NASA wydaje niesamowity dźwięk uchwycony przez łazik na Marsie

Wędrująca sonda NASA rejestrowała „przerażające dźwięki Marsa” od jego przybycia w lutym, w tym zderzenie jego kół z helikopterem Ingenuity.

Dźwięki z Czerwonej Planety są możliwe dzięki parze mikrofonów w łaziku, które sprawiają, że wydaje się, że naprawdę tam stoisz, mówi NASA.

Łazik od ośmiu miesięcy krąży wokół krateru Jezero, szukając śladów starożytnego życia, jednocześnie robiąc niesamowite zdjęcia i nagrywając dźwięk.

Perseverance to pierwszy pojazd, który rejestruje dźwięk Czerwonej Planety, a oprócz tego, że pozwala usłyszeć wiatry z innego świata, dostarcza informacji o atmosferze.

Analiza dźwięków Marsa ujawniła „silne wibracje basu” – mówią naukowcy z Instytutu Badań Astrofizyki i Planet w Tuluzie we Francji.

Nagrania dźwiękowe pomogły również inżynierom NASA monitorować silniki, koła i ogólną obsługę śmigłowca Perseverance i Creativity.

Wędrująca sonda NASA rejestrowała „przerażające dźwięki Marsa” od jego przybycia w lutym, w tym rozbijające się koła i helikopter Creativity.

Dźwięki z Czerwonej Planety są możliwe dzięki parze mikrofonów w łaziku, które sprawiają, że wydaje się, że naprawdę tam stoisz, mówi NASA

Dźwięki z Czerwonej Planety są możliwe dzięki parze mikrofonów w łaziku, które sprawiają, że wydaje się, że naprawdę tam stoisz, mówi NASA

Mars: podstawy

Mars jest czwartą planetą oddaloną od Słońca, z zimnym, zakurzonym pustynnym światem, który jest prawie martwy, z bardzo cienką atmosferą.

Mars jest również dynamiczną planetą z porami roku, polarnymi czapami lodowymi, kanionami i wygasłymi wulkanami, co świadczy o tym, że był bardziej aktywny w przeszłości.

Jest to jedna z najbardziej zbadanych planet w Układzie Słonecznym i jedyna planeta, na którą ludzie wysłali swoje łaziki do zbadania.

Jeden dzień na Marsie zajmuje nieco ponad 24 godziny, a rok to 687 ziemskich dni.

Fakty i Liczby

orbitalny: 687 dni

powierzchnia: 144,8 miliona kilometrów kwadratowych

odległość od słońca: 227,9 mln km

powaga: 3,721 m/s²

promień: 3389,5 km

księżyce: Fobos, Deimos

Jak podaje NASA, do tej pory prawie pięć godzin dźwięku zostało nagrane przez dwa mikrofony na pokładzie statku kosmicznego Perseverance.

Obejmuje to marsjańskie wiatry, koła łazików rozbijające się o kamyki i silniki latające, gdy kreatywny helikopter porusza się w powietrzu.

Według Baptiste Chede, planetologa z Francji, te dźwięki pozwalają naukowcom i inżynierom doświadczać Czerwonej Planety w nowy sposób.

„Dźwięki Marsa mają silne wibracje basu, więc kiedy założysz słuchawki, naprawdę możesz to poczuć” – wyjaśnił.

READ  MTG kłóci się z przedstawicielem Cheneyem o „żydowski laser kosmiczny”

„Wierzę, że mikrofony będą ważnym atutem dla przyszłej nauki o Marsie i Układzie Słonecznym”.

Oba mikrofony w łaziku były urządzeniami dostępnymi na rynku. Jeden jest montowany z boku podwozia łazika, a drugi mikrofon znajduje się na maszcie pojazdu jako uzupełnienie instrumentu laserowego SuperCam.

SuperCam bada skały i glebę, uderzając w nie laserem, a następnie analizując powstałą parę za pomocą aparatu.

W miarę jak laser pulsuje setki razy na cel, szanse na wychwycenie dźwięku tych piorunów gwałtownie rosną: mikrofon zarejestrował już ponad 25 000 strzałów laserowych.

Nagrania te uczą naukowców o zmianach w atmosferze planety.

Z pozycji na maszcie perseverance mikrofon SuperCam jest idealnie usytuowany do obserwowania „mikroperturbacji” – drobnych przejść w powietrzu.

Łazik przemierza krater Jezero od ośmiu miesięcy, szukając śladów starożytnego życia, jednocześnie robiąc niesamowite zdjęcia i nagrywając dźwięk.

Łazik przemierza krater Jezero od ośmiu miesięcy, szukając śladów starożytnego życia, jednocześnie robiąc niesamowite zdjęcia i nagrywając dźwięk.

Uzupełnia to dedykowane czujniki wiatru łazika, które są częścią zestawu instrumentów atmosferycznych o nazwie MEDA (Mars Environment Dynamics Analyzer).

Czujniki MEDA rejestrują prędkość wiatru, ciśnienie i temperaturę raz do dwóch razy na sekundę przez maksymalnie dwie godziny na raz.

Z drugiej strony mikrofon SuperCam może dostarczać podobne informacje z szybkością 20 000 razy na sekundę w ciągu kilku minut.

„To tak, jakby porównywać szkło powiększające do mikroskopu przy powiększeniu 100 razy” – powiedział badacz MEDA Jose Rodriguez Manfredi z Centro de Astrobiología (CAB) w Narodowym Instytucie Technologii Lotniczych w Madrycie.

Perseverance to pierwszy pojazd rejestrujący dźwięk Czerwonej Planety, oprócz tego, że pozwala usłyszeć wiatry z innego świata, dostarcza informacji o atmosferze

Perseverance to pierwszy pojazd rejestrujący dźwięk Czerwonej Planety, oprócz tego, że pozwala usłyszeć wiatry z innego świata, dostarcza informacji o atmosferze

Analiza dźwięków Marsa wykazała obecność

Analiza dźwięków Marsa ujawniła „silne wibracje basu” – mówią naukowcy z Instytutu Badań Astrofizyki i Planet w Tuluzie we Francji.

Badanie mówi, że Mars jest „zbyt mały”, aby pomieścić wodę w stanie ciekłym

Badanie przeprowadzone w 2021 r. wykazało, że Mars miał kiedyś płynną, płynącą wodę, ale teraz jest suchym pustynnym krajobrazem – i może to wynikać z tego, że jest zbyt mały, aby zatrzymać wilgoć.

Powierzchnia Marsa, wielkości około połowy Ziemi, leży na samym skraju strefy nadającej się do zamieszkania, gdzie może „płynąć” woda w stanie ciekłym.

READ  Gra wideo Overwatch pokazuje, jak sztuczna inteligencja rozwiązuje problemy w kosmosie

Istnieją „jednoznaczne dowody”, że Mars kiedyś miał ciekłą wodę, w tym krater Jezero, gdzie obecnie znajduje się łazik Perseverance, ale to badanie sugeruje, że był on krótkotrwały.

Naukowcy z Washington University w St. Louis badali skład chemiczny marsjańskich meteorytów.

Skały te ujawniły, że Mars nie posiadał w swojej strukturze chemii niezbędnej do utrzymania wody na dłuższą metę.

Przeczytaj więcej: Mars jest „zbyt mały”, aby pomieścić płynną wodę, według badań

„Z punktu widzenia badacza pogody każda perspektywa – szczegół i kontekst – uzupełniają się nawzajem” – wyjaśnił.

Mikrofon pozwala również na badania nad sposobem rozchodzenia się dźwięku na Marsie.

Ponieważ atmosfera planety jest znacznie mniej gęsta niż ziemska, naukowcy wiedzą, że szczególnie wysokie dźwięki byłyby trudne do usłyszenia.

Przed przybyciem Perseverance niektórzy nie byli pewni, czy w ogóle cokolwiek usłyszą – tak było, dopóki mikrofony nie odebrały dźwięku helikoptera Ingenuity Podczas swojego czwartego lotu 30 kwietnia, kiedy znajdowała się w odległości 262 stóp.

Informacje z dźwięku helikoptera pozwoliły naukowcom wykluczyć dwa z trzech modeli opracowanych w celu przewidywania, w jaki sposób dźwięk będzie się rozchodził na Marsie.

„Dźwięk na Marsie rozciąga się dalej niż myśleliśmy” – powiedziała naukowiec SuperCam Nina Lanza.

„Pokazuje, jak ważne jest uprawianie nauk terenowych”.

Oprócz dowiedzenia się więcej o atmosferze Marsa, zespół NASA użył mikrofonów wraz z kamerami, aby sprawdzić osiągi statku kosmicznego – podobnie jak mechanicy mogą słuchać silnika samochodu.

Chociaż nie ma jeszcze wystarczającej liczby nagrań, aby wykryć jakiekolwiek zmiany, z czasem inżynierowie mogą być w stanie zbadać te dane i dostrzec subtelne różnice, takie jak dodatkowy prąd elektryczny docierający do konkretnego koła, mówi NASA.

Nagrania dźwiękowe pomogły również inżynierom NASA monitorować silniki, koła i ogólną obsługę śmigłowca Perseverance i Creativity.  NASA ujawnia, jak brzmi Mars poprzez nagrania audio

Nagrania dźwiękowe pomogły również inżynierom NASA monitorować silniki, koła i ogólną obsługę śmigłowca Perseverance i Creativity. NASA ujawnia, jak brzmi Mars poprzez nagrania audio

Jak podaje NASA, do tej pory dwie kamery na pokładzie statku kosmicznego Perseverance zarejestrowały prawie pięć godzin dźwięku.

Jak podaje NASA, do tej pory dwie kamery na pokładzie statku kosmicznego Perseverance zarejestrowały prawie pięć godzin dźwięku.

Zwiększyłoby to sposób, w jaki już monitorują stan statku kosmicznego.

„Lubimy regularnie słyszeć te dźwięki”, powiedział Vandi Verma, główny inżynier Perseverance ds. operacji robotycznych w JPL.

READ  Jak wcześni inwestorzy w wyścigu kosmicznym mogą zbierać nagrody napędzane rakietami

„Rutynowo nasłuchujemy zmian we wzorcach dźwięków w naszym pojeździe testowym na Ziemi, co może wskazywać, że istnieje problem, który wymaga uwagi”.

Astrobiologia jest jednym z głównych celów misji wytrwałości na Marsa, w tym poszukiwania śladów dawnego życia mikrobiologicznego.

Łazik będzie charakteryzował geologię planety i przeszły klimat, utoruje drogę do eksploracji Czerwonej Planety przez ludzi i będzie pierwszą misją, która będzie zbierała i magazynowała marsjańskie skały i regolit – pokruszoną skałę i pył.

Kolejne misje NASA, we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), wyślą statek kosmiczny na Marsa w celu zebrania tych zapieczętowanych próbek z powierzchni i zwrócenia ich na Ziemię w celu przeprowadzenia głębokiej analizy.

NASA Mars 2020: Wytrwały łazik i innowacyjne poszukiwania śmigłowca w poszukiwaniu życia na Czerwonej Planecie

Misja NASA Mars 2020 mająca na celu poszukiwanie śladów starożytnego życia na Czerwonej Planecie została uruchomiona, aby pomóc naukowcom lepiej zrozumieć, jak życie na Ziemi ewoluowało we wczesnych latach rozwoju Układu Słonecznego.

Nazwany na cześć Wytrwałości, łazik wielkości samochodu bada starożytną deltę rzeki w kraterze Jezero, który był wypełniony jeziorem o głębokości 1600 stóp.

Uważa się, że na tym obszarze istniało życie drobnoustrojów około 3,5 do 3,9 miliarda lat temu, a łazik zbada próbki gleby w poszukiwaniu śladów życia.

Łazik Mars 2020 NASA (impresja artysty) poszukuje oznak starożytnego życia na Marsie, aby pomóc naukowcom lepiej zrozumieć, jak ewoluowało życie na naszej planecie.

Łazik Mars 2020 NASA (impresja artysty) poszukuje oznak starożytnego życia na Marsie, aby pomóc naukowcom lepiej zrozumieć, jak ewoluowało życie na naszej planecie.

Sonda Mars 2020 o wartości 2,5 miliarda dolarów (1,95 miliarda funtów) została wystrzelona 30 lipca z łazikiem i helikopterem w środku – i wylądowała z powodzeniem 18 lutego 2021 r.

Perseverance wylądował w kraterze i powoli zbierał próbki, które ostatecznie miały wrócić na Ziemię do dalszej analizy.

Druga misja poleci na planetę i zwróci próbki, prawdopodobnie do końca 2020 r. we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną.

Ta grafika koncepcyjna przedstawia łazik Mars 2020 lądujący na Czerwonej Planecie za pośrednictwem systemu „drapaczy chmur” NASA

Ta grafika koncepcyjna przedstawia łazik Mars 2020 lądujący na Czerwonej Planecie za pośrednictwem systemu „drapaczy chmur” NASA

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top