Naukowcy znajdują pierwotną siedzibę najstarszego marsjańskiego meteorytu

Meteoryt NWA 7034, nazywany Czarnym Pięknością, robi wrażenie na geologach od czasu odkrycia na Saharze w 2011 roku.

Naukowcy ogłosili we wtorek, że znaleźli krater, z którego najstarszy znany marsjański meteoryt uderzył w Ziemię, odkrycie, które może dostarczyć wskazówek, jak powstała nasza planeta.

Meteoryt NWA 7034, nazywany Czarnym Pięknością, robi wrażenie na geologach od czasu odkrycia na Saharze w 2011 roku.

Łatwo mieści się w dłoni, waży nieco ponad 300 gramów (10,6 uncji) i zawiera mieszankę materiałów, w tym cyrkon, której historia sięga prawie 4,5 miliarda lat.

„To sprawia, że ​​jest to jedna z najstarszych badanych skał w historii geologii” – powiedział AFP planetolog z University of Paris-Saclay, Sylvain Bouly.

Jego podróż sięga początków Układu Słonecznego, „około 80 milionów lat później planety Zaczęło się formować” – powiedziała Polly, która jest współautorką nowego badania meteorytu.

Rozkład 90 milionów kraterów na Marsie uzyskano z algorytmu wykrywania kraterów. Kolory wskazują wielkość dziury, a jej intensywność związana jest z gęstością dziury na powierzchni. Niebieskie plamy i wzory promieni są związane z najnowszymi i największymi kraterami, które powstały na powierzchni. Czerwone kółko identyfikuje krater Karratha, który wyrzucił meteoryt Black Beauty. Źródło: Lagain i in., Curtin.Uniwersytet

Polly powiedziała, że ​​tektonika płyt pokryła starożytną skorupę ziemską dawno temu, co oznacza, że ​​„zatraciliśmy tę prymitywną historię naszej planety”.

Dodał jednak, że Black Beauty może zaoferować „otwartą księgę o pierwszych chwilach planety”.

Aby otworzyć tę książkę, zespół naukowców z australijskiego Uniwersytetu Curtina postanowił znaleźć oryginalne siedlisko meteorytów na Marsie.

Wiedzieli, że prawdopodobnie asteroida uderzająca w Czerwoną Planetę wysłała Czarną Piękność w kosmos.

Uderzenie miało „wystarczającą siłę, aby wyrzucić skały z bardzo dużą prędkością – ponad pięć kilometrów (trzech mil) na sekundę – aby uciec przed grawitacją Marsa” – powiedział Curtin Anthony Lagen, główny autor badania w Komunikacja przyrodniczado AFP.

lubię to krater Powinien być ogromny – co najmniej trzy kilometry średnicy.

problem? Pokryta kraterami powierzchnia Marsa zawiera co najmniej 80 000 dużych kraterów.

Podążaj za wskazówkami

Ale naukowcy mieli wskazówkę: mierząc ekspozycję Black Beauty na promieniowanie kosmiczneWiedzieli, że został wypędzony ze swojego pierwszego domu jakieś pięć milionów lat temu.

„Więc szukaliśmy dziury, która byłaby naprawdę mała i duża” – powiedział Lakin.

Kolejną wskazówką jest to, że jej formacja pokazała, że ​​została nagle podgrzana około 1,5 miliona lat temu – najprawdopodobniej z powodu uderzenia drugiej asteroidy.

Zespół stworzył następnie algorytm i wykorzystał superkomputer do przeszukiwania zdjęć 90 milionów kraterów wykonanych przez satelitę NASA.

To zawęziło go do 19 otworów, pozwalając naukowcom wykluczyć pozostałych podejrzanych.

Odkryli, że Black Beauty został wykopany ze swojego pierwszego domu przez asteroidę, która uderzyła około 1,5 miliarda lat temu, tworząc 40-kilometrowy krater Khugert.

Potem, kilka milionów lat temu, niedaleko zderzyła się kolejna asteroida, powodując 10-kilometrowy krater Karratha i wystrzeliwując Czarną Piękność w kierunku Ziemi.

Region Marsa Półkula południowa Bogaty w pierwiastki potasowe i torowe, podobnie jak Black Beauty.

Innym czynnikiem jest to, że Black Beauty jest jedynym meteorytem marsjańskim o wysokim stopniu namagnesowania.

„Obszar, w którym znaleziono Karratha, jest najatrakcyjniejszy na Marsie” – powiedział Lakin.

W badaniu, znanym jako Terra Cimmeria – prowincja Sirenum, stwierdzono, że jest to „pozostałość wczesnych procesów korowych na Marsie i dlatego jest obszarem dużego zainteresowania dla przyszłych misji”.

Polley zauważył „tendencyjność” w planowanych obecnie wyprawach na Marsa na rzecz poszukiwania śladów wody i życia.

Ale zrozumienie, w jaki sposób planety powstały po raz pierwszy, odpowie na kilka podstawowych pytań, powiedział Lajean, w tym „jak Ziemia stała się tak niezwykłą planetą we wszechświecie”.


Uczenie maszynowe identyfikuje krater, który wyrzucił słynne marsjańskie skały


więcej informacji:
Anthony Lagen, Wczesne procesy korowe ujawnione w miejscu najstarszego miejsca wyrzucenia meteorytu z Marsa, Komunikacja przyrodnicza (2022). DOI: 10.1038 / s41467-022-31444-8. www.nature.com/articles/s41467-022-31444-8

© 2022 AFP

cytat: Naukowcy znaleźli pierwotną siedzibę najstarszego marsjańskiego meteorytu (2022, 16 lipca) pobranego 16 lipca 2022 z https://phys.org/news/2022-07-scientists-oldest-martian-meteorite-home.html

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Bez względu na jakiekolwiek uczciwe postępowanie w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść udostępniana jest wyłącznie w celach informacyjnych.

READ  (AKTUALIZACJA) Parker Solar Probe zbliża się do Słońca w swoim jedenastym perygeum

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top