowienie negocjacji nuklearnych, które załamały się przez dwa lata po upadku ambitnego szczytu Kima z byłym prezydentem Donaldem Trumpem. Został wykolejony przez spory dotyczące wymiany paraliżujących sankcji kierowanych przez USA na kroki denuklearyzacji przez Koreę Północną.

Historia toczy się dalej pod reklamą

Gospodarka Korei Północnej pogorszyła się z powodu pandemicznego zamknięcia granic, które wstrzymało handel z Chinami, podczas gdy niszczące tajfuny i powodzie zeszłego lata zniszczyły uprawy.

Obserwatorzy oceniający sytuację w Korei Północnej jeszcze nie zauważyli oznak masowego głodu lub znacznej niestabilności, ale niektórzy analitycy twierdzą, że warunki mogą zbiegać się z idealną burzą, która osłabia rynki żywności i wymiany oraz wywołuje publiczną panikę. Koreański Instytut Rozwoju, think tank rządu Korei Południowej, powiedział w zeszłym miesiącu, że Korea Północna może stanąć w obliczu niedoboru żywności w wysokości około 1 miliona ton w tym roku.

Podczas plenum Komitetu Centralnego rządzącej Partii Robotniczej, które rozpoczęło się we wtorek, Kim wezwał urzędników do znalezienia sposobów na zwiększenie produkcji rolnej, mówiąc, że sytuacja żywnościowa w kraju „staje się coraz bardziej napięta”.

READ  Talibowie starają się izolować populacje afgańskie: starszy generał USA | Wiadomości o konflikcie

Koreańska Centralna Agencja Informacyjna powiedziała, że ​​Kim również „ustala zadania państwa w celu utrzymania idealnego stanu antyepidemicznego” – wskazując, że Korea Północna przedłuży swoją blokadę przed epidemią pomimo presji na jej ekonomię. .

Leif Eric Easley, profesor studiów międzynarodowych na Uniwersytecie Eha w Seulu, powiedział, że chociaż w raporcie brakowało szczegółów, spotkanie partii dostarcza więcej wskazówek na temat tego, jak poważne są niedobory żywności i towarów konsumpcyjnych w Korei Północnej.

Powiedział: „Ograniczenia dotyczące rozszerzonych granic epidemii mają negatywny wpływ na gospodarkę, ponieważ wskaźniki cen i kursów wymiany wydają się pogarszać”.

Eksperci są bardzo sceptycznie nastawieni do twierdzenia Korei Północnej, że nie ma ani jednego przypadku wirusa COVID-19, biorąc pod uwagę słabą infrastrukturę zdrowotną i nieszczelne granice z Chinami, jej głównym sojusznikiem i linią życia gospodarczego.

Historia toczy się dalej pod reklamą

W pierwszej połowie roku Kim zwołał spotkanie partyjne, aby dokonać przeglądu krajowych wysiłków na rzecz odbudowy gospodarki. Zajmując się we wtorek „niekorzystnymi” warunkami i wyzwaniami, Kim również docenił to, co określił jako poprawę, twierdząc, że produkcja przemysłowa w kraju wzrosła o 25% w porównaniu z ubiegłym rokiem, podała KCNA.

Raport mówi, że posiedzenie Komitetu Centralnego będzie kontynuowane, ale nie określił daty.

W styczniu Korea Północna zorganizowała swój pierwszy od pięciu lat kongres partii rządzącej, na którym przedstawiła plany rozwoju na następne pięć lat. Na spotkaniu tym Kim wezwał kraj do elastyczności w walce o samodzielność gospodarczą i wezwał do dalszego wzmocnienia kontroli państwa nad gospodarką, zwiększenia produkcji rolnej i priorytetowego potraktowania rozwoju przemysłu chemicznego i metalurgicznego.

Eksperci twierdzą, że sektory te są potrzebne do ożywienia produkcji przemysłowej, która została osłabiona przez sankcje i powstrzymania importu materiałów fabrycznych podczas pandemii.

READ  COVID-19 w Quebecu: co musisz wiedzieć w poniedziałek

Nasze biuletyny Poranne i Wieczorne Aktualizacje zostały napisane przez redaktorów Globe i zawierają zwięzłe podsumowanie najważniejszych nagłówków dnia. Zarejestruj się dziś.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top