Największy irański okręt wojenny zapala się i tonie w Zatoce Omańskiej

Kłęby dymu z irańskiego okrętu wsparcia morskiego opuszczającego Zatokę Omańską 2 czerwca 2021 r.

Powiązana prasa

Największy irański okręt wojenny zapalił się i zatonął w środę w Zatoce Omańskiej w tajemniczych okolicznościach, co jest ostatnią katastrofą, jaka dotknęła jeden ze statków tego kraju w ostatnich latach wśród napięć z Zachodem.

Agencja informacyjna Fars poinformowała, że ​​pożar wybuchł około 2:25 w nocy, a strażacy próbowali go powstrzymać, ale ich wysiłki nie zdołały uratować 207-metrowej zatoki Kharg, która była wykorzystywana do uzupełniania zaopatrzenia innych statków marynarki wojennej. Wykonywanie ćwiczeń szkoleniowych. Media państwowe podały, że 400 żołnierzy na pokładzie uciekło ze statku, a około 20 zostało rannych.

Statek zatonął w pobliżu irańskiego portu Jask, około 1270 kilometrów (790 mil) na południowy wschód od Teheranu nad Zatoką Omańską w pobliżu Cieśniny Ormuz – wąskiego ujścia Zatoki Perskiej. Zdjęcia satelitarne Planet Labs Inc. Analizowany przez Associated Press, odszedł od Jaska bez śladu pożaru od 11 rano we wtorek.

Historia jest kontynuowana pod ogłoszeniem

W irańskich mediach społecznościowych krążyły zdjęcia marynarzy w kamizelkach ratunkowych ewakuujących statek, podczas gdy za nimi zapalił się pożar. Agencja Fars opublikowała nagranie wideo przedstawiające gęsty czarny dym unoszący się ze statku we wczesnych godzinach środowego poranka. Satelity amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej, które śledzą pożary z kosmosu, wykryły pożar w pobliżu Jaska, który rozpoczął się przed pożarem zgłoszonym przez Farsa.

Irańscy urzędnicy nie podali żadnego powodu pożaru na pokładzie statku Kharg, chociaż powiedzieli, że rozpoczęło się śledztwo. Wynika to z serii tajemniczych eksplozji, które rozpoczęły się w 2019 roku, wymierzonych w statki handlowe w Zatoce Omańskiej. Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych oskarżyła później Iran o celowanie w statki za pomocą min włóknistych, czasowego materiału wybuchowego, który nurkowie zwykle przyczepiają do kadłuba statku.

READ  Przejście Kerem Shalom: izraelscy demonstranci zatrzymują ciężarówki z pomocą dla Gazy

Iran temu zaprzeczył, chociaż materiał filmowy Marynarki Wojennej USA pokazał członków Gwardii Rewolucyjnej usuwających niewybuchową minę ze statku. Ataki nastąpiły pośród zwiększonych napięć między Stanami Zjednoczonymi a Iranem po tym, jak ówczesny prezydent USA Donald Trump jednostronnie wycofał Amerykę z umowy nuklearnej Teheranu ze światowymi mocarstwami. W Wiedniu trwają negocjacje mające na celu uratowanie porozumienia.

W kwietniu irański statek o nazwie MV Saviz uważany za bazę strażniczą i zakotwiczony przez lata na Morzu Czerwonym u wybrzeży Jemenu stał się celem ataku podejrzewanego o przeprowadzenie przez Izrael. Wieloletnia wojna cieni na Bliskim Wschodzie nasiliła się między tymi dwoma krajami, zaczynając od strajków w Syrii, ataków na statki i ataków na program nuklearny Iranu.

Kancelaria premiera Izraela nie odpowiedziała na środową prośbę o komentarz w sprawie Charga.

W środę państwowa telewizja i półoficjalne agencje informacyjne nazwały Kharg, nazwany na cześć wyspy, która służy jako główny terminal naftowy Iranu, „statekiem szkoleniowym”. Był to jeden z niewielu statków marynarki wojennej Iranu, który mógł zaopatrywać inne statki na morzu i mógł podnosić ciężkie ładunki oraz służyć jako baza wypadowa dla helikopterów.

Jak większość głównego sprzętu wojskowego Iranu, historia Kharga sięga czasów przed rewolucją islamską w Iranie w 1979 r. Okręt wojenny, wyprodukowany w Wielkiej Brytanii i zwodowany w 1977 r., wszedł do irańskiej marynarki wojennej w 1984 r. po długich negocjacjach. Ten stary sprzęt wojskowy był świadkiem śmiertelnych wypadków do wtorku, kiedy uszkodzone fotele wyrzutnika przedrewolucyjnego irańskiego samolotu F-5 zabiły dwóch pilotów, gdy samolot był zaparkowany w hangarze.

Historia jest kontynuowana pod ogłoszeniem

W ostatnich miesiącach Marynarka Wojenna wystrzeliła nieco większy komercyjny tankowiec o nazwie Makran, który przebudowała, aby pełnił podobną funkcję dla Offshore.

Zatonięcie Chargu to ostatnia katastrofa morska Iranu. W 2020 r. podczas irańskich ćwiczeń wojskowych pocisk przypadkowo uderzył w statek marynarki wojennej w pobliżu Jaska, zabijając 19 marynarzy i raniąc 15 innych. Również w 2018 roku na Morzu Kaspijskim zatonął niszczyciel irańskiej marynarki wojennej.

READ  Dane Białego Domu pokazują 7-godzinną przerwę w raporcie telefonicznym Trumpa z 6 stycznia

Irańskie media podały, że największy irański okręt wojenny zatonął w środę po tym, jak zapalił się w Zatoce Omańskiej, ale załoga została bezpiecznie uratowana. Reuters

Nasze biuletyny Poranne i Wieczorne Aktualizacje zostały napisane przez redaktorów Globe i zawierają zwięzłe podsumowanie najważniejszych nagłówków dnia. Zarejestruj się dziś.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *