Najstarsze ludzkie odciski stóp w Ameryce Północnej odkryto w Nowym Meksyku

Christina Larsson, Associated Press

Opublikowano 23 września 2021 18:58 EST

Ostatnia aktualizacja Czwartek, 23 września 2021 21:46 EST

Skamieniałe ślady stóp odkryte w Nowym Meksyku wskazują, że pierwsi ludzie chodzili po Ameryce Północnej około 23 000 lat temu, poinformowali w czwartek naukowcy.

Pierwsze ślady stóp znaleziono na dnie wyschniętego jeziora w Parku Narodowym White Sands w 2009 roku. Naukowcy z US Geological Survey niedawno przeanalizowali nasiona utknięte w śladach, aby określić ich przybliżony wiek, który waha się od około 22 800 do 21 130 lat temu.

Odkrycia mogą rzucić światło na tajemnicę, która od dawna intrygowała naukowców: kiedy ludzie po raz pierwszy dotarli do obu Ameryk, po rozproszeniu z Afryki i Azji?

Większość uczonych uważa, że ​​starożytna migracja przeszła przez obecnie zatopiony most lądowy łączący Azję z Alaską. Na podstawie różnych dowodów — w tym narzędzi kamiennych, kości kopalnych i analizy genetycznej — inni badacze przedstawili szereg możliwych dat przybycia człowieka do obu Ameryk, od 13 000 do 26 000 lat temu lub więcej.

Obecne badanie dostarcza solidniejszych podstaw, gdy ludzie z pewnością byli w Ameryce Północnej, chociaż mogli przybyć wcześniej, twierdzą autorzy. W artykule opublikowanym w czasopiśmie Science, które opublikowało badanie w czwartek, naukowcy napisali, że skamieliny są bardziej bezpośrednim i niepodważalnym dowodem niż „artefakty kulturowe, zmodyfikowane kości lub inne tradycyjne skamieliny”.

Powiedzieli: „To, co tutaj prezentujemy, jest dowodem dobrze ustalonego czasu i miejsca”.

Opierając się na rozmiarach śladów, naukowcy uważają, że przynajmniej niektóre zostały wykonane przez dzieci i nastolatki, które żyły podczas ostatniej epoki lodowcowej.

David Bustos, kierownik programu zasobów parku, odkrył pierwsze odciski stóp na starożytnych mokradłach w 2009 roku. On i inni odkryli więcej w parku na przestrzeni lat.

READ  Jak zwolnić miejsce na iPhonie

„Wiedzieliśmy, że są stare, ale nie mieliśmy możliwości datowania odcisków palców, zanim odkryliśmy niektóre z nich (nasiona) na wierzchu” – powiedział w czwartek.

Odciski stóp, które są wykonane z drobnego mułu i gliny, są delikatne, powiedział Bustos, więc naukowcy musieli szybko pracować, aby zebrać próbki.

„Jedynym sposobem, w jaki możemy to zapisać, jest nagranie – zrobienie wielu zdjęć i wykonanie modeli 3D” – powiedział.

Wcześniejsze wykopaliska w Parku Narodowym White Sands ujawniły skamieniałe ślady pozostawione przez kota szablozębnego, strasznego wilka, mamut kolumbijski i inne zwierzęta z epoki lodowcowej.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top