Naukowcy odkrywają lepszy sposób na identyfikację wariantów DNA

Model 3D DNA. Źródło: Michael Struck/Wikimedia/GNU Licencja Wolnej Dokumentacji

Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii opracowali lepszy sposób na identyfikację nieuchwytnych wariantów DNA odpowiedzialnych za zmiany genetyczne, które wpływają na funkcję i choroby komórek.


Posługiwać się Biologia obliczeniowa Narzędzia, naukowcy z uniwersyteckiego College of Letters, Arts and Sciences Dornsev badali „zmienne liczby powtórzeń tandemowych” (VNTR) w DNA. VNTR to odcinki DNA wykonane z krótkiego wzoru nukleotydów, które powtarzają się w kółko, jak koszula w kratę. Chociaż stanowią tylko 3% ludzkiego genomu, powtarzające się DNA kontroluje sposób, w jaki niektóre geny kodują i wytwarzają poziomy białek w komórce, i odpowiada za większość zmienności strukturalnej.

Obecne metody nie wykrywają dokładnie różnic w genach w niektórych powtarzających się sekwencjach. Nowa metoda opracowana przez naukowców z University of Southern California może odkryć zmienne między różnymi grupami ludzi i ich wpływ Ekspresja genu, który pomaga odkryć powiązania między zmiennością VNTR a cechą lub chorobą.

Ten rodzaj powtarzalnego DNA nazywa się „ciemną materią” w ludzkie geny Ponieważ trudno było określić sekwencje i przeanalizować, jak się różnią, powiedział Mark Chesson, adiunkt biologii ilościowej i obliczeniowej oraz autor badania. „Pokazaliśmy tę różnicę w Ciemna materia Może mieć ogromny wpływ na procesy komórkoweDlatego przyszłe badania mogą wykorzystać to podejście do zrozumienia genetycznych podstaw choroby i sposobów na poprawę naszego zdrowia”.

Badanie zostało opublikowane w Połączenia z naturą 12 lipca.

Jak mówi badanie:

  • Jak wykazały wcześniejsze badania, warianty kodów genetycznych są odpowiedzialne za chorobę Huntingtona, chorobę Lou Gehriga (ALS), schizofrenię, cukrzycę i zespół deficytu uwagi.
  • Podczas gdy inne narzędzia, oparte na algorytmach, zostały opracowane do wykrywania wariantów genetycznych, dostarczają one niepełnych informacji, zwłaszcza w przypadku VNTR.
  • Nowe narzędzie programowe opracowane przez naukowców z USC wywodzi się z wykresu powtórzeń pangenomu, struktury danych, która koduje różnorodność populacji i miejsca powtórzeń VNTR na chromosomie, aby zidentyfikować więcej sekwencji genetycznych z większą dokładnością.

Badane mutacje mają istotny wpływ na ekspresję genów


więcej informacji:
Połączenia z naturą (2021). DOI: 10.1038 / s41467-021-24378-0

cytat: Naukowcy odkrywają lepszy sposób na identyfikację wariantów DNA (2021, 12 lipca) Pobrano 12 lipca 2021 z https://phys.org/news/2021-07-dna-variants.html

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Bez względu na jakiekolwiek uczciwe postępowanie w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść udostępniana jest wyłącznie w celach informacyjnych.

READ  Obiekty Sił Powietrznych Peterson, Shriver i Cheyenne Mountain zostały przemianowane w poniedziałek na Space Force

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top